АРАБАТСЬКІ КУПАННЯ

Поділитися
Ще на під’їзді до недобудованих корпусів, які вже рясно поросли очеретом і травою, чути шум води: прямо біля джерела прорвало водозабірні труби...

Ще на під’їзді до недобудованих корпусів, які вже рясно поросли очеретом і травою, чути шум води: прямо біля джерела прорвало водозабірні труби. Шум такий, що важко говорити, тугі струмені гарячої води й пари б’ють із підземелля, розбиваються об стіни каптажу, і гаряча вода виливається крізь двері назовні, створюючи досить велике озеро. Навколо нього збираються люди, миють руки, вмиваються, дехто купається. І так уже понад десять років...

Державну бальнеологічну лікарню та реабілітаційний центр для спортсменів олімпійського резерву на Арабатській стрілці будували з 1987-го по 1993-й. Готовність окремих об’єктів, наприклад котельні, становила 98 відсотків, у середньому споруда була готова на 75—80 відсотків. Потім фінансування припинилося, на будівництво зачастили злодюжки. Зараз проблему частково розв’язали, під’їзну дорогу перекрили шлагбаумом, поставили сторожа, щоб його відкривав і закривав, стали шукати інвестора, який би добудував і експлуатував лікарню. Проте пошуки поки що не увінчалися успіхом.

Арабатська стрілка — унікальне місце на Землі. З одного боку — це понад 112 кілометрів прекрасного пляжу з лагідним морем, де двометрова глибина починається лише за 200—400 метрів від берега, а вода прогрівається до 30 градусів. Сиваш, відділений від Азовського моря Арабатською стрілкою, — унікальна природна фабрика гідромінеральних ресурсів. Вважається, що на нашій планеті є лише четверо таких місць: Велике Солоне озеро у США, Мертве море на Близькому Сході, затока Кара-Богаз-Гол і Сиваш з Арабатською стрілкою. За рахунок природного випаровування концентрація солі в морській воді тут збільшується в 16 разів, щороку тут осідає 12 мільйонів тонн сполук брому, натрію, магнію й інших цінних мінералів.

Природними багатствами Арабатки, як любовно називають косу її жителі, люди користувалися ще з античних часів, але у відомій нам літературі згадки про мінеральні джерела належать до 1737 року. Ад’ютант російського фельдмаршала П.Лассі, який провів військову експедицію в Крим саме через косу на південь від нинішнього Генічеська, записав: «При вході наших військ на Арабатську стрілку вони знайшли там джерело води жовтуватого кольору, смаку трохи гіркого. Всі, хто пив цю воду, відчували певного роду сп’яніння й очманіння, що незабаром минуло... Ясно, що це було мінеральне джерело».

Окрім цілющих вод, на Арабатській стрілці є невичерпні запаси лікувальної грязі й ропи. Давно вже дослідники відзначають лікувальні властивості мулів в озерах Салькове, Генічеське, у протоці Кручене гирло, неодноразово планували побудувати тут водогрязездравниці. На жаль, віз і нині там: у цілому курортологічні можливості Арабатки використовуються менш як на третину. І хоча лише на Херсонській частині стрілки, що простяглася приблизно на 55 кілометрів, розміщено 107 здравниць, це переважно бази відпочинку та дитячі оздоровчі табори, які зовсім не використовують бальнеологічних ресурсів.

Постановою Ради Міністрів УРСР 1977 року Арабатську стрілку визнали курортною та лікувальною зоною. Так закріпили результати спільних експедицій Міністерства геології та Міністерства охорони здоров’я з участю Одеського НДІ курортології. На території Генічеського району визначили, підрахували і затвердили запаси корисних родовищ лікувальних ресурсів. Це родовище природного газу, яке зараз добудовує «Чорноморнафтогаз». Його ж планувалося використовувати для опалення та майбутньої водолікарні за сім кілометрів південніше Генічеська. Тоді ж було визначено і Північно-Сиваське родовище мінеральних вод, яке передали на баланс ще не побудованої бальнеологічної лікарні. Запаси сировини в ньому, за оцінками Кримгеології, «за умови використання їх лише для бальнеології практично необмежені». Аналіз мінеральної води засвідчив: її мінералізація становить 35 грамів солей йоду, брому, хлору, натрію на літр, температура при виході на поверхню — від 42 до 86 градусів, її запаси залягають на глибині півтора-два кілометри, інтенсивність самовільного витікання води зі свердловин — до 1000 кубометрів на добу.

Висновки про лікувальні властивості арабатської мінеральної води Московський НДІ курортології та фізіотерапії й Одеський НДІ курортології зробили на початку 80-х років. Вона була рекомендована для лікування хвороб серцево-судинної, центральної нервової, сечовивідної систем, опорно-рухового апарату, хронічних запалень жіночих статевих органів, захворювань шлунково-кишкового тракту, деяких обмінних і ендокринних недуг, таких як цукровий діабет, тиреотоксикоз, гіпотиреоз, ожиріння й інші.

Можна вважати неоціненним даром природи, що практично скрізь на стрілці є родовища якісної питної води — відмінно екологічно захищені поклади на глибині 80—150 метрів, із яких вона видобувається артезіанськими свердловинами і закачується у водонапірні башти.

Київський інститут «Гіпроград» наприкінці 80-х розробив генеральний план і докладну схему забудови курортної зони Арабатської стрілки на період 25—30 років. Сьогодні тут розміщено 36 баз відпочинку, 25 пансіонатів, понад 30 оздоровчих таборів, чотири автокемпінги, наметові містечка на 2 тисячі місць. Масовий заїзд курортників на Арабатську стрілку в пік курортного сезону сягає 300—400 тисяч чоловік. І при всьому цьому на стрілці працює лише маленька приватна бальнеологічна лікарня, яка, втім, доводить на практиці високу ефективність бальнеологічного лікування. Пацієнти приїжджають сюди з усієї території колишнього СРСР, їх виліковуваність, за даними статистики, становить у середньому 80—85 відсотків.

Як розповідає кореспонденту «ДТ» глава Генічеської районної адміністрації Сергій Сіренко, лікарі-бальнеологи району звернулися з пропозицією до Київської міської адміністрації: відкрити на базі родовищ Арабатської стрілки базу санітарно-курортної допомоги для жителів столиці України. Для цього потрібно не дуже багато: завершити незакінчене будівництво Державної бальнеологічної лікарні, що забезпечить прийом не менше шестисот відвідувачів щозміни, стаціонару на 240 ліжок, окультурити лікувальний пляж і прилеглу територію. Зате місто отримає унікальний за ефективністю та профілем лікувально-оздоровчий комплекс.

Зі свого боку, Генічеська районна адміністрація багато робить для вдосконалення регіону як курортної території. Триває активне будівництво високоякісної автомобільної дороги вздовж стрілки, що змінить життя всіх курортних установ на краще.

— Ми віримо, — каже Сергій Сіренко, — що в Арабатської стрілки велике курортне майбутнє. Тут є унікальні ресурси для успішного оздоровлення та лікування людей зі складними захворюваннями.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі