У середу в Києві відбулася прес-конференція найбільших українських виробників медичної продукції — компаній ВАТ «Гемопласт» і ЗАТ «ТюменьМедикоСміла», які протестують проти допуску на вітчизняний ринок одноразових шприців сумнівної якості за демпінговими цінами. Приводом для зустрічі керівництва названих компаній з представниками ЗМІ стало нещодавнє рішення Київського апеляційного адміністративного суду, який скасував постанову Мінекономіки України про запровадження антидемпінгових мит проти імпорту одноразових шприців.
Протягом 14 місяців фахівці Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі Мінекономіки проводили антидемпінгове розслідування стосовно імпорту на український ринок одноразових шприців. Після чого було ухвалено рішення про запровадження антидемпінгових мит на імпортну медичну продукцію. Справа в тому, що країни, заявлені як виробники одноразових шприців, насправді такими не є. Наприклад, під виглядом німецьких шприців завозяться китайські.
За весь цей час ніяких аргументів на захист власної позиції імпортери не надали.
Замість цього три імпортери — ТОВ «Фогт Медикал Логістик», ТОВ «Медик-О-Планет» (афілійоване з німецькою фірмою Medic-o-planet) і ТОВ «Альянс Фарм» подали позов до Київського окружного адміністративного суду, який своєю постановою призупинив дію обмежувальних антидемпінгових процедур.
Мінекономіки подало апеляцію на це рішення до Київського апеляційного адміністративного суду.
Не може не викликати подиву той факт, що рішення за позовами приймали одні й ті самі судді — Кузьменко В.В., Василенко Я.М. та Умнова О.В. І в обох випадках суд ухвалив рішення в інтересах імпортерів, причому в одному випадку судове рішення було винесене... без проведення судового засідання і заслуховування аргументів сторін.
Вітчизняні виробники вважають, що такий стан справ загрожує існуванню національного виробництва медичної продукції.
Як заявив генеральний директор ВАТ «Гемопласт» Богдан Підгорний, «нас просто хочуть знищити при пні, знищити національне виробництво одноразових шприців та інших медичних виробів. І поставити на межу виживання понад п’ять тисяч наших працівників і членів їхніх сімей».
На думку члена наглядової ради ЗАТ «ТюменьМедикоСміла» Євгена Дядюка, «фірми, які виступають замовниками цього судового розгляду, використовують рішення суду для можливості безмитного ввезення на територію України засобів медичного призначення за демпінговими цінами. Чим завдають збитків не тільки нам, українським виробникам, а й державному бюджету через недоотримані платежі у вигляді мит і податків».
Пан Дядюк навів дані про суму податкових відрахувань ВАТ «Гемопласт» і ЗАТ «ТюменьМедикоСміла» за 2009 рік до державного і місцевого бюджетів, яка становила близько 11 млн. грн. Тоді як трійця імпортерів за минулий рік, за даними податкової служби, сплатила 614,5 тис. грн. Тож що вигідніше державі: національний виробник, який випускає якісну продукцію, дає робочі місця і справно сплачує податки, чи фірми, які займаються закупівлею і ввезенням продукції сумнівного походження від так званих виробників з Європи?
«Вперше держава провела антидемпінгове розслідування, і національні виробники зробили крок, щоб захистити ринок від досить жорсткої демпінгової політики імпортерів. За три дні колегія суддів цю роботу повністю перекреслила», — вважає Богдан Підгорний.
«Само демпінгове розслідування — процес тривалий і педантичний — передбачало залучення всіх зацікавлених сторін. Демпінгуючим імпортерам було надано достатні строки для надання своїх аргументів у Мінекономіки. Але їх у імпортерів не виявилося. Зате знайшлися аргументи для суддів... Ми думаємо, це питання стосується сфери економічної безпеки держави. І будемо вимагати від офіційних інстанцій розслідування цих процесів», — сказала Наталія Продан, голова ревізійної комісії ВАТ «Гемопласт».
На сьогодні через безмитне ввезення продукції сумнівного походження державі завдано збитків на суму понад 15 млн. гривень. Національні виробники закликають дати об’єктивну правову оцінку недобросовісній конкуренції з боку імпортерів.