Свого часу надмірне захоплення заповзятливих приватників і кооператорів азотовмісними добривами викликало в нашого населення справжню нітратофобію. Кожна свідома домогосподарка з ходу визначала припустимі норми вмісту нітратів в апетитній базарній продукції й запросто могла прочитати лекцію про шкоду нітритів, на які ці нітрати так і прагнули перетворитися. А ось західні обивателі сприймали нітрити як малозначущі сполуки, які не виконують скільки-небудь важливої функції в організмі людини. Завдяки зусиллям Марка Гладвіна, провідного наукового співробітника американського Національного інституту здоров’я, це уявлення докорінно змінилося. Йому вдалося довести: нітрити відіграють дуже важливу роль у регуляції кровотоку, причому можуть це робити локальним чином.
Як відомо, молекули гемоглобіну вивільняють транспортований ними кисень там, де його концентрація знижена. При цьому частина вивільненого кисню вступає в реакцію з присутніми у крові нітритами, викликаючи утворення окису азоту. А ця сполука, як відомо, розширює кровоносні судини, знижуючи кров’яний тиск. Давно помічено: в гіпертоніків вміст нітритів у крові знижений.
У своєму експерименті д-р Гладвін уводив нітрит натрію безпосередньо в кровоносні судини передпліччя здорових добровольців. При цьому обсяг місцевого кровотоку збільшувався на 175 відсотків. Це дозволило припустити: такими локальними ін’єкціями можна збільшувати приплив крові до нирок, серця, головного мозку, інших органів. Цілком можливо, що невдовзі новий метод терапії використовуватиметься при інсультах, ішемічній хворобі серця, варикозному розширенні вен та багатьох інших патологіях. Правда, для цього доведеться провести дослідження з метою визначення терапевтичної дози сполуки, добре відомої своїми токсичними властивостями.