Привабливі, але дуже туманні перспективи використання стовбурових клітин для лікування багатьох безнадійних патологій поступово набувають дедалі чіткіших обрисів. Зокрема працівникам біотехнологічної компанії Novocell вдалося замінити людськими ембріональними стовбуровими клітинами інсуліновиробляючі клітини мишей. Штучно знищивши власні клітини мишей, які продукували цей гормон, учені ввели в організм тварин людські ембріональні стовбурові клітини. Протягом 90 днів такі імплантовані клітини зайняли місце зруйнованих і почали не тільки виробляти інсулін, а й регулювати його секрецію залежно від рівня вмісту глюкози в крові. Примітно, що ще 2006 року працівники цієї ж компанії отримали в пробірці інсуліновиробляючі клітини зі стовбурових. Однак домогтися зміни їхньої активності залежно від вмісту глюкози в розчині не вдалося.
На нинішньому етапі мишам уводили клітини, що пройшли певні етапи спеціалізації і перебувають на стадії клітин-попередниць. У контрольній групі у мишей, в яких власні інсуліновиробляючі клітини також було вбито спеціальною отрутою, але які не отримували ін’єкцій стовбурових клітин, швидко розвивався діабет I типу. А у мишей, котрі отримали стовбурові клітини, ознак патології не спостерігалося. Втім, на цьому вчені не зупинилися і через сто днів видалили у тварин імплантовані клітини, після чого теж отримали всі ознаки цукрового діабету.
Щоправда, у 7 із 105 мишей із імплантованими ембріональними клітинами було зафіксовано утворення тератом — специфічних злоякісних новотворів. Тож до застосування нової методики в лікувальній практиці вченим доведеться провести ще чимало додаткових досліджень.