Колись хтось із видатних людей досить дотепно охарактеризував оптимістів і песимістів. Мовляв, оптимісти, це ті, хто створює літаки, а песимісти — те й роблять, що шиють парашути. Коли ж кинемо погляд на вітчизняну систему освіти, виявимо таку саму ситуацію: одні нарікають на те, що немає «людських» підручників для студентів, інші шукають вихід із «підручникового» дефіциту і працюють. Є серед підручників, зрозуміло, перевірені роками, потрібні та важливі, і для перекладу їх національною мовою слід заплатити за ліцензію. Але протягом останніх 20 років, запевняють українські вчені, і в Росії нових підручників або монографій з лазерної фізики вони не помітили.
Студентам — тим взагалі сумно. Добру половину всіх лекцій треба конспектувати, оскільки в Україні фізичних наукових журналів один, два та й годі. На видання монографій, а тим більше передплату зарубіж-них часописів немає коштів. А написання підручників майже 10 років залишається проблемою. Правда, міністр освіти В.Кремень обіцяє, що з підручниками незабаром стане легше. Для цього розроблено спецпрограму, за якою нині складають списки навчальної літератури для видання державним коштом.
Однак фізикам, електронникам та іншим технарям, схоже, пощастило. Вони гідно оцінили перше видання підручника «Лазерна фізика», яке побачило світ два роки тому. Правда, його дуже швидко розкупили. Тому автори — викладачі радіо-фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка — кандидат фізико-математичних наук, доцент Валерій Григорук, доктор фізико-математичних наук, професор Павло Коротков, заступник директора Міжнародного центру «Інститут прикладної оптики» НАНУ Анатолій Хижняк — часу не марнували. Друге видання «Лазерної фізики», доповнене з урахуванням побажань читачів, узагалі виглядає на фундаментальну наукову працю.
Можливо, хтось заперечить: чи до лазерів країні нині, коли стільки проблем навколо? Та ось відповідь: і до лазерів, зокрема. Адже поза сумнівом: одним із видатних відкриттів ХХ століття є створення в 1954—1956 роках першого у світі лазера. За що троє з шести авторів (М.Басов, О.Прохоров і Ч.Таунс) одержали Нобелівську премію. У цьому революційному відкритті втілено теорію вимушеного випромінювання, яке благополучно було використане, передусім, у військових цілях.
Сьогодні без лазерного променя кроку не ступити в таких галузях науки, як квантова радіофізика, оптика, оптоелектроніка, нелінійна та волоконна оптика, лазерна медицина... Він блискуче служить під час дистанційованих екологічних експертиз навколишнього середовища, лікування захворювань, отриманих внаслідок чорнобильської катастрофи, в сучасних оптичних технологіях надщільного запису інформації. Приміром, на площі один квадратний сантиметр можна записати один мільярд одиниць (символів) інформації. Уявляєте масштаб? До речі, кажуть, закордонним ученим вдалося під впливом наймогутнішого імпульсу (лазерного випромінювання) перетворити атоми золота на атоми платини!
Про світові, вітчизняні й авторські досягнення та результати йдеться у виданні вчених столичного університету. Ще там можна прочитати про історію розвитку лазерної техніки й наявні типи лазерів, про закономірності механізмів їх дії та фізичних процесів, які впливають на роботу лазерів, про масштаби практичного їх застосування. І все системно, грунтовно, оскільки писали ті, хто знає, як подати старшокурсникові складнощі сучасної науки.
Фахівці (не кажучи вже про викладачів та студентів) переконані, що і для них цей підручник — знахідка. Передусім тому, що містить універсальні знання основ сучасної квантової електроніки та нелінійної оптики, успіхи якої викликали технічну революцію та відкриття лазерного випромінювання зокрема.
Написаний не схематично, чим грішать інші видання, а на високому науково-методичному рівні. Доступність і ясність викладу роблять книгу своєрідною енциклопедією. Автор цих рядків був свідком, як зацікавилися підручником учені Академії внутрішніх справ України. Кажуть, він — один з найголовніших навчальних посібників у столичному медуніверситеті, де вивчають лазерні методи лікування захворювань в офтальмології.
Лауреат Державної премії СРСР в галузі науки і техніки, доктор фізико-математичних наук, професор, відомий учений в галузі квантової радіофізики Вадим Данилов вважає: «Підручник «Лазерна фізика» не просто враховує останні досягнення в розвитку лазерної техніки. Адже це вчені-радіо-фізики освоїли радіодіапазони: радіомовний, радіорелейний, телевізійний, супутниковий. Нова книга вводить читача в таємниці освоєння ще одного — оптичного (лазерного) діапазону, що займає вузьку, але надзвичайно об’ємну смугу для заповнення інформацією. Але для подальшого розвитку інформатики, зокрема ЗМІ, він ще не розвинений, оскільки залежить від рівня лазерної техніки. Потрібні фахівці для вітчизняного виробництва лазерів, що розв’яжуть проблему повного освоєння оптичного діапазону в такому самому ключі, як і радіодіапазону! Підручник «Лазерна фізика» в цьому плані сьогодні єдиний у країні. Він допоможе на якісно вищому рівні готувати таких фахівців і має бути в кожного студента вузу, який вважається університетом науково-технічного профілю».
Учена рада Київського національного університету імені Тараса Шевченка висунула підручник «Лазерна фізика» на здобуття Державної премії України в галузі науки і техніки 2001 року.