Китайські вчені, що аналізують геном вірусу САРС, виявили, що його еволюція відбувається з жахливою швидкістю і має вузькоспрямований характер. Об’єктом дослідження стали зразки вірусу, взяті в китайських пацієнтів на ранній, середній і пізній стадії торішньої епідемії. Особливу увагу молекулярних біологів викликав специфічний протеїн, що забезпечує проникнення вірусу в клітину, й отримав епітет «шипастий».
Виявилося, на ранній стадії епідемії ген, відповідальний за цей протеїн, змінюється з дуже великою швидкістю, програмуючи синтез величезного розмаїття його версій. Проте з розвитком епідемії будова гена стабілізується, і закріплюються лише найефективніші його версії. Найбільше вчених вразили кількісні показники експерименту, про які повідомляється в часописі Science: якщо на початку епідемії уніфікувалися три відсотки людей, які побували в контакті з хворим атиповою пневмонією, то наприкінці контагіозність вірусу зросла до 70 відсотків. Причому з початку епідемії до її кульмінації минуло лише 15 тижнів.
Кетрін Холмс, експерт з САРСоподібних вірусів із Колорадського університету, зазначає: така картина типова для всіх патогенних форм, які змінюють свого «хазяїна» — адже цей вірус перейшов до людини від тварини. Проте важливість даної роботи полягає в наочній демонстрації молекулярних механізмів такого еволюційного стрибка. А ще в тому, що визначає найкритичніший момент у розвитку епідемії і доводить необхідність вживати найневідкладніших заходів за перших ознак епідемії, яка насувається. Адже така ж ситуація нині повторюється і з пташиним грипом. Отже, медикам необхідно вживати безпрецедентні заходи для найсуворішої ізоляції всіх пацієнтів допоки їх ще не так багато. І в жодному разі не замовчувати інформацію про найнезвичніші випадки невідомих захворювань.