Замість анальгетика — наркотик!

Поділитися
До скандалів, які регулярно спалахують навколо фармацевтичних компаній, Америці не звикати. Проте нинішній, пов’язаний зі знеболювальним препаратом OxyContin (компанія Purdue Pharma), має низку характерних моментів...

До скандалів, які регулярно спалахують навколо фармацевтичних компаній, Америці не звикати. Проте нинішній, пов’язаний зі знеболювальним препаратом OxyContin (компанія Purdue Pharma), має низку характерних моментів. По-перше, керівництво компанії визнало, що протягом кількох років воно зумисне робило неправдиві заяви про безпеку препарату і неможливість формування наркотичної залежності від нього. По-друге, сума присуджених штрафів у цілому становила майже 635 млн. дол. Частину їх виплатять персонально теперішні й колишні керівники компанії — її президент Майкл Фрідман (19 млн. дол.), головний юрист Говард Уділ (8 млн.) та колишній директор із медичної частини Поль Голденгейм (7,5 млн.).

Основна діюча речовина нового фармацевтичного «блокбастера» — оксикодон, сильнодіючий наркотик, який застосовували для знеболення протягом багатьох років, правда — з відповідною обережністю. Скажімо, препарат Percocet містить його в комбінації з іншими інгредієнтами, які покликані перешкоджати розвитку наркотичної залежності. Проте в таблетках OxyContin, крім самого наркотику, містилися тільки мікрогранули речовини, що перешкоджає швидкому розчиненню препарату. Саме цим представники компанії обґрунтовували своє твердження, що формування наркотичної залежності пацієнтам не загрожує, а стійке вирятування на 12 годин навіть від дуже сильного болю гарантоване.

Дозвіл на випуск нового препарату був отриманий 1995 року, і вже через два-три роки обсяги щорічних продажів сягнули мільярда доларів. А до 2000 року в деяких районах Америки (насамперед у сільській місцевості) було відзначено безпрецедентне зростання наркозалежності та пов’язаної з нею злочинності. Окрім того, що при «правильному» прийомі препарату залежність від нього формувалася досить швидко, виявилося: при вдиханні подрібненої в порошок таблетки або ж при внутрішньовенному введенні її розчину «кайф» цілком може конкурувати з героїновим. І вже 2001 року компанія була змушена відмовитися від виробництва препарату, виторг від продажу якого забезпечував 90 відсотків її прибутку.

Тепер у розпорядженні американського суду опинилися документи, які незаперечно свідчать: керівництво компанії мало повне уявлення про небезпеку нового препарату ще до початку маркетингової кампанії. Більше того, розуміючи, що лікарі не захочуть призначати своїм пацієнтам препарат, який перетворює їх на наркоманів, керівництво компанії свідомо пішло на дезінформацію. Результати експертиз і клінічних випробувань, а також висновки експертів віртуозно й немилосердно перекручувалися, а торговим агентам дозволялося малювати будь-які графіки, схеми й діаграми, котрі могли переконати лікарів прописати цей препарат.

Із понад 600 млн. дол. штрафу близько 470 мільйонів піде різноманітним федеральним і державним агентствам (до речі, роль у цій історії FDA — Федерального агентства з контролю за якістю лікарських препаратів і продуктів харчування — заслуговує окремої розмови). І тільки 130 мільйонів — на виплату компенсацій жертвам. А ось про заходи, які б запобігали повторенню аналогічної ситуації надалі, у цьому контексті не згадується взагалі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі