ЯЙЦЕКЛІТИНА НЕ ПАСИВНА, А НАДІЙНО ЗАХИЩЕНА

Поділитися
Фотографії величезної неповороткої яйцеклітини, обліпленої мільйонами малюсіньких, занадто в’юнких сперматозоїдів, кілька років тому обійшли всі світові агентства...

Фотографії величезної неповороткої яйцеклітини, обліпленої мільйонами малюсіньких, занадто в’юнких сперматозоїдів, кілька років тому обійшли всі світові агентства. Відтоді вчені й журналісти дружно експлуатували міф про абсолютну пасивність яйцеклітини, яка флегматично скоряється найспритнішому, найнастирнішому з численних «завойовників». Цей нехитрий заспів звично супроводжувався міркуваннями про споконвічний консерватизм жіночої природи й споконвічне новаторство чоловічої. Проте останні дослідження Віллі Свенсона з Корнельського університету показали, що не все в цьому питанні так однозначно.

Як з’ясувалося, до складу яйцеклітини входять три білки, еволюція яких відбувається фантастично швидкими темпами. Два з них, так звані протеїни ZP2 і ZP3, вмонтовані в оболонку яйцеклітини, що вражає учених своєю складною організацією й винятковою функціональністю. Саме ці білки дають одному з мільйона претендентів «добро» на проникнення всередину яйцеклітини. Третій білок, який присутній в яйцеклітині, грає поки ще загадкову, але, безсумнівно, виключно важливу роль у процесі самого запліднення.

Учені, які вивчали швидкість еволюціонування цих трьох білків, стверджують, що частково вона може бути порівняна зі швидкістю еволюціонування білків, які забезпечують захист організму від паразитів. Лікар Свенсон і його колеги у своїй статті, яка з’явилася в останньому номері The Proceedings of the National Academy of Science, пропонує таку біомолекулярну модель процесу запліднення. Сперматозоїди, яким доводиться постійно «модернізувати» свою рухливість і цілеспрямованість, за будь-яку ціну намагаються наблизитися до оболонки яйцеклітини. Там їх чекає чергове, не менш складне випробування: їм треба буде «зламати код допуску» всередину жаданої яйцеклітини. Проте цей код, завдяки активності вищезгаданих білків, постійно змінюється, і, отже, потребує аналогічних змін і в білковій оболонці сперматозоїдів. Більш того, Свенсон спробував довести, що еволюція генів, які кодують ці білки, носить не випадковий, а направлений характер. Крім серії основних експериментів, які проводилися на гаметах лабораторних мишей, його команда проаналізувала величезний масив інформації про всі мутації, які відбуваються в генах, що кодують «білки допуску» у багатьох видів ссавців. Як виявилося, швидкість генетичної зміни тих ділянок генів, які відповідають саме за «код доступу», кількаразово перевищує швидкість зміни ділянок, що не мають відношення до коду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі