ВООЗ відзначила найбільший за останні десятиліття рівень захворювання на туберкульоз у світі

Поділитися
У Доповіді Всесвітньої організації охорони здоров'я зазначається, що туберкульоз знову лідирує серед найнебезпечніших захворювань

У Доповіді Всесвітньої організації охорони здоров'я за 2023 рік вказується на несподівано високу за останні десятиліття захворюваність на туберкульоз.

Дані доповіді ВООЗ зазначають це у цифрах та фактах.

Рекордне зростання захворюваності на туберкульоз, зафіксоване ВООЗ, наголошує на системних проблемах у глобальній боротьбі з цією інфекцією.

У 2023 році туберкульоз спричинив смерть 1,25 мільйона осіб, включаючи 161 000 людей з ВІЛ. Швидше за все, туберкульоз знову зайняв перше місце серед інфекційних захворювань за кількістю смертей, змістивши навіть COVID-19, який лідирував останні три роки. Туберкульоз також залишається провідною причиною смертей серед людей з ВІЛ та смертей, пов'язаних із стійкістю до протимікробних препаратів.

Оцінки показують, йдеться у доповіді, що у 2023 році на туберкульоз захворіло 10,8 мільйона осіб: 6 мільйонів чоловіків, 3,6 мільйона жінок та 1,3 мільйона дітей. Це захворювання зустрічається у всіх країнах, у тому числі й благополучних, і зачіпає людей різного віку та соціального стану, хоча, звичайно ж, абсолютна кількість хворих припадає на країни з низьким рівнем життя.

На жаль, лише близько 40% пацієнтів із тяжкою формою туберкульозу отримали доступ до лікування у 2023 році.

ВООЗ виділила п'ять ключових факторів, які сприяють збільшенню випадків захворювання на туберкульоз:

  • Недостатнє харчування: люди з поганим харчуванням відчувають ослаблення імунної системи, що підвищує їхню сприйнятливість до інфекцій, включаючи туберкульоз.
  • ВІЛ-інфекція: зниження імунітету у людей з ВІЛ робить їх особливо вразливими до туберкульозу. Цей фактор залишається одним із найзначніших, оскільки ВІЛ-інфіковані схильні до ризику латентної інфекції туберкульозу, яка може перерости в активне захворювання.
  • Алкогольна залежність: зловживання алкоголем пов'язане з високим рівнем захворюваності на туберкульоз, оскільки алкоголь послаблює імунну систему та знижує ефективність лікування.
  • Куріння: туберкульозні бактерії легко поширюються через дихальні шляхи, і куріння підвищує ризик інфікування легень, погіршуючи їхню опірність.
  • Діабет: наявність діабету також підвищує ризик туберкульозу, оскільки це захворювання послаблює імунітет та ускладнює ефективне відновлення організму.

Найбільша кількість випадків туберкульозу зафіксована у країнах з високою щільністю населення та складною епідеміологічною ситуацією:

Індія – близько 26% усіх зареєстрованих випадків.
Індонезія – 10%.
Китай та Філіппіни – по 6,8%.
Пакистан – 6,3%.

ВООЗ підкреслює, що 98% глобального тягаря туберкульозу припадає на країни з низьким і середнім рівнем доходу, які зазнають серйозного дефіциту фінансування програм з профілактики та лікування захворювання. Без належної підтримки цих програм людям часто недоступні своєчасна діагностика та лікування. Більше того, брак коштів також ускладнює розробку нових технологій, необхідних для покращення діагностики, а також інноваційних ліків та вакцин проти туберкульозу.

ВООЗ та експерти в галузі охорони здоров'я закликають до збільшення фінансування для національних програм боротьби з туберкульозом, особливо у країнах з високою захворюваністю та недостатніми ресурсами; розширення доступності діагностики та лікування для всіх верств населення, що потребує як державних інвестицій, так і міжнародної допомоги.

Також потрібні інвестиції в дослідження для розробки нових методів діагностики, препаратів та вакцин, які допоможуть ефективніше боротися з інфекцією.

Ситуація вимагає негайної уваги та комплексного підходу до лікування та профілактики туберкульозу на міжнародному рівні, зазначають автори доповіді.

При цьому туберкульоз виліковний і піддається профілактиці. З 2000 року глобальні зусилля у боротьбі з туберкульозом урятували близько 79 мільйонів життів. Для ефективної профілактики, діагностики, лікування та догляду за хворими на туберкульоз щорічно потрібно близько 22 мільярдів доларів США, щоб досягти глобальних цілей до 2027 року. Зупинити епідемію туберкульозу до 2030 року – одна з цілей ЦУР ООН у галузі охорони здоров'я.

Приблизно чверть населення світу інфіковано бактеріями туберкульозу. Люди з латентною формою інфекції не можуть передавати захворювання, але у 5-10% з них зрештою розвиваються симптоми

Туберкульоз лікують антибіотиками, але за відсутності лікування може бути смертельним. У багатьох країнах дітям роблять щеплення вакциною БЦЖ, яка запобігає важким формам туберкульозу та знижує смертність. Детальніше про проблему читайте у статті Юлії Мельничук "Туберкульоз можна перемогти, якщо..."

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі