Інфомагістраль

Поділитися
«Убивця болю» вбиває не тільки біль Протизапальний препарат Vioxx, черговий блокбастер фірми Merck, з’явився на ринку 1999 року...

«Убивця болю» вбиває не тільки біль

Протизапальний препарат Vioxx, черговий блокбастер фірми Merck, з’явився на ринку 1999 року. Його розрекламували як «супераспірин», що знімає біль, запалення і лихоманку, при цьому не викликаючи подразнення слизової оболонки шлунка й не провокуючи розвитку виразкової хвороби. Найчастіше його призначали при артриті, на який в Америці страждає 70 відсотків населення у віці за 65 років. Прописували його й при менструальних болях, мігренях тощо. У цілому за п’ять років препарат купили понад 84 мільйони чоловік у 80 країнах світу, що лише за минулий рік принесло компанії 2,55 млрд. дол. Тому рішення компанії відкликати препарат із продажу, пов’язане з появою «нових даних» про підвищення ризику серцево-судинних захворювань у результаті тривалого вживання ліків, для багатьох пролунало як грім серед ясного неба.

І ось тут розпочинається найцікавіше. В останньому номері британського журналу The Lancet з’явилася стаття, з якої випливає, що результати кількох десятків клінічних досліджень, які підтверджують підвищення ризику інфаркту й інсульту при тривалому (понад 18 місяців) вживанні препарату, були в розпорядженні самої компанії та американського управління з контролю над харчовими продуктами і лікарськими препаратами (FDA) ще в 2001 році. А минулого тижня в американську пресу просочилася інформація зі службового електронного листування між працівниками фірми, в якому йдеться про залякування «сторонніх» дослідників, котрі сумнівалися в безпеці препарату, а також про поради торговим агентам, як уникати «слизьких» запитань із боку практикуючих лікарів.

Керівництво компанії Merck стверджує, що препарат зняли з продажу «добровільно», а «розсекречене» листування — це вирвані з контексту й перекручені фрази, які цілком спотворюють картину. Проте на сайті FDA вже розміщено інформацію про те, що вживання «вбивці болю» (дослівний переклад англійського позначення для знеболюючих препаратів painkiller) викликало 27 тисяч смертей.

На цей час проти американської компанії вже подано 300 позовів. Проте виграти їх буде не дуже просто. Адже основними «клієнтами» «вбивці болю» стали переважно люди літнього віку, для яких смерть від інфаркту чи інсульту — явище, на жаль, зовсім непоодиноке. Сама цифра — 27 тисяч смертей — була отримана при порівнянні смертності серед пацієнтів, які приймають Vioxx, і тих, хто отримує інші препарати або ж узагалі плацебо.

Постраждалі вирішили об’єднати свої зусилля і подати колективний позов, найнявши для цього кращих адвокатів, які вже заслужили гідну репутацію в ході судових баталій проти тютюнових компаній, а також інших фармацевтичних компаній. Зокрема, німецька компанія Bayer виплатила торік понад мільярд доларів «жертвам» свого препарату для зниження рівня холестерину Baycol, а фірма Wyeth, виробник засобу для схуднення fen-phen, заснувала спеціальний траст у 3,75 млрд. дол. на компенсацію шкоди від приймання цього препарату і виділила ще 16,6 млрд. дол. на аналогічні витрати.

Відповідно до американського законодавства, притягувати до відповідальності за один і той самий злочин повторно не можна. Тому завдання юристів від обвинувачення — вимагати максимально можливу суму. Хоча фірма вже зазнала величезних збитків. Вартість її акцій на біржі стрімко падає, а рейтингове агентство Standard@Poor’s планує позбавити її свого найвищого рейтингу — ААА.

Спроби знайти цей препарат у Києві через телефонну довідкову службу, що надає інформацію про наявність ліків в аптеках міста, успіхом не увінчалися — у продажу його немає. Однак і застереження про те, що він узагалі заборонений до вживання, не було зроблено. А в сусідній же Росії Vioxx продавався дуже активно. Та й гуманітарна допомога в нас не така велика рідкість.

До речі, згідно з інформацією ВООЗ, смертність від приймання ліків на п’ятому місці й поступається лише серцево-судинним захворюванням, раку, хворобам легень і травмам.

Фінансове живильне середовище для стовбурових клітин

Другого листопада нинішнього року жителям Каліфорнії, які прийшли на виборчі дільниці, потрібно було не лише зробити вибір між кандидатами в президенти та на інші державні посади, а й вирішити, підтримувати чи ні так званий «Проект 71». Цей документ передбачає виділення штатом щорічно по 300 млн. дол. на фінансування досліджень у галузі ембріональних стовбурових клітин (ЕСК). Джордж Буш ще в 2001 році обмежив бюджетне фінансування таких робіт переліком наявних на той час кількох десятків ліній стовбурових клітин (нині з них залишилося в роботі менше половини), 14 лабораторій, а також 25 млн. дол. на рік.

Багаті каліфорнійці, чиї родичі страждали від захворювань, надію на вирятування від яких пов’язують саме з чудотворними стовбуровими клітинами, зібрали 25 млн. дол., щоб побудувати всесвітній центр з їх дослідження в окремо взятому штаті. Найяскравішим прибічником проекту був Крістофер Рів, культовий виконавець ролі Супермена (внаслідок тяжкої травми він був прикутий до інвалідного візка і помер буквально напередодні проведення референдуму). На підтримку проекту виступали й багато інших відомих представників Голлівуду, бізнесу та політики, зокрема й губернатор штату Арнольд Шварценеггер.

Позитивний результат референдуму («Проект 71» підтримали 59 відсотків каліфорнійців) був очікуваним. Отже, тепер конституцію штату доповнять спеціальною статтею, що легітимізує дослідження на ембріональних стовбурових клітинах. Також передбачається випустити спеціальні облігації позики на суму 3 млрд. дол. Ці кошти впродовж 10 років спрямовуватимуться на біомедичні дослідження. Спеціально створений Інститут регенеративної медицини їх координуватиме. У свою чергу, контролювати його має спеціальна комісія, куди входитимуть авторитетні представники науки та громадськості.

Несподіваний доказ сили трави

Офіційна медицина дуже неохоче визнає досягнення альтернативних методів лікування, зокрема й фітотерапії. Проте тепер, очевидно, без серйозного вивчення властивостей основних фітопрепаратів медикам усіх спеціальностей не обійтися. І не для того, щоб самим прописувати їх своїм пацієнтам, а щоб правильно оцінити сумісність різних методів лікування.

Як випливає зі статті в останньому номері журналу Pharmacology, дуже популярна в Америці біодобавка, що містить екстракт звіробою, істотно знижує ефективність препарату Gleevec, який призначають при хронічній мієлоїдній лейкемії. При регулярному вживанні цієї добавки, що використовується як антидепресант, рівень вмісту протиракового препарату в крові знижувався на 42 відсотки, порівняно із середньостатистичним. Цей-таки екстракт, як було виявлено, знижує ефективність оральних контрацептивів і препаратів, які використовуються для пригнічення ВІЛ-інфекції. При цьому ефективність біодобавки як антидепресанта в дослідженні не перевірялася.

Патрік Сміт, який очолював це дослідження, каже, що від 30 до 50 відсотків онкохворих приймають різні вітаміни й фітопрепарати. Раніше лікарі не цікавилися такими подробицями, а хворі не поспішали говорити їм про це. Тепер же, судячи з усього, настав час змінити ситуацію, що склалася.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі