Умови прийому до ВНЗ на 2009 рік були затверджені раніше, ніж будь-коли, — ще у вересні цього року. До 1 листопада мають опублікувати свої умови прийому всі ВНЗ. Травень-червень наступного року відведено школярам для підготовки і складання тестів.
На круглому столі «Зовнішнє незалежне оцінювання знань. Уроки ЗНО-2008 і перспективи ЗНО-2009», крім іншого, обговорювали нові умови прийому, покликані усунути незручності останньої вступної кампанії.
На майбутнє тестування винесено вже не 11, а вісім предметів: пішли під ніж основи економіки і права, всесвітня історія і зарубіжна література. Зате додалася іноземна мова — англійська, німецька, французька або іспанська. Творчі конкурси залишаються.
Ліквідовано сумнозвісний пункт 15 із його «особливими умовами». Поза конкурсом — за умови подання сертифіката із балами, не нижчими за прохідний мінімум, — до ВНЗ зараховуються інваліди I і ІІ груп, діти-сироти, чорнобильці, ветерани, діти шахтарів, гірничорятувальників та військовослужбовців, які загинули під час виконання службових обов’язків. Ті, хто закінчив школу за кордоном, і ті, хто повернувся з армії якраз до вступу, можуть обирати: брати участь у конкурсі на зарахування з балами УЦОЯО чи складати вступні іспити в самому ВНЗ. Певні переваги мають призери всеукраїнських і міжнародних олімпіад.
Мінімальний прохідний бал, як і раніше, 124. Однак на спеціальностях, де зафіксовано великий конкурс, приймальним комісіям ВНЗ дозволено підвищувати цю планку для профільних предметів. «Хоч до 200 балів», — сказав міністр освіти і науки Іван Вакарчук.
Керівник Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні Ярема Бачинський зазначив, що сьогодні розглядається питання впровадження тестів на здібності. Як показує зарубіжний досвід, такі тести дають змогу краще прогнозувати успішність студента у ВНЗ. (Зазначимо, що і в УЦОЯО, і в Києво-Могилянській академії, яка особливо активно обстоює власні критерії добору студентів, досі практикували тести саме на знання. Хоча Ігор Лікарчук стверджує, що із 45—56% тестів УЦОЯО неможливо впоратися без наявності здібностей. Та й В’ячеслав Брюховецький упевнений, що зубрилам могилянські тести будуть не до снаги.) Проте створювати їх мають фахівці вищої кваліфікації. За оцінками експертів, для розробки такої системи тестування може знадобитися до трьох років і близько 10 млн. доларів.
Також на круглому столі обговорювали питання правового забезпечення ЗНО і вдосконалення процедури його проведення.