Контакт із «короною»: знайти і вберегти

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Контакт із «короною»: знайти і вберегти © Аліна Гаргаль
Як нам бути з ковідом?

Пілотний проєкт буковинських епідеміологів під егідою ВООЗ щодо відстеження контактів із підтвердженим випадком СОVID-19 прояснює одне з найактуальніших сьогодні питань: як нам жити й виживати в ковідну епоху поруч із цим непрошеним і  небезпечним прибульцем з мікрокосму, який, схоже, не має наміру нас залишати.  

Постановою головного державного санітарного лікаря України №7 від 2 серпня нинішнього року результати роботи спеціалістів Чернівецького обласного центру контролю та профілактики хвороб у рамках проєкту з виявлення  осіб, які контактували  з короновірусним хворим, надіслані у  вигляді рекомендацій у всі  області. 

«По суті, це ключові аспекти діяльності епідеміологів, спеціалістів системи охорони здоров’я, керівників органів місцевої влади, які допоможуть областям, районам не заходити в червону зону, швидко локалізовувати коронавірусні кластери на рівні певного закладу, населеного пункту чи ОТГ і не допускати поширення вірусу», — наголошує заступник міністра охорони здоров’я  — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін

Які ж  цінні дані щодо ковідної пандемії отримали чернівецькі епідеміологи? І чим вони важливі для боротьби з інфекційним захворюванням, яке вже два роки примушує всю  планету жити за його правилами? 

Епідситуація — на моніторі в режимі онлайн

На початку червня цього  року Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні ініціювало в Чернівцях пілотний проєкт із відстеження й подальшої роботи з тими, хто контактував із хворими на СОVID-19.

Аліна Гаргаль

Це був дружній жест допомоги буковинським епідеміологам від голови Бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхта. На початку нинішнього  року під час одного зі своїх візитів у Чернівці він побачив стоси тек, що громадилися  в кабінетах обласного центру контролю та профілактики хвороб. З’ясувалося, що це не просто папери, а паперові носії важливої інформації, яку фіксують епідеміологи під час розслідування кожного випадку інфікування на території області. Вони ретельно відстежували  всі можливі контакти інфікованого й забезпечували проведення епідрозслідувань упродовж  доби більш ніж у 80% підтверджених діагнозів ковід-захворювання. Навіть у пікові періоди, коли в області реєстрували на день понад  600 нових випадків. А на кожен випадок — щонайменше, п’ять контактів, які доводилося заанкетувати, знайти й переконати в необхідності самоізоляції. 

Одне слово, Ярно Хабіхт був приємно здивований таким ретельним веденням епідемічних історій. 

«У такому режимі ми працювали з початку березня 2020 року, коли в Чернівцях, уперше в країні, діагностували інфікування коронавірусом, — розповідає в.о директора державного підприємства «Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Наталія Гопко. — Дані про нових хворих  та  коло їхніх  контактних осіб спеціалісти на місцях вписували в паперову анкету й надсилали  для обробки та узагальнення в наш центр. Тут їх цілодобово  вносили в базу даних, щоб отримати об’єктивну картину епідемічної ситуації, бо інакше адекватних  дійових  заходів у боротьбі з пандемією не  розробити. Це була копітка, виснажлива, але вкрай потрібна праця». 

Завдяки підтримці ВООЗ на допомогу епідеміологам прийшли безмежні можливості технічного прогресу. Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб отримав комп’ютери, 90 мобільних телефонів зі спецфункціями для оперативної роботи епідеміологів, а головне — програмне забезпечення с доступом до сервера, який дає змогу приймати й аналізувати дані епідрозслідувань кожного випадку захворювання на ковід і зводити їх у режимі онлайн у єдину картину епідситуації на рівні області чи окремої ОТГ. 

Ця програма базується, до речі, на програмі Go.Data, раніше розробленій ВООЗ для розслідування спалахів лихоманки Ебола і вдосконаленій для збирання польових даних під час надзвичайних ситуацій загалом у сфері громадського здоров’я. 

Тож у пілотному проєкті з відстеження коронавірусних контактів Чернівці виконували ще один важливий для ВООЗ мініпроєкт – адаптували Go.Data під роботу з СОVID-19. Цей досвід, до речі, може знадобитися  і для боротьби з іншими суспільно небезпечними хворобами.

Аліна Гаргаль

«Буковина нам дуже важлива. Її лікарі-інфекціоністи, медсестри, епідеміологи першими в Україні зіткнулися віч-на-віч із небезпечним вірусом, вони розробляли нову клінічну практику і багато чого навчилися», – зазначив Ярно Хабіхт, офіційно представляючи в Чернівцях проєкт у липні нинішнього року. 

Крім Буковини, ВООЗ фінансово й організаційно допомогла запровадити такий самий проєкт у Одеській області. Решті  областей відстеження контактних осіб за напрацьованими в цих «пілотах» схемами доведеться забезпечувати за кошт місцевих бюджетів. А це — зарплата спеціалістам, витрати на комп’ютери та мобільні телефони для них. 

У рамках проєкту в Чернівцях сформували 8 команд із 70 фахівців з прив’язкою до певних адміністративно-територіальних одиниць — районів і територіальних громад. Спеціалісти, що до них увійшли, прицільно відстежували, з ким контактував хворий на ковід. На одного епідеміолога може припадати до 100 контактників. Анкетування хворих і контактних осіб дозволяє візуалізувати ланцюги передачі інфекції.

Але не тільки стандартизація відстеження ковід-контактів є важливим результатом пілотного проєкту. Після  виявлення й опитування контактних осіб лікар-епідеміолог бере на себе надважливе завдання надавати потрібну їм консультативну допомогу. Він реально стоїть на варті  їхніх здоров’я та життя.

«Раніше контактні особи випадали з контролю, легковажили з самоізоляцією і могли інфікувати багато людей. А тепер кожному телефонуємо тричі на день, і так упродовж двох тижнів, — розповідає Наталія Гопко. — Розпитуємо про стан здоров’я, самопочуття, адже можуть загостритися хронічні захворювання. Повідомляємо про ризики, пов’язані з ковідом, і, що важливо,   контролюємо перебування на самоізоляції. З найменшими ознаками прояву вірусу направляємо на тестування». 

Підтримати медиків не лише морально 

За охопленням тестами на COVID-19 від початку епідемії Чернівецька область — на другому місці після Києва: 1943 протестованих на сто тисяч населення, тоді як середній показник  по країні — 1013 осіб. А це один із індикаторів визначення рівня епідбезпеки: чим більша цифра, тим вищий рівень.

Аліна Гаргаль

«Забезпечити вільний доступ до тестів — таким із перших днів епідемії був принцип роботи всієї системи медичної допомоги в області, щоб не пропустити випадку інфікування, — зазначає директор департаменту охорони здоров’я Чернівецької облдержадміністрації Олег Чорний. — Це, певна річ, спричинило ще одну нашу першість:  за кількістю хворих на сто тисяч населення. Загалом, у нашій найменшій області з 900 тисячами жителів від першого випадку маємо 86 291 інфікованого. Але ми не боїмося великих цифр, наша статистика об’єктивна й чесна. Вона дає чітке розуміння ситуації, на основі якого медики, влада  роблять  ефективні кроки для протистояння хворобі — впроваджують адекватні карантинні заходи, розгортають потрібну кількість стаціонарних і реанімаційних ліжок. Але все ж важливо — не допустити критичних ситуацій. Напрацьована в пілотному проекті ВООЗ модель спостереження за інфікованими й контактними особами ефективно допомагає перервати ланцюги інфікування та локалізувати епідемічний процес». 

«Завдяки результатам і досвідові чернівецького пілотного проєкту  ми можемо прицільно акцентувати епідеміологічну роботу на профілактичних заходах серед представників конкретних професій, а також регулювати нормативно-правову базу для дійового контролю за епідеміологічною ситуацією, — наголошує Ігор Кузін. — Особлива увага зараз — школам. Дистанційні уроки справді погіршують якість навчання, відривають дитину від соціуму. Але здоров’я дітей усе ж важливіше. І якщо останнім часом на один випадок захворювання припадає в середньому два контакти, то варто з’явитися в класі хворому на ковід, як кількість контактів і ймовірність спалаху хвороби різко зростає, у тому числі й поза навчальним закладом. 

Сьогодні в Чернівецькій області на самоізоляції перебувають 5,7 тисячі учнів. Був випадок, коли за одну добу на Буковині захворіло 84 учні та 26 учителів. На дистанційне навчання мусили  відправити одразу 48 класів. Позицію МОЗ щодо обов’язкової вакцинації вчителів проти коронавірусної хвороби підтримав уряд. Школи зможуть працювати у звичному режимі і в червоній карантинній зоні, але за умови, що 80% учителів отримають щеплення, аби  не створювати ризиків для дітей». 

Ризики й так  високі. За словами Ігоря Кузіна, ситуація із захворюваністю на СОVID -19 у країні має стрімку динаміку зростання. За останній тиждень рівень госпіталізації збільшився на 38%, а заповнюваність ліжок у стаціонарах — на 50%.

Аліна Гаргаль

У Чернівецькій обласній лікарні, наприклад, зайняті вже майже всі реанімаційні ліжка. «Однозначно, без запровадженого контролю за тими, хто мусить дотримуватися самоізоляції, сьогодні в області довелося б мати справу з різкішим спалахом вірусної інфекції та  розгортати додаткові місця у відділеннях інтенсивної терапії», — зазначає Олег Чорний

Лікарі відзначають, що серед госпіталізованих немає вакцинованих. Решта статистичних даних не змінилася. Критичний стан у людей пенсійного віку, з тяжкими супутніми захворюваннями, хронічними серцево-судинними недугами, цукровим діабетом. 

Проте різко помолодшав вік контактних осіб. Переважно це діти, які мешкають разом із хворим на ковід, а також студенти, вчителі, працівники сфери послуг. 

«Поширення на всі області досвіду пілотного проєкту ВООЗ, відпрацьованого на Буковині, дозволяє епідеміологам, сімейним лікарям тримати в полі зору всіх, хто контактував із хворим на коронавірус, а отже контролювати стан їхнього здоров’я та допомогти перебути самоізоляцію. Адже в умовах  вірусних епідемій головне — швидко виявити захворювання й запобігти його поширенню, — продовжує розмову Ігор Кузін. — Ми, медики, краще впораємося  зі своїм завданням, коли  всю складність і відповідальність ситуації зрозуміють керівники ОТГ, які з-поміж усіх органів влади найближчі до жителів певного села чи міста. Маємо зараз можливість бачити епідеміологічну картину буквально в режимі реального часу. Так само швидко мусимо на неї реагувати. Ми переживаємо вже четверту хвилю коронавірусної хвороби. Нагадаю, що органи місцевого самоврядування теж відповідають за вакцинацію населення, за організацію маршрутів пацієнта, щоб госпіталізація відбувалася саме в лікувальні заклади, пристосовані для надання медичної допомоги хворим із СОVID -19. Місцевій владі бажано не тільки морально підтримати лікарів, усіх працівників системи охорони здоров’я, які задіяні в боротьбі з ковідом, створити їм належні умови роботи. Заповідь медиків «Не нашкодь і допоможи!» тепер стосується кожного з нас».

Всі статті автора читайте за посиланням

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі