«Захист від дурня»

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
«Захист від дурня» © medic.ua
Як домогтися, щоб у школах і садочках дотримувалися карантинних обмежень.

Школа і дитсадок — місця підвищеної контактності. Тут сходяться ниточки з сотень тисяч родин (у країні майже чотири мільйони школярів!). Хтось дотримується карантину, а хтось — у секті пофігістів і конспірологів. Але всі в одному човні, тож невиконання приписів та протоколів, покликаних знизити небезпеку зараження, загрожує і першим, і другим. Проте усвідомлюють це не всі.

Останнім часом дедалі більше хворіють учителі. Як і медики, вони перебувають, фактично, на передовій, ризикуючи заразитися. І, зважаючи на все, багато їх працюватимуть навіть у локдаун — адже початкові школи і садки обіцяють не закривати. Ризик? Так. Проте, можливо, деяких випадків зараження і дітей, і педагогів вдалося б уникнути, якби кожен дотримувався заходів захисту.

Ось свіжий приклад: в одній столичній школі під час канікул проводили конференцію для вчителів. У напхом напханому залі пліч-о-пліч шість годин поспіль сиділи колеги з різних шкіл. Прийшли, бо це потрібно для атестації. Ні, про онлайн ніхто не подумав, усе традиційно, обличчям до обличчя. Після цього заходу захворіло відразу семеро вчителів, а решта від страху взяли відпустку за власний рахунок. І вся школа на два тижні закрилася на карантин. Директор потім тихо плакала в кабінеті — як же так сталося?

Або інший приклад — тато з позитивним аналізом на ковід щодня після уроків приїжджає по дитину до школи й відвозить її до бабусі, бо він «на самоізоляції». Всі про це знають, однак і вплинути на ситуацію не можуть.

У школі в актову залу на черговий врочистий захід зганяють відразу кілька паралелей учнів — ну й що, «ми ж один колектив, чого боятися».

Наплювацьке ставлення і дотримання протоколів «на відчепися» — найкращі помічники пандемії. 

У технарів є термін «захист від дурня» — це захист техніки або  програмного забезпечення від неправильних дій, дурості та нехлюйства. Суворе дотримання протоколів — саме такий захист для шкіл і садків. 

Про основні правила карантину ми поговорили з начальником головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві Олегом Рубаном. Фактично, він — головна людина з питань карантинних заходів у столиці. Саме його служба перевіряє всіх — від дитсадка до ресторану — на виконання протоколів та інструкцій.

— Олеже Миколайовичу, виші нині не працюють, а школи й садки відкриті. І в локдаун працюватимуть. Це правильно, як ви вважаєте?

— Згідно з даними ВООЗ, діти переносять коронавірусну інфекцію легко й часто безсимптомно, тому дитсадки, школи та ліцеї, а також перші курси університетів, у принципі, можуть працювати. Але вирішили повністю закрити ВНЗ — перевести їх на «дистанцію», тому залишаються тільки шкільні та дошкільні установи.

— Але ж тут справа не тільки в дітях і вчителях.

— Так, згоден, понад 60% учителів перебувають у групі ризику — це педагоги віком за 60 років та ті, хто має хронічні захворювання. У зв'язку з цим єдине завдання, про яке говориться вже з березня, — наявність у вчителів засобів індивідуального захисту. Саме захист, а також регулярне провітрювання приміщень і дезінфекція , можуть знизити ризик інфікування.

— Так, запобіжні заходи справді важливі, однак не все залежить від учителів. Наприклад, не у всіх школах є медсестри. Тоді як саме вони мають першими виявити хворого, ізолювати його й супроводжувати до приїзду батьків або «швидкої».

— А ось за це відповідальність повністю лежить на директорі школи. Ще з березня було прийнято рішення і поставлено завдання кожному директорові: забезпечити свою школу медичним персоналом та інфраструктурою (ізолятором, приміщенням для сортування, для санітарного огляду людей щоранку). Якщо в школі немає медичної сестри — це виключно недогляд адміністрації. 

— Але директори часто не можуть знайти людей, — через низьку зарплату ніхто не хоче йти працювати медсестрою в школу.

— Послухайте, але вони можуть укласти договір із лікувальними закладами, розміщеними поруч зі школою. У березні це все обговорювалося десятки разів! Ті з директорів, хто каже, що нічого не може зробити, що це не від нього залежить, — просто виправдовують таким чином власний недогляд.

— Коли в школі або садочку виявили хворого, хто, крім нього, обов'язково має йти на самоізоляцію? Інколи батьки скаржаться, що вчитель, котрий викладає в кількох класах, включно з тим, у якому виявлено ковід, залишається на роботі. 

— Коло осіб, які підлягають самоізоляції, визначається простими вимогами: має піти на самоізоляцію той, хто спілкувався з хворою людиною без засобів індивідуального захисту більше 15 хвилин у закритому приміщенні. Такі люди ізолюються на 10–14 днів. 

— Правильно я розумію, що коли вчителі сиділи на нараді без масок і один учитель захворів, усі йдуть на самоізоляцію? «Та не може цього бути! Ми один колектив, усі постійно спілкуються! Давайте тоді закриємо всіх, хто з хворим каву пив», — сказала мені знайома завуч.

— Так, і хто каву пив, і хто на нараді був. Взагалі, наради тепер мають проходити з використанням системи онлайн, а ті, хто з виробничої потреби справді мусять перебувати на нараді, зобов'язані бути в засобі індивідуального захисту. Вони істотно знижують ризик заразитися.

Ті, хто пішов на самоізоляцію, сидять удома два тижні. Щоб вийти раніше, можуть здати ПЛР-тест. У Києві, наприклад, цей аналіз соціальним працівникам роблять дуже швидко — за добу, але буває затримка до п'яти днів. Важливо пам'ятати, що люди, котрі контактували з хворою людиною, мають здавати аналіз на COVID не раніше, ніж на п'ятий–восьмий день після контакту. 

— Учителі скаржаться, що не всі батьки відповідально ставляться до дотримання карантину. Гучний випадок у Києві, коли тато-адвокат привіз до школи дитину, тоді як її клас пішов на самоізоляцію. Мовляв, Конституція гарантує всім право на освіту. Учителям довелося поступитися і взяти дитину в школу.

— Так, я знаю про цю історію з татом-адвокатом. Такі речі «хронічні» в Києві. Нехай тато почитає ст. 49 Конституції. Вона — про завдання санітарно-гігієнічного благополуччя України. Це умова безпеки країни, і це вже навіть трохи вище за рангом, ніж навчання. 

Якщо такі випадки буде зафіксовано офіційно (випадок із цим татом ще офіційно не зафіксований), інформація про людей, котрі не забезпечили самоізоляцію, передаватиметься у правоохоронні органи. 

— Інколи батьки приховують, що вони хворі самі або дитина хвора, відправляють її в садок або школу з кашлем.

Знайома вихователька розповіла мені про дитину, котра бігала кашляти в туалет або закривала рот руками, бо мама сказала кашляти так, аби ніхто не чув. Що можуть зробити педагоги в таких ситуаціях?

—Якщо дитина з кашлем і проявами гострих респіраторних захворювань залишається в колективі, то кримінальну відповідальність за це несе директор школи. Згідно з правилами, таку дитину відправляють в ізолятор, а медпрацівник повідомляє про це батькам. І якщо батьки кажуть, що дитина здорова, й відмовляються її ізолювати, директор школи має повне право повідомити у правоохоронні органи. 

— А батьки кажуть: «Це алергія, в нас так завжди восени, повірте, хто-хто, а ми знаємо!»

— Батьки повинні піти з дитиною до лікаря, поставити діагноз і надати документ, який підтверджує, що дитина здорова. 

— Те ж саме стосується і вчителів? Адже дехто за звичкою, з доковідних часів, не звертає уваги на ознаки респіраторних захворювань: горло болить — попив на перерві гарячого чайку, ніс закладений — закапав. І «добре» ж почувається, навіть нюх не зник!

— Будь-який прояв ГРВІ тепер трактується як потенційна коронавірусна інфекція. І дії тут такі самі — цей учитель не повинен перебувати в школі, він іде на самоізоляцію і проходить усі лабораторні обстеження. Також визначається коло контактів цього вчителя і воно теж самоізолюється. За дотримання цих правил відповідає директор школи, інакше йому загрожує покарання за статтею 325 Кримінального кодексу. Вона передбачає різні заходи впливу — від штрафу до позбавлення волі. 

— З приводу самоізоляції. В одній столичній школі виникла така ситуація. Учениця захворіла ковідом. У неї вся сім'я хворіє, але тести здали тільки тато і мама, бо на роботі вимагали. А дітям і бабусі-дідусю тести не робили — немає грошей. «Нам ще КТ всієї сім'ї робити (а це — більше тисячі гривень на кожного), та й лікування дороге» — відверто написала мама в батьківському чаті. Директор школи відмовився відправляти клас на ізоляцію — без підтвердженого тесту не можна, каже. «Хвора учениця нехай сидить вдома як контактна, а всі інші йдуть у школу! Не маю підстав закрити клас». Це правильно?

— Ситуація типова. Хочу підкреслити: всіх хворих на коронавірусну інфекцію і людей з гострими респіраторними захворюваннями сімейний лікар зобов'язаний направити на тестування. Це може бути тестування із забором матеріалу в поліклініці або виїздом мобільної бригади додому. Тести безкоштовні. Сьогодні термін видачі результатів у Києві не перевищує трьох днів.

Дії директора школи в цьому випадку неправильні. Поки очікується результат аналізу учениці, клас має відправитися на самоізоляцію, про що директор зобов'язаний повідомити районне управління освіти. Ще навесні наш департамент освіти прийняв відповідний регламент, грунтуючись на досвіді Китаю.

На жаль, судячи зі звернень на нашу гарячу лінію, деякі директори шкіл ставлять на перше місце не здоров'я дітей і вчителів, а інші речі. І ми будемо на це жорстко реагувати. Ось, наприклад, в одній відомій київській гімназії чотири вчителі ходили на роботу з ковідом. Жодних заходів ізоляції вжито не було. У понеділок відкриваємо кримінальне провадження щодо директора школи.

— Скоро зимові канікули. Чи дозволяється відкривати шкільні табори?

— Ні, дозволені тільки групові заняття не більше 20 людей.

— А в чому відмінність табору від групового заняття?

— Ну тлумачити можна по-різному, в законодавчому полі немає чіткого визначення, що таке табір і що таке групове заняття. Та головне, щоб виконувалися всі вимоги захисту, як у школі на уроках.

— До речі, про уроки. Якщо в класі 40 дітей сидять в одному кабінеті, це ж більше, ніж 20 людей? Так можна? Деякі школи ділять класи на підгрупи, але не всі. 

— У принципі, це можливо. Але жоден клас не повинен змішуватися з іншими класами та групами, щоранку мають проходити обов'язкове медичне обстеження. 

— Тобто змішувати різні групи не можна, як це інколи роблять школи, коли на якийсь гурток або факультатив ходять діти з різних класів?

— Ні, такого бути не повинно.

— А для позашкільних заходів — курсів, гуртків, тренінгів — є якісь обмеження за кількістю?

— Ті ж 20 людей. Це стосується і занять для дорослих.

— Куди слід звертатися, виявивши порушення?

— На будь-яку «гарячу лінію» — Кабінету міністрів, Мінздоров’я або територіальних відділень Держпродспоживслужби. Ми виїжджаємо з перевірками, реагуємо на заяви і скарги.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі