Кожен з українських споживачів ін’єкційних наркотиків за два-три роки свого «наркостажу» в середньому «саджає на голку» трьох-чотирьох чоловік. Це призводить до щорічного подвоєння кількості споживачів ін’єкційних наркотиків. Такими є результати соціологічного дослідження, проведеного для виявлення причин і шляхів залучення молоді в ін’єкційне споживання наркотиків.
За даними МОЗ, поширеність вживання наркотиків вища на півдні й сході, нижча — на заході країни. Найбільша кількість наркозалежних у Дніпропетровській, Донецькій та Одеській областях.
Споживачі ін’єкційних наркотиків є основною групою, що визначає поширення ВІЛ/СНІДУ в Україні.
Дослідження було проведене Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка з участю Дослідницького навчального центру «DV8» та Інституту по питаннях досліджень наркотичної залежності (Нідерланди) за сприяння представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та UNAIDS.
Цільовими групами стали молоді споживачі ін’єкційних наркотиків (СІН) віком до 23 років та їхні друзі, які не вживають наркотики ін’єкційно. Дослідження проводилися в чотирьох містах України: Києві, Одесі, Павлограді Дніпропетровської області та Полтаві.
Всього було опитано 1610 респондентів: 808 СІН та 802 їхніх друзів (із них 476 вживають наркотики неін’єкційним шляхом, а 326 — взагалі їх не вживають). Середній вік ін’єкційних наркоспоживачів становить 20 років, їхніх друзів — 19 років. Наймолодшим 12–13 років. З тих, хто зараз вживає наркотики неін’єкційно, 10% переконані, що колись спробують «уколотися», а ще 34% — не виключають такої можливості у майбутньому.
За словами голови правління Українського інституту соціальних досліджень, кандидата соціологічних наук Ольги Балакирєвої, в Україні раніше не проводилися дослідження таких прикордонних груп ризику, як друзі молодих СІН, хоча результати досліджень в інших країнах говорять про те, що тісне «дотикання до ін’єкційної наркокультури» збільшує ризик залучення і подолання бар’єрів.
Детальніше читайте у статті Ірини Кириченко «Кривава ініціація» у свіжому номері «ДТ».