Дві пандемії одночасно! Чи не занадто?

Поділитися
Щороку на грип хворіє кожен десятий європеєць. Під час пандемій цей показник потроюється. У 10 відсотків хворих грип проходить у дуже важкій формі...

Щороку на грип хворіє кожен десятий європеєць.

Під час пандемій цей показник потроюється.

У 10 відсотків хворих грип проходить у дуже важкій формі. Два відсотки таких хворих помирають.

Як боротися з ним «тут і зараз»?

Про це наш кореспондент розпитав керівника Українського центру грипу та гострих респіраторних захворювань, завідуючого лабораторією загальної вірусології Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського професора Аркадія ФРОЛОВА.

— Аркадію Федоровичу, скільки себе пам’ятаю, стільки чую про весняно-осінні сплески застуди, гострих респіраторних захворювань та грипу. Власне, чим вони різняться?

— Застуда — це різке ослаблення організму внаслідок переохолодження, зменшення його здатності виробляти захисні фактори, приміром, інтерферон, який протистоїть вірусам. А саме віруси провокують різноманітні ГРЗ, зокрема наймасовіше, небезпечне через різні ускладнення — горезвісний грип.

У нас все ускладнюється не досить високою санітарною культурою населення. Від донині поширеного нехлюйства: «Та, де, мовляв, той вірус? Хто взагалі його бачив?» до, вибачайте, нечасто митих з милом рук.

— Ретельне дотримання правил гігієни — це вже екстрена профілактика. До неї вдаються під час епідемій. Приміром, в Японії в такі періоди нібито геть усі ходять у марлевих масках. Що порадите нам?

— До масок у нас навряд чи дійде. Тому, виходячи з дому, змастіть носа оксоліновою маззю — це механічний захист, а крім того, доведено: оксолін гальмує розвиток грипу. Якщо у транспорті поруч з вами опиняється людина з червоним носом (не плутати з п’яницями!), що намірилася начхати на вас (у прямому значенні цих слів), принаймні відверніться й затамуйте подих, а потім непомітно відійдіть подалі.

Нині з’явився новий, дуже загрозливий, штам грипу — «Каліфорнія Н3N2». З ним ми досі не зіштовхувалися. Отже, люди не мають до нього імунітету.

— То маємо ж іще одну «новинку» — пташиний грип.

— Ну, яка це новинка? Він відомий давно. Перші випадки зафіксовані десь понад 100 років тому. Саме з ним учені пов’язують сумнозвісну «іспанку» (так назвали інфекцію), що у 1918 році почала швидко поширюватися від Америки й, охопивши всю планету, тривала понад чотири роки. Тоді від грипу загинуло більше людей, ніж протягом Першої світової війни. Минулого сторіччя епідемії пташиного грипу були зафіксовані ще двічі: в Азії від нього померло близько чотирьох мільйонів людей, у Гонконгу — ще близько мільйона. Чергові спалахи цієї хвороби припали на 1963-й та 1968 роки. Щоправда, Україну та біда обминула: у нас були неагресивні штами.

А от нинішній, дуже агресивний підтип вірусу, H5N1, що швидко поширюється планетою, уперше зафіксовано 1997 року в тому ж таки Гонконгу, потім — у багатьох країнах Азії (звідси й назва — азійський), а віднедавна — й у Туреччині, Греції, Румунії, в Тульській області Росії і зрештою у нас, у Криму. Вірус-убивця вже призвів до загибелі 140 млн. птахів. Примітно, що останнім часом, десь з року 2003-го, він невпинно активізується. І що найнеприємніше (через екологічну ситуацію, насиченість довкілля мутагенними чинниками тощо) стрімко видозмінюється.

Він уражає всіх пернатих — від горобців до лебедів. Найнебезпечнішими виявилися гуси та качки. Один-єдиний грам їхнього посліду містить таку кількість вірусу, що здатна інфікувати до мільйона птахів.

Проте зі свого боку можу заспокоїти: по-перше, цілковитої адаптації пташиного грипу до організму людини ще нема (хворіють окремі особи), хоча цей процес швидко прогресує; по-друге, в науці існує таке поняття як «перехресний імунітет», тобто імунітет, сформований однією вакциною, захищає людину від споріднених патогенів. Отже, щеплення від «людського» грипу може зменшити чи й нейтралізувати дію пташиного вірусу.

Якщо ж людина не встигла зробити щеплення, то на початку епідемії з метою екстреної профілактики їй варто скористатися такими препаратами, як, скажімо, вітчизняний «Амізон».

До речі, цю пташину халепу людині підкинула… свиня. Молекулярно-генетичним методом доведено: «іспанка» була колись викликана тим, що хворі кури «нагородили» вірусом свого грипу свиней, які паслися поряд. Той вірус перейняв у свиней лише два гени — вони й забезпечили вірусам-мутантам приживлення в організмі людини. Вчені й нині побоюються, аби свині знов не стали проміжною ланкою, яка дозволить високопатогенному вірусу змінитися настільки, що він стане здатним легко циркулювати в людському середовищі.

— Може, варто заздалегідь відмовитися від курятини та свинини?

— Абсурд. Після термічної обробки м’ясо стає безпечним. Вірус гине під час нагрівання до 60—70 градусів.

— Тобто м’ясні страви треба добре проварювати й просмажувати. Які ще застороги?

— Найбільша кількість вірусів виділяється птахами під час випорожнення. Екскременти, висихаючи, розносяться вітром по пасовиськах. Забруднюють ріки, озера... Отож, не бажано ні пити, ні навіть мити руки у, здавалося б, чистих водоймах.

Може здатися, що людина геть беззахисна перед хворобою. Проте володарі третьої та частково четвертої груп крові на грип не хворіють. Чому? Бо мають ділянку генома, яка підсилює продукування інтерферону та інших захисних факторів, що пригнічують розвиток антигенно-чужорідних клітин. Навіть пухлинних. Учені давно працюють над тим, аби спонукати кожен людський організм до пришвидшеного виробітку рятівного інтерферону.

Бережіться застуди: Засоби екстреної терапії

Насамперед зверніть увагу на взуття: ногам має бути тепло і сухо.

Щоб зміцнити імунітет, пийте вітаміни, запасіться настойкою елеутерококу чи женьшеню (за низького тиску) або собачої кропиви та валер’янки (за високого). Корисний і відвар ехінацеї: ця трава вважається природним антибіотиком і стимулює роботу імунної системи.

У домі мають бути мед та лимон, часник та цибуля.

Не завадить гірчиця. За переохолодження робіть ванни для ніг. Це посилить кровообіг у носоглотці. Адже стопи з нею рефлекторно пов’язані.

Люди, які часто переживають психологічний стрес, швидше «підхоплюють» будь-яку інфекцію. Неприємності послаблюють імунітет. Під час епідемії грипу частіше слухайте музику, приймайте ароматичні ванни, зрештою, не гребуйте пустими телефонними балачками тощо.

Люди, котрі регулярно займаються гімнастикою, застуджуються рідше — помірне фізичне навантаження підвищує активність білих кров’яних тілець та антитіл, здатних знищувати віруси.

Добре висипайтеся — це підвищує опір хворобам.

Побільше пийте, закапуйте ніс слабким розчином солі — зимова сухість через парове опалення висушує носоглотку, нормальна вологість якої допомагає видаляти з організму віруси.

На час епідемії забудьте про носові хустинки — користуйтеся одноразовими паперовими серветками.

Віруси не люблять високої температури — гарячий душ чи ванна не завадять вам, але зашкодять їм.

У домі віруси живуть приблизно три доби. Тим-то якнайчастіше вдавайтеся до дезинфекції дверних ручок, телефонних трубок, різних плоских поверхонь.

Харчуватися при грипі треба часто і потроху.

Обмежити: міцні чай та каву, підливи, м’ясні та рибні бульйони.

Не вживати: горох, боби, квасолю, пшоно та перлові крупи, макарони, капусту, гриби, жирне м’ясо, сир, вершки, сметану, круті та смажені яйця, шоколад, гострі приправи та спеції.

Віддати перевагу: супам (овочевим, молочним та круп’яним), нежирній рибі, м’ясним фрикаделькам, паровим котлетам, такому ж омлету, відварним та запеченим овочам, пшеничним сухарям і сухому печиву.

Після їжі рот потрібно прополоскати слабким розчином харчової соди.

Чи збивати температуру?

Температура — не хвороба, а ліки проти неї. Якщо вона не «зашкалює» (вище 39 градусів), знижуйте її так званими фізичними методами: обтирання водою кімнатної температури, вологі обгортання ніг… За головного болю — вологі (оцтово-водні) компреси на чоло, холод на потилицю. Побільше пийте (краще — кислих соків). Хіт-парад смачних «ліків» очолює смородина. Тільки не перетерта з цукром. Найкорисніша — заморожена. І не кутайтеся.

Чи варто побільше лежати?

Якщо лікар не приписав вам постільного режиму, лежіть поменше. Для розвитку пневмонії вистачить однієї-двох діб. Навіть за поганого самопочуття побільше рухайтеся. Не примушуйте когось обслуговувати вас. Від того вам найменша користь.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі