Вчені розробили новий аналіз крові, який виявляє хворобу Альцгеймера ще до появи симптомів

Поділитися
Вчені розробили новий аналіз крові, який виявляє хворобу Альцгеймера ще до появи симптомів
Він допоможе виявляти хворобу на ранніх стадіях

Аналіз крові людини на тип білка під назвою фосфорильований тау, або p-tau, можна використовувати для скринінгу хвороби Альцгеймера з високою точністю навіть до того, як почнуть проявлятися симптоми, йдеться у новому дослідженні, опублікованому в журналі JAMA Neurology, повідомляє СNN.

Дослідження включає аналіз крові на ключовий біомаркер хвороби Альцгеймера під назвою p-tau217, рівень якого збільшується одночасно з накопиченням інших шкідливих білків — бета-амілоїду та тау — в мозку людей із цим захворюванням. В даний час, щоб визначити накопичення бета-амілоїду і тау в мозку, пацієнти проходять сканування мозку або спинномозкову пункцію, яка часто може бути важкодоступною і дорогою.

Новий метод аналізу крові показав точність до 96% у визначенні підвищених рівнів бета-амілоїду та до 97% у визначенні тау.

«Ці результати вражають тим, що аналіз крові був таким же точним, як і розширені аналізи, зокрема дослідження спинномозкової рідини та сканування мозку, які показують патологію мозку при хворобі Альцгеймера», — розповів Ніколас Ештон, професор нейрохімії в Гетеборзькому університеті в Швеції і один із провідних авторів дослідження.

Наукове співтовариство вже кілька років стверджує, що використання аналізу крові для вимірювання тау або інших біомаркерів має потенціал для оцінки ризику хвороби Альцгеймера.

«Тепер ми близькі до того, щоб ці тести були проведені на максимально ранніх етапах, і це дослідження доводить це», — сказав Ештон.

За даними Національного інституту здоров’я, хвороба Альцгеймера,  розлад мозку, який впливає на пам’ять і мислення, є найпоширенішим типом деменції.

Минулого року перший аналіз крові для оцінки бета-амілоїдного білка під назвою  AD-Detect став доступний для споживачів у Сполучених Штатах. Він дав можливість людям з легкими когнітивними порушеннями визначити ризик розвитку хвороби Альцгеймера. 

Деякі дослідники висловили сумніви щодо наукового підтвердження його ефективності. Компанія Quest Diagnostics, яка розробила тест, підкреслила, що він не призначений для діагностики хвороби Альцгеймера, але стверджує, що він допомагає оцінити ризик розвитку хвороби у людини.

Тест, використаний у новому дослідженні, називається  аналізом ALZpath pTau217 і є комерційно доступним інструментом, розробленим компанією ALZpath, яка безкоштовно надала матеріали для дослідження. 

Наразі аналіз доступний лише для дослідницького використання, але Ештон впевнений, що незабаром він стане доступним для клінічного використання.

«Надійний і точний біомаркер на основі крові дозволить більш комплексно оцінити когнітивні порушення в умовах, де розширене тестування обмежене. Використання біомаркера крові призначене для покращення ранньої та точної діагностики хвороби Альцгеймера, що дозволить покращити лікування пацієнтів і, зрештою, забезпечити своєчасний доступ до терапії, що модифікує захворювання», — пишуть дослідники.

За оцінками ALZpath, ціна тесту може становити від 200 до 500 доларів.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі