ЛАБІРИНТИ НЕЙРОХІРУРГІЇ

Поділитися
Ідею нової рубрики, як це часто буває, підказали читачі. Щоразу, коли ми відкриваємо електронну пош...

Ідею нової рубрики, як це часто буває, підказали читачі. Щоразу, коли ми відкриваємо електронну поштову скриньку, впадають в око прохання порадити, де лікують те чи інше захворювання, як знайти потрібну клініку, фахівця, котрий запропонував би новий спосіб лікування, скільки коштує та або інша медична послуга тощо. З такими запитаннями нерідко звертаються і з зарубіжжя, частіше, звісно, з близького, але інколи — й далекого. А один лист з-за океану викликав відчуття гіркоти, тим більше що його автор — наш колишній співвітчизник. Мовляв, усе, що ви там пишете про нові розробки, скидається на пропаганду, сьогодні взагалі немає сенсу говорити про якісь досягнення медичної науки та практики в Україні.

А, власне, чому б на шпальтах нашого тижневика не розповісти про те, що діється у нас сьогодні в цій життєво важливій галузі? Безперечно, такі публікації мають бути не лише цікавими, а й корисними. Інформація з цієї тематики розрізнена, до того ж її явно замало. Спробуйте зайти, наприклад, на сайт Академії медичних наук — суцільний парад імен і почесних звань, про головне ж — про сучасні наукові розробки та методи лікування — майже нічого. Ось ми й вирішили спробувати якоюсь мірою заповнити цю прогалину.

Розмірковуючи, як подати матеріал, ми, знову ж таки, керувалися читацькими інтересами. Кожну публікацію цієї рубрики буде присвячено певному медичному напряму (розділу). Це — кардіологія, кардіохірургія, нейрохірургія, урологія, онкологія, гастроентерологія, ендокринологія, трансплантологія тощо. І, звісно ж, напрям, який нині бурхливо розвивається, — клітинна терапія. А оскільки все пізнається в порівнянні, маємо намір розповідати про вітчизняні розробки з екстраполяцією на світові досягнення. Сподіваємося, що гостями нашої рубрики стануть як вітчизняні, так і закордонні медичні світила.

Відкриваємо нову рубрику темою «Нейрохірургія». І не випадково, адже це винятково складний і відповідальний розділ медицини, в якому за останнє десятиліття, завдяки новітнім діагностичним і хірургічним технологіям, відбувся значний прогрес. Українським нейрохірургам також пощастило просунутися в окремих напрямах.

У головній науковій установі в цій галузі — Інституті нейрохірургії АМН України ім. А.Ромоданова — почав розвиватися принципово новий напрям у лікуванні судинної патології головного мозку — ендоваскулярна нейрохірургія. Ще в 60—70-ті роки замість операцій, пов’язаних із трепанацією черепа та великою втратою крові, було запропоновано метод, що дозволяв ліквідувати аневризму, закриваючи доступ крові до неї маленьким балончиком, який під рентгенівським контролем доставляється до місця ураження через одну з великих артерій мозку. Київські нейрохірурги вдосконалили метод, розробили нові моделі балон-катетерів і нові моделі операцій.

Київські нейрохірурги першими у світі впровадили в лікувальну практику нейротрансплантацію ембріональної мозкової тканини у хворих з органічними ураженнями головного мозку. Йдеться про дитячий церебральний параліч, епілепсію, апалічний синдром, стан після інсультів. У створеній тут клініці відновної нейрохірургії нагромаджено найбільший у світі досвід трансплантації ембріональної нервової тканини у хворих із різними видами органічних уражень головного мозку.

Одна з оригінальних наукових проблем, що їх розробляють вчені інституту останніми роками, — дослідження впливу на мозок малих доз радіації. Під час експериментів та клінічних спостережень було встановлено: хронічна дія малих доз радіації зумовлює структурні й функціональні зміни центральної нервової системи. Ці зміни залежать від тривалості опромінювання. Більше того, вони не зникають повністю після припинення радіаційного впливу і, як засвідчили спостереження, успадковуються нащадками опромінених тварин у першому та другому поколіннях. Результати цих досліджень опубліковано в колективній монографії «Пострадіаційна енцефалопатія».

А чим сьогодні може похвалитися інститут, гучна слава якого пов’язана з іменами блискучих хірургів і талановитих організаторів науки О.Арутюнова та А.Ромоданова? Які можливості вітчизняної нейрохірургії? З цими запитаннями ми звернулися до авторитетних фахівців.

Першим погодився відповісти «ДТ» заступник директора з науки Інституту нейрохірургії АМН України, професор В.Цимбалюк (саме йому доручив розповісти про новини в цій медичній галузі директор інституту академік АМН України Ю.Зозуля).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі