ТІЖКом-нишком

Поділитися
Завдяки титанічним зусиллям жіночих журналів і «всемогутньої» реклами, багатьох людей при згадуванні таких слів, як холестерин, починає тіпати...

Завдяки титанічним зусиллям жіночих журналів і «всемогутньої» реклами, багатьох людей при згадуванні таких слів, як холестерин, починає тіпати. Бути привабливими — природне бажання. Хоч як дивно, це стало серйозною проблемою не лише для тих, хто любить потішити себе солодощами, а й для лікарів. Ідеться про стереотипність переконань: мовляв, найліпше вживати дієтичні продукти, тобто такі, які не містять холестерину. Та чи й справді він ворог краси та здоров’я №1?

Фанати ласощів і просто гурмани, які прагнуть упіймати двох зайців одразу (смачно поїсти та зберегти фігуру), вживаючи дієтичні маргарини, а не їжу з малим вмістом холестерину, роблять велику помилку. Вони навіть не підозрюють, що обраний ними, як вони вважають, «простий» продукт, а точніше — трансізомери жирних кислот (ТІЖК), які він містить, провокують страшні захворювання.

Про ТІЖК учений світ довідався далекого 1958 року завдяки двом дослідникам із Мюнхенського університету — Емілю Конраду Блоху та Феодору Лінену. Впродовж 40—50-х років ХХ століття вони першими вивчили взаємодію та механізм утворення холестерину й жирних кислот. За що 1964 року отримали Нобелівську премію в галузі фізіології та медицини. Не дивно, що магнати харчової промисловості не могли допустити розголошення такої небезпечної для їхнього бізнесу інформації.

Як уже було сказано, ТІЖК містяться в маргарині, а з цим звичним для всіх замінником масла виготовляють майже всі кондитерські вироби: крекери, тістечка, пончики, шоколадне масло та інші наші улюблені солодощі. До того ж виробляти маргарин значно дешевше, ніж звичайне масло, та й псується він не так швидко.

Завдяки тому, що ТІЖК і холестерин досліджували одночасно ті ж самі вчені, народився на світ міф про холестерин — ворога тонких талій. Зрозуміла річ, до такої заяви прекрасна половина людства не могла залишитися байдужою. (Не дивно й те, що найважливіше у відкритті Блоха донині мало кому відомо. Йдеться про те, що холестерин дуже потрібний компонент одного з жіночих статевих гормонів і всіх клітин організму людини.) Відтоді маргарини та подібні йому продукти, перенасичені ТІЖК, реклама підносить як дієтичні.

Безперечно, не можна стверджувати, що холестерин абсолютно нешкідливий. Надто високий (як і низький) рівень його в організмі людини може бути небезпечним. Водночас учені з Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США вважають: для боротьби з вірусом СНІДу холестерин просто-таки конче потрібний! Вони припускають, що ліки, які знижують рівень холестерину в крові, можуть виявитися ефективними й при лікуванні синдрому набутого імунодефіциту. Вірус СНІДу приєднується до мембрани клітини лише в ділянках, перенасичених холестерином. Учені випробували дві сполуки, одна з яких звільняє мембрану від холестерину, а інша блокує його синтез. З’ясувалося, що комбінація цих препаратів практично повністю запобігає розмноженню вірусу СНІДу. (Не забувайте, що все це можливо лише в тому разі, якщо рівень холестерину надто високий.)

Словом, холестерин організму потрібен. Це — будівельний матеріал для клітин мозку, гормонів, в тому числі й естрогену. Саме з його допомогою ми переварюємо жири. І от, уявіть собі, ми не вживаємо їжі, що містить холестерин: тями не матимемо, розмножуватися не зможемо, жири не перетравимо...

Візьмемо маленьких дітей. Вони їдять масла дуже багато. З чим це пов’язано? З потребою в будівельному матеріалі. Коли холестерин надходить із їжею до організму, він усмоктується в тонкому кишечнику. Самотужки судинами холестерин пересуватися не може, у цьому йому допомагають ліпіди. Як стверджують медики, ліпіди діляться на нижчі та вищі. Перші пересувають холестерин у судини, де він приєднує до себе кістковий кальцій (так згодом утворюються атеросклеротичні бляшки — те, чого всі так бояться). Вищі ліпіди транспортують холестерин у печінку, де він розщеплюється на жовчні кислоти, які перетворюють жири на будівельний матеріал для клітин мозку та гормонів.

Холестерин, що надходить з їжею, не впливає на його рівень у крові. Він підвищується через те, що в організмі бракує продуктів, які допомагають синтезувати корисний високомолекулярний холестерин, котрий не утворює на судинах бляшок.

Південнокорейські вчені виявили, що люди з низьким вмістом холестерину в крові більш схильні до суїциду. Вони порівняли дані аналізу крові 149 пацієнтів із депресією, котрі опинялися в клініці після спроб самогубства, і стількох же пацієнтів із депресією без суїцидальних спроб у минулому, а також 251 здорового добровольця. Їхнє дослідження підтвердили вчені Медичного коледжу міста Анасан, які виявили, що під час депресії суїцидальним чинником є рівень холестерину менше за 160 міліграмів на децилітр, тобто знижений. Безумовно, для того, щоб довести цей взаємозв’язок, потрібні додаткові дослідження. Проте й уже наявні дані вказують на те, що визначення рівня холестерину може служити прогностичною ознакою для виявлення ризику спроб самогубства при депресії.

Недавні дослідження також свідчать, що знижений холестерин не менш небезпечний, ніж підвищений. Учені Гавайського університету стверджують: для чоловіків старших за сімдесят років концентрація холестерину в крові нижча 169 так само шкідлива, як підвищена до 240. Чимало людей із низьким рівнем холестерину в крові піддаються високому ризику смерті та розвитку коронарної хвороби серця. Дослідники визначили оптимальні показники холестерину в крові для літніх чоловіків — 200—219. Після шістдесяти п’яти років від серцевих нападів їх швидше захистить жирна риба, а не різного роду дієти. Щоб знизити ризик серцевих нападів на 44%, досить усього раз на тиждень з’їдати порцію лосося, скумбрії чи тунця.

Хоч як там було б, а трансізомери жирних кислот порівняно з горезвісним холестерином — справжній монстр. Коли ці жири потрапляють до складу ферментів організму людини, виникає високий ризик порушення обміну речовин. У жінок, які віддають переваги продуктам із ТІЖК, на 40% частіше зустрічається рак грудей. Ці жири також сприяють розвитку ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда тощо. Висновок один — усе треба їсти в міру. Не слід бути фанатиком і мучити свій організм небезпечними дієтами, що можуть призвести до необоротних наслідків.

Одна з найбільших проблем, пов’язана з ТІЖК, — його небезпечну кількість в організмі не можна виявити відразу. Наслідки нераціонального харчування виявляються лише з роками, коли запобігти катастрофі буває вже занадто пізно. Єдино можливий вихід — максимально зменшити вживання настільки небезпечного продукту, як маргарин. Деякі вчені, противники маргаринів, уважають, що найближчі десятиріччя будуть роками війни проти ТІЖК. Вони стверджують: у США вже проведено всі потрібні дослідження, які довели, що маргарин не тільки не дієтичний, а й далеко не безпечний продукт. Список гріхів трансізомерів великий — погіршення якості молока в матерів-годувальниць, діабет, ослаблення імунітету, зниження кількості чоловічого гормону тестостерону та погіршення показників сперми...

Щоб переконати людей у шкоді маргарину, по Європі запустили «страшилку» про його виготовлення. Виявляється, щоб отримати цей продукт, потрібно під високою температурою через олію прогнати водень із металами-каталізаторами. У такому плавильному тиглі деякі молекули жирних кислот стають трансізомерами, тобто в них «переплутується» розташування ферментів і змінюється структура. Молекула-виродок нагадує ляльку, якій дитина перекрутила в інший бік руки та ноги.

Про наявність ТІЖК ви не прочитаєте на жодній етикетці на вітчизняних продуктах. Були часи, коли в наших магазинах можна було побачити на прилавках товар із позначенням «маргарин гідрований» або «гідрогенізований», що вказувало на наявність у ньому ТІЖК. До речі, якщо на упаковці олії ви прочитаєте, що вона не містить холестерину, вірте. Та знайте, що жодна олія — кукурудзяна, оливкова, соняшникова, соєва чи арахісова, відомої марки чи куплена на ринку — холестерин узагалі не містить. Це — тваринний жир, і в продуктах рослинного походження його просто не може бути. Однак якщо ви все-таки хочете дотримуватися дієтичного харчування, то медики радять їсти побільше сала. У цьому продукті немає ні холестерину, ні ТІЖК, до того ж від нього не поправляються.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі