Проблема якості й безпеки продуктів харчування в Україні досягла масштабів, які загрожують національній безпеці країни. Про це заявив начальник Київського міського управління в справах захисту прав споживачів Микола Казаков, виступаючи на загальноміських зборах, присвячених Всесвітньому дню прав споживача.
За його словами, 2000 року управління забракувало на ринках Києва 208 тонн м’ясної, 178 тонн молочної, 254 тонни рибної, 1,5 тис. тонн овочевої продукції, 248 тис. літрів алкогольних напоїв. Загалом через відсутність документів на підтвердження якості й безпеки продукції, а також через закінчення терміну реалізації, було забраковано 96% перевіреної свинини, 98% яловичини, близько 100% птиці, 94% вареної ковбаси.
М.Казаков повідомив, що за даними управління ветеринарної медицини Києва 2000 року виявлено понад 12 тис. випадків торгівлі на ринках Києва свининою, зараженою ехінакоком, 9,5 тис. випадків торгівлі м’ясом тварин, заражених різноманітними видами паразитичних хвороб, 150 випадків — м’ясом тварин, хворих на туберкульоз.
За даними того самого відомства, з 600 колективних сільських господарств Київської області 14 є неблагополучними щодо туберкульозу.
Водночас, немає гарантії того, що забракована продукція не потрапляє на стіл споживача, позаяк в Україні відсутній механізм її вилучення й утилізації, підкреслив М.Казаков. Він також не виключив, що найближчим часом на ринках України може з’явитися з Західної Європи м’ясо тварин, заражених губчастоподібною енцефалопатією та ящуром.
Відповідно до останніх змін у законодавстві, підприємцю, котрий сплачує єдиний податок, «практично дозволено не мати документів, які б свідчили про джерело надходження товару та про його якість». За словами М.Казакова, у Києві таких підприємців налічується понад 60 тис.
Начальник управління в справах захисту прав споживачів зазначив, що в Україну до запровадження заборони на ввезення м’яса тварин із країн, де зареєстровані спалахи «коров’ячого сказу», надійшло 10 тис. голів великої рогатої худоби. М’ясо цих тварин та їхніх нащадків також небезпечне для здоров’я людей, бо в Україні немає ані устаткування, ані методик для виявлення цієї інфекції в продуктах харчування.
З 1996 року в Україну заборонено ввезення фаршу, проте він реалізується на ринках. Київське управління в справах захисту прав споживачів разом з СБУ виявило, що до України було завезено 600 тонн курячих стегенець на суму $50 млн., які понад 10 років зберігалися в морозильнику за дозволеного терміну зберігання 12 місяців. За словами М.Казакова, Генеральна прокуратура вже встановила осіб, причетних до цієї поставки.
В Україні також немає переліку харчових добавок, заборонених до вживання. У результаті, в Україні в харчовій промисловості безконтрольно застосовують хімічні сполуки, дуже шкідливі для організму людини, проте їх навіть не завжди вказують у складі продукту, — повідомляє Інтерфакс-Україна.