На узбіччі життя

Поділитися
Дуже часто мене просили покинути заклад, тому що моя присутність могла «погіршити атмосферу». Ман...

Дуже часто мене просили покинути заклад, тому що моя присутність могла «погіршити атмосферу». Мандруючи на поїзді, мені траплялося їздити в багажних вагонах, серед мішків із листами, велосипедів і сільськогосподарських тварин. Мене часто не пускали в ресторани й нічні клуби з міркувань «безпеки» або ж мене пускали тільки тоді, коли там більше нікого не було. Причина — те, що я пересуваюся в кріслі-візку. Вже понад тридцять років, із того самого часу, коли в чотирирічному віці я потрапив в автомобільну катастрофу.

Мій досвід — ніщо в порівнянні з проблемами інших 650 мільйонів інвалідів, які живуть в усьому світі, від котрих часто відвертаються родичі й які піддаються остракізму в суспільстві. У більшості з них немає коштів для здобуття освіти, практично немає шансів знайти роботу, повноцінно брати участь у житті суспільства. Маючи мінімум можливостей для самозабезпечення, вони змушені існувати на узбіччі життя, непомітні й забуті.

Інвалідів досі найчастіше розглядають, у ліпшому разі, як джерело клопоту, а в гіршому — як тягар. Негативне ставлення залишається найбільшою перешкодою до того, щоб інваліди були прийняті в суспільстві. Дві третини країн досі не прийняли антидискримінаційне законодавство.

Щоб ставлення до інвалідів змінилося, потрібен час. Проте цей процес можуть значно прискорити зміни в законодавчій базі. У грудні 2006 року, після трьох років переговорів за участі співтовариства інвалідів, урядів і міжнародних організацій, Генеральна Асамблея ООН ухвалила нову Конвенцію з прав інвалідів. У березні 80 країн продемонстрували свою прихильність до конвенції й підписали її.

Нова конвенція гарантує інвалідам такі ж права, що й усім іншим. Вона забезпечує мінімальні стандарти, з якими погодилося міжнародне співтовариство, а також, уперше за увесь час, деякі реальні права людини. Конвенція поширюється на низку сфер, у яких інваліди не могли скористатися своїми правами, наприклад, такі, як освіта, працевлаштування, охорона здоров’я, участь у політичній діяльності, доступ до правосуддя, доступність і мобільність у суспільстві.

На сьогодні понад сто країн підписали конвенцію, а чотири — її ратифікували. Для того щоб вона набрала сили, потрібно ще шістнадцять.

Ухвалення цього документа значно запізнилося, але ніколи не пізно вжити заходів, що забезпечать найчисленнішій меншості у світі можливості користуватися своїми правами. Нині від кожної країни залежить ратифікація й виконання конвенції в ім’я того, щоб інваліди більше не зіштовхувалися з тим, що довелося пережити мені й багатьом іншим.

Про автора

Томас Шіндлмайр працює в Департаменті з економічних і соціальних питань ООН і займається проблемами інвалідів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі