Cтовбурові клітини: і знову ембріони цілі

Поділитися
Перші тижні нового року вже встигли ознаменуватися черговим проривом у вирощуванні стовбурових к...

Перші тижні нового року вже встигли ознаменуватися черговим проривом у вирощуванні стовбурових клітин — цього разу американським ученим вдалося одержати кілька їхніх колоній із людських ембріонів, уникнувши потреби ушкодження останніх. Першого успіху в цьому напрямі досягли раніше японські та знову-таки американські вчені, котрі одержали клітини, що мають основні ознаки стовбурових, із клітин шкіри дорослої людини. Правда, тоді для цього довелося застосувати генетично модифіковані віруси, що викликало побоювання стосовно безпеки нової методики.

Проте цього разу група вчених під керівництвом Роберта Ланзи вирощувала стовбурові клітини традиційним способом, одержуючи їх безпосередньо з людських ембріонів, які надають гінекологічні клініки для проведення наукових досліджень. При цьому автори дослідження твердять, що процедура вилучення поодиноких клітин не позначилася на розвиткові ембріонів, і вже заявили про потребу урядового фінансування. Проте Сторі Ландіз, який очолює відповідне відділення Національного інституту охорони здоров’я, вважає ймовірність позитивного вирішення цього питання не надто високою. Адже єдиним незаперечним доказом того факту, що розвиток ембріонів не порушено, є їхній розвиток у повноцінну дитину. А такий експеримент є цілком неприпустимим з етичних міркувань як стосовно жінки, котра виношуватиме цей плід, так і щодо майбутнього новонародженого.

З другого боку, клініки штучного запліднення щорічно здійснюють на ембріонах тисячі подібних «одноклітинних біопсій» з метою генетичної діагностики. У тих випадках, коли генетичні аномалії не виявляються, ембріон імплантується в матку та розвивається в нормальну дитину.

Про перше успішне завершення свого експерименту д-р Ланза повідомив ще в 2006 році, проте тоді не зміг надати переконливих доказів нормального розвитку ембріонів. Нині ж із 43 ембріонів, у яких на восьмиклітинній стадії було вилучено по одній клітині, 36 (84 відсотки) без будь-яких видимих відхилень розвивалися до п’ятиденного строку (саме такий максимальний період розвитку ембріонів «у пробірці» у клініках штучного запліднення). Плюс до цього в лабораторії продовжують розвиватися п’ять колоній стовбурових клітин — це поки що найвищий показник ефективності їхнього отримання.

Повідомлення про черговий успіх у справі одержання стовбурових клітин уже спровокував бурхливу дискусію як серед учених, так і серед простих американців. Як відомо, адміністрація президента Буша шість років тому заборонила державне фінансування досліджень, для проведення яких потрібна руйнація людських ембріонів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі