КИЇВ. ЛІКАРЮ БЕРСЕНЄВУ

Поділитися
Читачам «ДТ» добре вiдоме iм’я лікаря Берсенєва. Зокрема у № 5 вiд 9 лютого 2002 р. газета вмістила розлогий матерiал про метод метамерного лiкування під назвою «Людина, що скорила бiль»...

Читачам «ДТ» добре вiдоме iм’я лікаря Берсенєва. Зокрема у № 5 вiд 9 лютого 2002 р. газета вмістила розлогий матерiал про метод метамерного лiкування під назвою «Людина, що скорила бiль». Ішлося в ньому про те, як пiд керiвництвом лiкаря Берсенєва було створено новий напрям у медичнiй науцi, заснований на закономiрностях нейрометамерної iнервацiї тiла людини. Ним же розроблено технологiї ефективної допомоги хворим iз хронiчними больовими синдромами при захворюваннях опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, внутрiшнiх органiв. А також докладно йшлося про те, як було зруйновано в Києвi унiкальну лiкувально-дослiдницьку iнституцiю, про боротьбу за Інститут проблем болю, яка, на жаль, триває досi.

Що змінилося відтоді? Лiкар Берсенєв так само напружено працює. Так само — у своїй клiнiцi-«рукавичцi», невеличкiй двокiмнатнiй квартирi, обладнанiй для медичного прийому. Так само до нього приходять i простi смертнi, і «новi українцi», i люди, обтяженi владою. Бiль не вибирає. Всi, хто вiдчув полегшення вiд методу лiкаря Берсенєва, звiсно, щось обiцяють. Домовитися, «пробивати», сприяти. До слова, Володимир Андрiйович не любить анекдотiв про медикiв i «вiзантiйських» способiв залагодження справ. Саме тих, вiд яких ми, чесно кажучи, не можемо (не хочемо?) вiдмовитися. Випрошувати щось у влади, «замовити словечко»? Та влада — тi, хто її уособлює на рiзних рiвнях, — чудово знає про Інститут проблем болю, про лiкаря Берсенєва. З його мiжнародним авторитетом та пошануванням тисяч i тисяч хворих, цей невропатолог зi свiтовим iм’ям не реклами очiкує. А, скажу прямо, потребує можливостi цивiлiзованим способом передати власний досвiд i надати стражденним вiдповiднi умови для лiкування.

Тим часом недавно засновано Мiжнародний благодiйний фонд лiкаря Берсенєва. Вiн зареєстрований Мiнiстерством юстицiї України. Серед засновників фонду громадяни України, Росiйської Федерацiї, Сполучених Штатiв Америки. Мета фонду — лiкарська допомога людям, котрі страждають вiд больових синдромiв неврологiчного походження; розв’язання проблем регенерацiї нервової системи у дiтей зi стiйкими патологiчними станами; активна пропаганда здорового способу життя та сприяння практичному застосуванню досягнень медичної науки.

Що стосується активної пропаганди здорового способу життя, лiкар Берсенєв — унiкальний прагматичний романтик, послiдовний iдеалiст. Тiльки такi особистi його риси стимулюють вченого постiйно писати книги та брошури, вишукувати кошти на їх видання i безплатно поширювати серед населення України. Тiльки невиправний iдеалiст може витрачати дорогоцiнний час на регулярне просвiтництво, зокрема читання лекцiй у Нацiональнiй медичнiй бiблiотецi столицi. Але бачили б ви очi небайдужої публiки, море квiтiв вiд вдячних пацiєнтiв, котрих Володимир Андрiйович буквально поставив на ноги. А ще серед них — чимало мам, дiти яких iз дiагнозом ДЦП вiднайшли повноцiнне життя. Коли В. Берсенєв читає лекцiї, їх конспектують i фахiвцi-медики, i «простi слухачi»: він блискуче тримає аудиторiю. Не кожен умiє поєднувати щоденну практику, теоретичнi дослiдження і популярний виклад.

Щодо просвiтництва, то варто згадати тут програму «Здоров’я нацiї». Це спiльнi зусилля Інституту проблем болю, Лiги українських меценатiв та Мiжнародного освiтнього фонду iменi Ярослава Мудрого. В.Берсенєв наголошує: «Здоров’я нацiї — один iз найголовнiших моментiв нацiональної безпеки держави». А я додам по-простому: коли про наше здоров’я не думає держава, мусимо самi подбати про себе й своїх дiтей. І в рамках цiєї програми Лiга українських меценатiв зорганiзувала цiлий ряд презентацiй книг В. Берсенєва, його публiчнi виступи, «прямий ефiр» на радiо.

Така доля: лiкар, народжений у Таллiннi, рiд якого походить iз росiян-поморiв, був запрошений для працi в Українi 1978 року. Відтоді його життя, праця i, сподiваюся, безхмарне майбутнє пов’язанi з нашою землею. З одного боку, вона виявилася гостинною для цiєї людини, а з iншого... Сам Володимир Андрiйович пiдкреслює, що українцi якось нiби традицiйно з великою повагою ставляться до лiкарiв. Тим-то В. Берсенєв вважає, що нинi саме лiкарi — як справжнi iнтелiгенти — мають послiдовно пропагувати здоровий спосiб життя. Так-так: виступати перед населенням, як це було заведено в певнi часи, нагадувати елементарнi речi. Хто не скаржиться на радикулiт чи остеохондроз? Але принцип «Своя ноша не важка» виявляється провокуючим i просто шкiдливим. Не поспiшати, не нервувати, не носити важкого — нагадує нам елементарнi речi Володимир Андрiйович. Лiкар Берсенєв вважає: протибольовi кабiнети мають бути так само поширеними, як... перукарнi. А коли загалом говорити про масштаби, то вiн впевнений: Київ мiг би здобути свiтову славу i завдяки протибольовому центровi. До речi, на протибольовий центр Берсенєва Всесвiтнiй банк реконструкцiї i розвитку свого часу вишукав кошти. То в чому ж проблема? У нашому славному Мiнiстерствi охорони здоров’я. Є люди, готовi допомогти, але офiцiйної, державної пiдтримки немає. Лiкар Берсенєв любить повторювати: «Кожна людина має право на помилку. Але є помилки, пов’язанi з вiдповiдальнiстю за здоров’я людей, — їх не можна прощати».

Кiлькiсть дiтей-iнвалiдiв в Українi зростає. Дiагнози? Дитячий церебральний паралiч, розлад психiки та поведiнки, вродженi аномалiї. Саме метамернi технологiї, застосовуванi Берсенєвим, дозволили повнiстю вилiкувати або значно полiпшити стан майже 90% таких пацiєнтiв, якi звернулися до нього. Порiвняйте: у кращих клiнiках при лiкуваннi ДЦП ефект вiдзначається у 19% пацiєнтiв. При застосуваннi ж метамерного методу цей показник зростає до 90%. До речi, ця лiкувальна технологiя застосовується в 30 медцентрах Росiї. Ефективнiсть лiкування — у 80% випадках. Аналiз здiйснено за найсерйознiшими методиками iз залученням контрольної групи хворих.

Травми пiд час пологiв — найчастiша причина ускладнень i калiцтв. Тому лiкарю доводиться нагадувати жiнкам про ази поведiнки пiд час вагiтностi. Особливої уваги надає лiкар так званому тератогенному календарю. Тобто подружжю необхiдно пам’ятати, що з 2-го по 12-й тиждень внутрiшньоутробного розвитку у плода закладаються мозок, кiнцiвки, очi, серце, губи, вуха, зуби, органи травлення. Це — суперкритичний перiод, коли будь-яке перевантаження матерi може трагiчно вплинути на її майбутню дитину. Конкретнi поради щодо здорового потомства поданi лiкарем у книзi «Важке дитинство нервової системи». До слова, про книги В.Берсенєва. Вони — про страхи i жахи, постiйнi супутники остеохондрозу шийного вiддiлу хреба, про правильне харчування, метамерну стратегiю лiкування та реабiлiтацiйну допомогу в нейропедiатрiї. А також — про лiкувальнi можливостi аромотерапiї, дiєтологiю, лiкувальну фiзкультуру тощо. Берсенєв, який бачить людину цiлiсно, а не «окремими сегментами» й функцiями, так само унiверсально пiдходить до рiзних лiкувальних можливостей. Хоча його коронний метод — метамерний, про особливостi якого докладно мовилося в уже згадуванiй публiкацiї «ДТ».

Лiкар Берсенєв — людина дотепна й вiдкрита. Глибока довiра до лiкаря, на жаль, така рiдкiсна нинi. Володимир Андрiйович вважає, що наша основна бiда сьогодні — армiя людей, цiлковито позбавлених умiння червонiти. «Не має значення, чиновники вони чи бiзнесмени, — пiдкреслює вiн. — Їх об’єднує повний паралiч таких людських цiнностей, як спiвпереживання, спiвчуття, любов до ближнього. Ось це — справжня бiда. Все iнше — вiд неї».

Невже дозволимо, щоб iдея Центру Берсенєва померла навiки? Постчорнобильський синдром — «київський хребет», який чи не вiдразу дiагностує за знiмком лiкар Берсенєв. Та й за даними ВООЗ, проблема №1 у свiтi — остеохондроз хребта. Отож не дивно, що пацієнтами київського лікаря стали жителі понад півста країн світу. Його адресу знаходять через Internet, а тут, в Україні, зазвичай по «народному радіо». Буває, на конверті написано лише три слова: Київ. Лікарю Берсенєву. І — неймовірно — лист знаходить адресата.

P.S. Коли ця публікація готувалася до друку, побачила світ фундаментальна праця — монографія В.Берсенєва «Метамерия» (Київ, СМП «Аверс», 2003).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі