Один з останніх примірників журналу Nature повністю присвячений аналізу глобального стану агросистем та перспективам стійкого розвитку сільського господарства. Зібрані у всьому світі експериментальні дані свідчать про недостатню підготовленість світового наукового загалу до вирішення нагальних потреб, до створення довгострокових прогнозів, до розробки методів управління ситуацією, що склалася.
В Україні активним вивченням агроекосистем займається Інститут агроекології і біотехнології Української академії аграрних наук. Він разом із Київським національним університетом імені Т.Шевченка, Інститутом мікробіології і вірусології ім. Д.Заболотного НАНУ, Інститутом ветеринарної медицини УААН та Інститутом сільськогосподарської мікробіології УААН висувають цикл робіт «Екосистемний моніторинг вірусних інфекцій: діагностика та профілактика» на здобуття Державної премії України за 2002 рік.
Поданий цикл робіт вперше містить узагальнюючі результати багаторічних фундаментальних досліджень по моніторингу, діагностиці, лікуванню і профілактиці вірусних захворювань рослин і тварин в екосистемах України.
Наскрізною ідеєю низки робіт є поєднання сучасних діагностичних методів дослідження вірусних інфекцій з подальшою планомірною розробкою та впровадженням заходів профілактики, виявлених в результаті моніторингу збудників і зниження шкодочинності захворювань шляхом стимуляції імунної системи (це стосується тваринних організмів).
Роботи проведені в трьох взаємодоповнюючих напрямках — діагностика і профілактика вірусних хвороб рослин, діагностика і профілактика вірусних хвороб тварин та імунокорекція хворих. Основну увагу приділили планомірності та довгостроковості проведення моніторингу вірусних інфекцій в господарствах агропромислового комплексу України та відстеження впливу довкілля на поширеність та перебіг хвороб вірусної етіології.
На основі досліджень обґрунтовано стратегію оцінки та створено карту розповсюдженості фітовірусів у агро-, біоценозах та ґрунтах у досліджених регіонах України. Створено рекомендації для сільськогосподарських дослідних станцій та станцій захисту рослин для запобігання втрат врожаїв від вірусних інфекцій.
Одержані діагностичні сироватки проти вірусів, що уражують хміль, показана чутливість до патогенів 150 сортів, клонів, номерів хмелю. Розроблена система діагностики та профілактики вірусних інфекцій на троянді ефіроолійній. Вчені також провели оцінку стійкості сортів сої, люпину до вірусів, створили систему діагностики патогенів. Для оцінки фітопатологічного стану полів соняшнику, розробки системи прогнозування та наукових основ екологічно чистих технологій вирощування, здійснено моніторинг збудників вірусних інфекцій цієї культури в різних регіонах України. Запропоновано новий агроприйом — передпосівна термо- або хімообробка насіння соняшнику. Це важливий ланцюг у комплексній системі заходів боротьби з вірусною інфекцією, створенні безвірусного насінництва в нашій державі. На основі вивчення біологічних властивостей різноманітних вірусів та механізмів їхньої взаємодії з клітинами тваринного організму показане важливе значення інтерферону та проведено дослідження інтерфероногенезу.
Такий комплексний цикл досліджень виконаний уперше і є пріоритетним не тільки для нашої країни, а й для світової науки в цілому.