"Неможливо забути жодну з проведених операцій"

Поділитися
Про нагальні проблеми судинної хірургії, новітні методології лікування варикозної хвороби та інших недугів, за великим рахунком про життя та смерть

Третина людей у світі страждають на варикозну хворобу. Отже, в Україні щонайменше 15 мільйонам громадян дошкуляє ця недуга. Вона не обходить представників жодної професії. У її "чорних списках" і спортсмени, чиє життя і праця пов'язані з великими фізичними навантаженнями, і офісні працівники, які буквально приросли до моніторів, і ті, хто простоює практично весь робочий день біля верстата чи операційного столу. Як кажуть фахівці, це плата за те, що людина за роки еволюції стала на нижні кінцівки, і в результаті цього суттєво змінився кровообіг та тиск на стінки судин, особливо ніг.

Більше того, хвороба з кожним роком молодшає. Все частіше до оперативного втручання доводиться вдаватися, аби зарадити та допомогти позбутися недуги сорокалітнім та зовсім юним пацієнтам. Про цю сумну тенденцію у клініці судинної хірургії Головного військово-медичного центру "Головного військового клінічного госпіталю" знають не з чуток. Тут допомагають тисячам ветеранів військової служби повернути радість життя, подолати недуги та стати до строю офіцерам, контрактникам, солдатам та сержантам строкової служби. Про нагальні проблеми судинної хірургії, новітні методології лікування варикозної хвороби та інших недугів, за великим рахунком про життя та смерть - у розмові з начальником клініки, полковником медичної служби Володимиром РОГОВСЬКИМ.

- Володимире Михайловичу, ви щоденно оперуєте, часто по кілька разів на добу. Ваші відчуття після вдалої операції?

- Вони різні. В такий момент і радість, і втома, і… широка гама відчуттів та вражень, в якій переважають світлі тони. Проте найбільше задоволення отримую, коли вдається зробити, попри невтішні прогнози, здавалось би, неможливе. Наприклад, нещодавно виписався пацієнт з розривом аневризми черевної аорти. Це надзвичайно складний випадок. Зазвичай за такого діагнозу 90% хворих гине.

Я добре знаю цього літнього пацієнта - полковника запасу, в минулому відомого спортсмена. Він у нас свого часу проходив обстеження. Але не погодився на складну операцію, пов'язану з певними ризиками. У нього було вкрай запущене атеросклеротичне враження аорти, артерій тазу та нижніх кінцівок. Для операції прогноз був невтішним. І хворий відмовився від оперативного вручання. Але коли сталося ускладнення, ветерана до нас доставила швидка у надзвичайно важкому стані. І відступати вже було нікуди. Ми зробили ветерану операцію, і, на щастя рідним та на радість нам, хірургам, він вижив.

- Це, так би мовити, крайній прояв підступної недуги судин. А взагалі з чого починається варикозна хвороба?

- На початковій стадії вона носить характер незначних змін у вигляді темно-синіх павутинок, ледь помітних розширень вен. Якщо не звертати на це уваги і не лікувати, то недалеко до більш суттєвих змін: варикозних вузлів, тромбозів із усілякими ускладненнями: трофічними виразками, кровотечами, що супроводжуються різноманітними інфекційними захворюваннями.

Зараз, навесні, спостерігається підвищення кількості захворювань на варикозне розширення вен. Саме з потеплінням ця недуга загострюється, бо відтік крові погіршується, що супроводжується всілякими набряками. Це може призводити до різних, часто надзвичайно серйозних, ускладнень. Тому вважаю за потрібне звернути увагу наших потенційних пацієнтів на стан свого здоров'я та всіляко запобігати ускладненням та загостренням. Варикозна хвороба - це перш за все розширення вен, частіше за все на нижніх кінцівках. Ознакою складної форми захворювання можуть бути пігментація при запаленнях та ущільнення, почервоніння, що часто супроводжуються болями та свербінням тощо.

- А якщо не лікувати, то до чого це може призвести?

- Найбільш загрозливими для життя та здоров'я людини є тромботичні ускладнення, коли тромби з нижніх кінцівок можуть мігрувати до серця, легенів. Дошкуляють людям і тромбофлебіти, запалення вен, які в подальшому потребують лікування, навіть стаціонарного, часто і термінових операцій. Трофічні виразки важко піддаються лікуванню і досить часто виводять людину із робочого стану на тривалий час.

У таких випадках ми здебільшого призначаємо лікування консервативного характеру. Призначаємо препарати, які зменшують застій крові, компресійний трикотаж, еластичне бинтування. У нашому арсеналі є низка методів, що запобігають подальшому розвитку хвороби, з допомогою яких ми багатьом нашим пацієнтам допомагаємо позбутись хвороби без оперативного втручання.

Але нерідко без операції успішне лікування неможливе. За таких обставин перш за все розглядаємо можливість застосування комбінації методів щодо мінімального хірургічного втручання. Практикуємо лазерну абляцію вен, використання різних методів, направлених на мінімальну травматизацію. В післяопераційний період для покращення ефекту лікування широко застосовуємо склеротерапію.

- Які ви практикуєте новітні методи лікування варикозного розширення вен?

- Основним на сьогодні методом лікування є класична операція, яка в медицині застосовується вже багато років. Але зменшити травматичні наслідки, покращити косметичний ефект, скоротити термін стаціонарного лікування пацієнта вдається з допомогою апарата для лазерної абляції вен. Уражені вени ми зварюємо лазерним променем, у такий спосіб виключаємо їх з кровообігу. Це дає змогу уникнути гематом, крововиливів, які зазвичай бувають при класичних операціях. Після таких операцій досить швидко проходить відновлення пацієнтів. У нас за рік виконується до півтисячі таких операцій. Цей метод особливо ефективний на ранніх стадіях хвороби вен. На більш пізніх фазах, при запущених випадках, коли вена надзвичайно широка, застосовуються традиційні технології та операції.

- Отож скальпелю у відставку ще рано, при тому, що новітні технології у клініці набувають все більшого поширення?

- На сьогодні таке устаткування в Києві є лише в нашому медичному центрі та в Національному інституті хірургії та трансплантології імені Шалімова. Останнім часом подібні апарати почали з'являлись і в обласних центрах. У клініці це приладдя уже два роки. З його допомогою робимо понад двісті операцій на рік. Пацієнтів, які до нас звертаються, фахівці супроводжують на усіх етапах лікування. Зазвичай за два - три дні після операції ми виписуємо пацієнта. Загалом одужання, реабілітація триває до двох тижнів.

Лікуємо, оперуємо не лише тих хто страждає на варикозну хворобу, але останні п'ять років стали проводити операції і на глибоких венах нижніх кінцівок.

- У чому їх складність?

- Навіть коли виникає тромбоз у підшкірних венах, запалення вен і людина вчасно до лікаря не звертається, то ці тромби можуть мігрувати у глибокі вени. У такому випадку нам доводиться тромби вилучати, адже вони загрожують життю людини. І таких операцій ми уже провели більш як півсотні, причому з добрим результатом.

- Яка з операцій найбільше запам'яталася?

- Неможливо забути жодну з проведених операцій.

Якось до нас на консультацію потрапила пацієнтка з Казахстану з серйозними ускладненнями варикозної хвороби, за лікування якої там не бралися. Після ретельного обстеження ми дійшли висновку, що шанси на успішне лікування є. Тому взялися за справу і успішно прооперували цю жінку.

На пам'яті також інша операція. У пацієнтки була трофічна виразка розміром із долоню. Людина дуже страждала, але на операцію довго не наважувалася. Свого часу вона була на консультаціях у Санкт-Петербурзі і Москві. Але в силу різних причин до оперативного втручання справа так і не дійшла. Врешті-решт жінка приїхала до нас. Ми прооперували її, зробили пересадку шкіри і у такий спосіб повністю позбавили її виразки. Зараз жінка може вести повноцінний спосіб життя. До речі, нашими пацієнтами є не лише громадяни країн СНД: Росії, Білорусії, Казахстану, але й США, Іспанії, інших країн світу.

Загалом у нашій клініці за рік виконується близько тисячі операцій та лікується більше тисячі пацієнтів.

- Стаціонарно?

- Так, а десятки тисяч проходять амбулаторне лікування. Клініка є учбовою базою Української військової медичної академії і Національного медичного університету імені О. Богомольця. Протягом багатьох років ми плідно співпрацюємо з кафедрами хірургії цих провідних навчальних закладів. У клініці постійно стажуються і слухачі, і інтерни, причому як військові, так і цивільні. Крім того проходять практику студенти, що накладає на кожного працівника клініки додаткову відповідальність. Адже молоді спеціалісти у майбутньому - наша зміна. Сьогодні вони приймають безпосередню участь у лікувальному процесі, доглядають за хворими. А для пацієнтів така практика ще корисна тим, що ми можемо провідних спеціалістів, які є у цих навчальних закладах, залучати для консультацій під час підготовки та проведення найскладніших операцій. Так, в операційній клініки можна часто бачити за роботою професорів Володимира Мішалова, Віктора Черняка. Також у клініці підвищують кваліфікацію судинні хірурги госпіталів, інших лікувальних закладів Міноборони. Найближчим часом лікарі, які мають загальнохірургічний кваліфікаційний рівень, проходитимуть тут перепідготовку.

- У вашій клініці надають допомогу також при інших захворюваннях судин. Розкажіть про це докладніше.

- Ми проводимо ультразвукові дослідження судин та використовувати сучасне обладнання під час операцій, зокрема на сонних артеріях. Хірурги клініки ліквідують звуження хребцевих артерій, що забезпечують кровопостачання до головного мозку і в такий спосіб запобігають виникненню інсультів. Це один із прогресивних та нових напрямків сучасної медицини.

У боротьбі з цією хворобою працюємо на випередження. Адже інсульт призводить до важких наслідків, інвалідності. Тому докладаємо усіх зусиль, щоб запобігти його виникненню. Як один із дієвих методів - оперативне втручання. Проводимо комплексне дослідження усіх пацієнтів з певним набором скарг, які до нас звертаються. Визначаємо зміни на артеріях, виявляємо звуження судин, бляшки. І приймаємо рішення щодо оперативного лікування. Хірурги клініки одні з перших у госпіталі почали застосовувати введення стовбурових клітин в лікуванні захворювань судин, коли вони знаходяться на грані гангрени, ампутації нижніх кінцівок і оперувати на магістральних артеріях вже неможливо. За цією методологією уже пролікували п'ять пацієнтів. Попередні висновки дають підстави вважати, що цей ефективний метод буде більш широко застосовуватися як у госпіталі, так і загалом в Україні.

Ми також активно впроваджуємо новітні методи медикаментозного лікування, яке може бути альтернативою оперативному втручання. Наприклад, широко застосовуємо спеціальні препарати і в такий спосіб розчиняємо тромби як у венах, так і в артеріях. У нашому арсеналі є й інші передові технології та схеми лікування.

- Тобто намагаєтеся йти в ногу з світовою медичною наукою?

- Так, прагнемо якомога швидше опановувати досягнення та напрацювання кращих судинних хірургів світу. І своїми доробками та здобутками щиро ділимося з колегами. Лікарі клініки є невід'ємною складовою української та європейської асоціацій судинних хірургів. Ми беремо участь у роботі міжнародних конгресів за нашим напрямком діяльності, знайомимося з новинками світової хірургії, які є рушійної силою у підвищенні фахової підготовки та кваліфікації лікарів та медперсоналу клініки. Постійно отримуємо наукові напрацювання зарубіжних колег, що дозволяє освоювати нові методи лікування. Принаймні п'ять таких новітніх напрямків судинної хірургії - у нашому арсеналі для боротьбі з хворобами судин.

Проте хотілось би віддати належне звичайнісінькому скальпелю та тим хірургам, які майстерно ним володіють. Адже часто, особливо у лікуванні запущених та складних хвороб, доводиться звертатись саме до традиційних способів лікування. До речі, у нашій клініці проводяться операції, які не під силу багатьом провідним клінікам.

Так, при різноманітних ускладненнях та ураженнях аорти застосовуємо сучасні судинні протези французьких виробників, які на сьогодні вважаються одними з кращих у світі. Вони надійно захищені від інфекцій, оброблені сріблом, стійкі до інфікування, що надзвичайно важливо, коли вживлюються чужорідні тіла. Крім того, ці протези мають антитромботичні властивості, тобто запобігають згортанню крові. Міноборони закуповує їх у достатній кількості. Для лікування військовослужбовців протези надаються безкоштовно.

Значно розширились можливості фахівців клініки після відкриття у госпіталі відділення рентген-ендоваскулярної кардіохірургії, з яким плідно співпрацюємо при дослідженні і операціях на судинах. З допомогою цифрового ангіографічного комплексу лікарі досліджують судини серця, головного мозку та судини всіх органів і кінцівок. Завдяки цій технології можна чітко встановити, в якому місці звужена судина. А далі за справу беруться хірурги - оперують, встановлюють спеціальні каркаси, які розширюють судини у звуженому місці.

Ще не так давно, якщо тромб утворювався у глибоких венах, то про нього могли і не здогадуватись ні пацієнт, ні лікар. І лише надзвичайно спостережливі лікарі могли завчасно попередити про небезпеку відриву тромбу. Зараз завдяки сучасному обладнанню та кваліфікованим лікарям ми можемо запобігати фатальним наслідкам захворювання.

- Насамкінець традиційне запитання - про плани на майбутнє.

- Передбачається створення у нашому госпіталі кардіохірургічної клініки, де будуть виконуватися також операції на відкритому серці, судинах. Прагнемо вивести на більш високий рівень процес лікування, проводити більше складних операцій.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі