РОЗНЕРВУВАЛИСЯ? НА ПРОБІЖКУ!

Поділитися
За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 450 мільйонів людей на планеті страждають від різних психічних захворювань...

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 450 мільйонів людей на планеті страждають від різних психічних захворювань. У західних країнах — приблизно кожен сьомий. Щоб привернути увагу до проблеми, Всесвітня федерація психічного здоров’я запропонувала щороку в жовтні відзначати День психічного здоров’я. Але й у нашій країні не так уже рідко можна зіткнутися з людиною, котра неадекватно реагує на оточуючих. Причому з кожним роком число пацієнтів психіатрів неухильно зростає.

Досить глянути на статистику алкогольних і наркотичних психозів, розлади психіки і поведінки, самогубств. Торік 26 із кожних ста тисяч українців зводили порахунки з життям. Особливе занепокоєння викликає психічне здоров’я дітей і підлітків: розлади психіки і поведінки реєструються у 33 із кожної тисячі. При цьому у дівчаток частіше зустрічаються емоційні розлади, а у хлопчиків — відхилення в поведінці (брехня, крадіжки, прогули в школі та ін.). Ледь не у половини дітей спостерігається постійне занепокоєння і втома, котрі за певних умов призводять до нервових зривів.

Трохи краща ситуація в столиці. За словами головного лікаря Київської міської клінічної психоневрологічної лікарні №1 (Павлівської) Романа Никифорука, психічне здоров’я жителів столиці стабілізується. Так, якщо 1986 року реєструвалися 17 випадків самогубств на кожні десять тисяч населення, то останнім часом — 3,5—4. З кожним роком зменшується і кількість уперше захворілих, що, очевидно, пояснюється кращим соціально-економічним становищем киян. Єдине, у чому лідирує столиця, то це в статистиці психозів на грунті вживання наркотиків.

— Сьогодні практично кожному потрібно бережно ставитися до свого здоров’я, намагатися не перенапружуватися, — вважає завідувач відділенням №7 вищезгаданої лікарні Анатолій Олефіренко. — З одного боку, дійсно, існують психічні захворювання, викликані органічними розладами, як, наприклад, шизофренія чи маніакально-депресивний психоз. Але досить часто люди самі доводять себе до нервового зриву. Наприклад, обмежуючи себе в харчуванні: дистрофія цілком може викликати психічне захворювання. Якщо людина живе в стані постійного стресу (проблеми на роботі, побоювання за здоров’я та життя близьких, боротьба зі злиднями), то спочатку організм із ним справляється — діють компенсаторні механізми. Але в якийсь момент будь-яке, навіть, здавалося б, незначне переживання чи напруга може виявитися тією останньої краплиною, що призведе до тяжкого захворювання.

Тим часом у стані стресу живе сьогодні практично кожен. Як же визначити, що психіка на межі? Сигналізує сам організм, вважають медики. З’являється втома, головні болі, людина починає частіше і тяжче хворіти на застуду, їй стає дедалі тяжче відновити душевну рівновагу після потрясіння. Тому, потрапивши в стресову ситуацію, із котрою самостійно впоратися складно, краще звернутися до фахівця.

А для профілактики психіатри радять якомога менше сердитися, по можливості нормально харчуватися і займатися спортом: будь-яке фізичне навантаження допомагає зняти нервову напругу. Згадаймо, коли древня людина зустрічала якийсь подразник, у неї виникали лише дві реакції: або вона дуже лякалася і втікала, або ставала агресивною, через що збуджувалася і намагалася знищити об’єкт подразнення. Але в будь-якому разі ці реакції виливалися у відмінне фізичне навантаження і знімали нервово-м’язову напругу. Звісно, ніхто не радить, скажімо, утікати від нелюбимого начальника чи намагатися «розмазати його по стінці». А от кілька фізичних вправ, спокійна музика і думки про приємне цілком можуть повернути адекватне ставлення до життя.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі