Запалення і хвороби

Поділитися
Донедавна вважалося, що роль запалення в організмі цілком зрозуміла: воно сприяє імунним клітинам відновлювати тканини, ушкоджені травмою чи інфекцією.

Донедавна вважалося, що роль запалення в організмі цілком зрозуміла: воно сприяє імунним клітинам відновлювати тканини, ушкоджені травмою чи інфекцією. Так, якщо людина порізалася кухонним ножем, її організм швидко реагує - білі кров’яні тільця стерилізують місце травми, і робота із загоєння тканин починається. Ця запальна реакція має свої вади, вона викликає набряк, почервоніння і біль. (Слово «запалення» походить від латинського дієслова inflammare, що означає «підпалити».) Але немає жодних сумнівів, що гостре запалення - позитивна реакція: це відповідь на травму, яка розвинулася багато тисячоліть тому, щоб ми могли жити і бути здоровими.

Однак останніми роками учені запідозрили, що з запаленням не все так просто, як досі здавалося. Багато лабораторних і клінічних даних доводять, що запальні процеси є першопричиною багатьох хронічних захворювань, а не лише наслідком зараження чи пошкодження.

Дослідники помітили, що імунні клітини збираються в місцях, пов’язаних із захворюванням. Атеросклероз, при якому жирові бляшки накопичуються в артеріях, став однією з перших хвороб у цьому списку. Наприкінці 1980-х років Рассел Росс з університету Вашингтона в Сієтлі побачив макрофагів в атеросклерозних утвореннях, - ці білі кров’яні клітини є ознакою запалення. Поступово, на підставі аналізу численних даних, дослідники сходилися на думці, що в цих тканинах повним ходом відбувалася запальна реакція. А у квітні минулого року вони використали новий мікроскопічний метод дослідження й описали в журналі Nature крихітні кристали холестерину в артеріях, які викликають запалення на ранніх стадіях захворювання у мишей.

З постійним запаленням пов’язані нейродегенеративні захворювання, такі як хвороба Альцгеймера і Паркінсона, діабет і ожиріння. Є також свідчення того, що запалення в оточуючих тканинах допомагає розвиватися раковим клітинам.

Це відкриття, з одного боку, викликає розчарування: виходить, учені-медики неправильно розуміли природу багатьох смертельних захворювань. А з іншого - вселяє надію, що в недалекому майбутньому їм удасться розробити нові, більш ефективні підходи до лікування цих хвороб.

За матеріалами Українського наукового клубу та журналу Science

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі