Дії Міністерства освіти і науки України грубо порушують права національних меншин на освіту рідною мовою, гарантовані Конституцією України. Про це заявив почесний голова Демократичної спілки угорців України Михайло Товт у своїй статті для «Дзеркала тижня».
Михайло Товт розповів, що зараз основною в угорськомовній пресі в Закарпатській області стає освітня проблематика, пов’язана з останніми новаціями Міністерства освіти і науки України.
Зокрема, гостру критику викликає впровадження системи незалежного тестування з української мови та літератури як обов’язкового критерію для вступу до ВНЗ, здійснення такого тестування виключно українською мовою та наказ МОН про поступовий перехід на україномовне викладання частини предметів у школах нацменшинств.
Такими діями, за словами почесного голови Демократичної спілки угорців України, МОН України «позбавляє сенсу здобуття середньої освіти мовами національних меншин, принаймні для тих учнів, які бажають продовжувати навчання у вищих навчальних закладах України».
На думку Михайла Товта, такий підхід до освіти учнів загальноосвітніх шкіл з угорською мовою викладання — це шлях не до інтеграції представників національних меншин в український соціум, а до цілковитої асиміляції.
Він назвав явною дискримінацією те, що під час незалежного оцінювання знань всіх випускників оцінювали за однаковими критеріями при проходженні тестування з української мови та літератури.
"Адже оцінювати за однаковими критеріями знання учнів, що апріорі не можуть бути рівними (шкіл з українською та не українською мовами викладання), і тим паче вимагати знань, яких узагалі не дають згідно із навчальною програмою шкіл з викладанням мовами національних меншин, — інакше як дискримінацією не назвеш», — переконаний Товт.
Він також наголосив, що всі без винятку громадські організації закарпатських угорців одностайно виступають проти новацій МОН України.
«Абсолютна більшість батьків і батьківських колективів угорськомовних навчальних закладів висловили категоричну незгоду зі згаданими заходами міністерства, про що свідчать понад 10 тисяч підписів, зібраних під листом протесту», — додав Товт.
Докладніше читайте у статті Михайла Товта «Рефлексії на публікації про угорців Закарпаття, або Кому порозумітися стає дедалі важче» у свіжому номері «ДТ».