У листопаді кримський уряд заслухав інформацію начальника Контрольно-ревізійного управління (КРУ) Івана Бурея про проведені перевірки й ревізії в містах і районах автономії. Характеризуючи виявлені порушення, Іван Степанович був змушений оперувати цифрами в десятки мільйонів — неплатежі в бюджет, ухиляння від податків, порушення фінансової дисципліни. Як свідчать перевірки КРУ, є безліч порушень і в дитячих санаторіях. Приміром, КРУ Криму під час ревізії фінансово- господарської діяльності дитячого санаторію «Шахтар» (нині «Алупка») виявило незаконне використання бюджетних коштів у 1998—1999 роках на десятки тисяч гривень. Працівники КРУ постійно виявляють фінансові порушення в дитячому санаторії «Променистий», ім. Рози Люксембург, «Лісова галявина», інших, і тільки контроль КРУ змушує чиновників, котрі живуть за рахунок хворих дітей, усувати ці порушення.
На підставі листа КРУ в Криму, який за підсумками перевірок зафіксував факти недотримання фінансово-бюджетної дисципліни в підвідомчих установах, голова Ради міністрів Криму Сергій Куніцин нещо-давно позбавив преміальних надбавок до зарплати міністра курортів і туризму Криму Олександра Таряника, голову Республіканського комітету у справах сім’ї та молоді Тетяну Єжову, міністра освіти Валентину Левіну.
Крим не просто місце відпочинку. Від інших світових курортних зон Кримський півострів відрізняється тим, що має потужні лікувальні чинники — цілющі грязі, мінеральну воду, тут впроваджено багато видів лікувальної терапії, які повертають дітям здоров’я. З понад 100 санаторіїв — 32 дитячі. Як відзначає начальник відділу курортів Кримського міністерства курортів Ганна Гальперіна, Крим у своєму розпорядженні має цілісну курортно-лікувальну базу для оздоровлення дітей: до неї входять, крім власне санаторіїв, досвідчені кадри лікарів-курортологів у санаторіях, учені Українського НДІ дитячої курортології в Євпаторії та спеціалісти кафедри дитячої курортології Кримського медуніверситету імені Георгіївського в Сімферополі, які запровадили в практику безліч новітніх ефективних методик, використовують не тільки цілющі ресурси Криму, а й нетрадиційні методики — лікування травами, новими препаратами з морепродуктів, дельфінотерапію та багато іншого.
Міністерству курортів і Мінздоров’я Криму доводиться розв’язувати безліч проблем щодо вдосконалення лікування дітей. Як відзначають фахівці міністерства, останніми роками в галузі дитячої курортології розвивається кілька взаємозалежних тенденцій. З одного боку, у нашій країні спостерігається значне погіршення здоров’я дітей. Так, за даними часопису «Вестник физиотерапии и курортологии» (2000, № 2) «стан здоров’я дитячого населення країн СНД продовжує неухильно погіршуватися. Є дуже малий відсоток практично здорових осіб на тлі значного зростання кількості дітей, котрі мають хронічні захворювання». На думку вчених, назріла необхідність створення державних програм оздоровлення дітей не тільки в контрольованих регіонах, а й у масштабі окремих держав у цілому. Передусім це стосується України, де здоров’я дітей дуже похитнулось у зв’язку з чорнобильською катастрофою, погіршенням харчування, ослабленням опірності небезпечним інфекціям у суспільстві. З іншого боку, ця тенденція значно підвищила затребуваність дитячих санаторіїв практично всіх спеціалізацій — психоневрологічних, протитуберкульозних, пульмонологічних, кардіологічних, гастроентерологічних, ендокринних й інших напрямів. Починаючи з 1998 року, спостерігається значне зростання кількості дітей, котрі оздоровились і пролікувались у кримських дитячих санаторіях. Крім того, дітей почали приймати не лише спеціалізовані дитячі санаторії, а й практично всі інші курортно-рекреаційні заклади — усі вони приймають на лікування батьків із дітьми. Чимало здравниць створюють спеціалізовані зміни для дітей, як, приміром, санаторій «Бригантина», де є зміна для дітей-інвалідів, котрі слабують на цукровий діабет. Санаторій «Чайка» має спеціалізовані зміни для лікування дітей із ДЦП.
Загалом, завдяки піклуванню Мінкурортів і Мінздоров’я Криму лікування дітей у Криму цього літа значно поліпшилося, а їх загальний потік, за оцінками Мінкурортів, збільшився за останні два-три роки приблизно на третину. Ганна Гальперіна вважає, що Крим має унікальні курортно-лікувальні чинники, тож цілком помилково діють у тих регіонах України, звідки дітей вивозять на лікування до Болгарії, Італії, Іспанії, на Кіпр, навіть на Кубу та в інші країни, які не мають таких потужних лікувальних можливостей. Там, звісно, можна організувати зразковий відпочинок дітей, вивчення мови, але не лікування від тяжких недугів.
Тим часом у цій справі є безліч проблем. Приміром, в уряді Криму вважають дуже важливим лікувати дітей у санаторіях не тільки влітку. Організація планового цілорічного лікування стала нагальною потребою, це дозволило б надати курортне лікування практично втричі більшій кількості дітей. Але для цього мало зусиль одного Криму — потрібна ініціатива регіонів, у будь-якому випадку взаємодія та координація зусиль курорту й регіональних лікувальних закладів.
Різким дисонансом на тлі шляхетної справи виглядають порушення фінансової дисципліни, допущені при організації лікування хворих дітей. Кричущий випадок: УБОЗ ГУ МВС України в Києві (слідчий з особливо важливих справ СУ ГУ МВС В.Кочетов) у червні цього року за фактом використання посадовими особами бюджетних коштів не за їх цільовим призначенням і в обсягах, які перевищують затверджені межі витрат, в особливо великих розмірах, за ознаками ст. 80-3 частина 2 КК України порушило кримінальну справу проти посадових осіб Київського міського дитячого санаторно- курортного медичного об’єднання. КРУ м. Києва при перевірці цього об’єднання виявило факти «використання коштів не відповідно до їх цільових призначень в особливо великих розмірах на суму 779 тисяч гривень». Сума чималенька. Як випливає з цього документа, генеральний директор об’єднання Лілія Герасименко й головний бухгалтер Раїса Сень, порушуючи положення про бухгалтерський облік і укази Президента про використання фінансових коштів, щедро відпускають гроші не на лікування підростаючих киян, а на те, щоб забезпечити бюрократичному апарату життя на широку ногу. 1998 року, приміром, понад затверджені потреби об’єднання витратило більше 170 тисяч гривень: 64 тисячі гривень перевитрачено на утримання апарату, понад 16 тисяч — на утримання автомобілів, на користування мобільними телефонами витрачено 20,2 тисячі бюджетних і 12 тисяч позабюджетних коштів тощо.
1999 року історія повторюється: не за цільовим призначенням використано 34 тисячі гривень — знову на мобільні телефони, пейджерний зв’язок, не передбачену бюджетом оплату навчання. В апараті управління об’єднання необгрунтовано завищили посадові оклади в середньому на 25 відсотків, що призвело до завищення фонду оплати праці на 50,5 тис. гривень, 41,3 тис. із яких виплачено. Крім того, у формі матеріальної допомоги необгрунтовано нараховано 25,8 тис. гривень, 23 тис. із яких виплачено.
Крім того, генеральному директорові та співробітникам управління регулярно видаються під звіт великі суми грошей як відрядні, на придбання канцелярського приладдя тощо. На це використано понад дві тисячі гривень, що підтверджується звітними документами. Проте зустрічна перевірка в тих магазинах, де ці товари нібито куплено й оприбутковано в управлінні, показала, що їх в асортименті товарів магазинів не було, тож вони управлінню не продавалися, отже, співробітники управління використовували гроші не за призначенням, відзвітувавши підробленими товарними чеками.
Такий стиль використання фінансових коштів об’єднанням неминуче позначається на лікуванні дітей. Як випливає з акту, приміром, 1998 року при плановій потужності об’єднання в 1425 основних ліжок туберкульозного й нетуберкульозного профілю воно реально розгорнуло тільки 1190 ліжок. Викидаючи гроші «на канцелярське приладдя», об’єднання відриває їх від статей на придбання медикаментів і харчування хворих дітей.
Як випливає з великого (понад 40 сторінок!) акту, допускають серйозні фінансові порушення й санаторії для лікування дітей, які входять в об’єднання, — «Салют», «Лісовий», «Орля», «Піонер» й інші. Певне, підписаний недавно Президентом України Указ «Про додаткові заходи з посилення боротьби з корупцією...» безпосередньо стосується таких випадків.