СКІЛЬКИ ВАЖИТЬ ПОРОСЯ НІФ-НІФ?

Поділитися
Пригадуєте, як Мальвіна пробувала навчити Буратіно арифметики? — Припустимо, у вас у кишені два яблука, — сказала дівчинка...

Пригадуєте, як Мальвіна пробувала навчити Буратіно арифметики?

— Припустимо, у вас у кишені два яблука, — сказала дівчинка. — Хтось взяв у вас одне яблуко. Скільки у вас залишилося яблук?

— Два...

— Чому?

— Я ж не віддам цьому Хтосю яблуко, навіть якщо він битиметься!

— У вас немає ніяких здібностей до математики, — засмучено зітхнула Мальвіна...

На відміну від дерев’яної істоти, близько ста хлопчиків і дівчаток із сільських шкіл, котрі з’їхалися у Харківський національний університет ім. В.Каразіна, математичні здібності якраз мають. Це учні 6—11 класів — переможці районного етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад із математики з Харківської області. Напередодні свого 200-літнього ювілею найстарший класичний університет України за участі Московського університету ім. М.Ломоносова провів для них «Математичні старти».

Чому саме за участі МДУ? Тому що видатний математик, ректор Московського університету ім. М.Ломоносова, академік РАН Віктор Садовничий — наш земляк. Він також був обдарованою дитиною і також навчався у сільській школі — у Краснопавлівці Лозівського району Харківської області. На «Математичні старти» приїхав його учень, професор кафедри математичного аналізу МДУ Олександр Поченцов.

Діти зустрічалися з представниками Харківського й Московського університетів, слухали лекції з математики, а найголовніше — взяли участь в олімпіаді. Вони виконували завдання, складені за матеріалами гуртка «Еврика», який працює при харківському фізико-математичному ліцеї № 27, і міжнародного математичного конкурсу «Кенгуру». Хоча чимало задачок були дуже веселі, приміром, пропонувалося визначити, скільки важать поросята Ніф-Ніф, Наф-Наф і Нуф-Нуф або як саме Карлсон має розрізати торт, розв’язати їх було не так просто.

На думку журі, куди входили як викладачі університету, так і найкращі студенти, математичне свято відкрило по-справжньому обдарованих школярів. Це семикласник Дмитро Рочняк із села Кондрашівка Куп’янського району та дев’ятикласниця Олена Васильєва із села Першотравневе Зміївського району. Дмитро й Олена продемонстрували і чудові знання шкільної програми, і здатність до нестандартного мислення.

Серед найкращих також семикласники Володимир Грищенко (Новий Мерчик, Валковський район) і Дмитро Омельченко (Шебелинка, Зміївський район), восьмикласники Світлана Бондаренко (Олександрівка, Валковський район) і Олексій Рижков (Нова Гнилиця, Чугуївський район), а також учень дев’ятого класу Олег Шаров (Липкуватівка, Нововодолазький район). Усі переможці олімпіади отримали дипломи і призи, а також запрошення на заочне навчання у Малому Каразінському університеті, який відкрився при ХНУ.

Організатори «Математичних стартів» передбачали, що переможців олімпіади — учнів одинадцятих класів — зарахують на механіко-математичний факультет ХНУ на пільгових умовах. На жаль, переможців серед випускників не виявилося — жоден із учасників не продемонстрував необхідного рівня знань. І це не випадковість, змушені констатувати фахівці. Відмінність між середнім рівнем знань із математики у міських та сільських учнів велика. І вона не стирається, а тільки зростає. Ось і виходить, що сьогоднішні слобожанські Ломоносови просто закопують даний природою талант «у землю». А либонь обдарованих дітей народжується зовсім небагато — лише близько півтора-двох відсотків!..

Стосовно ж слабких знань, продемонстрованих на олімпіаді сільськими одинадцятикласниками, то, на думку викладачів, це безпосередній результат того, що нині у школі немає обов’язкового випускного іспиту з математики. Відповідно перед випуском і учні, і вчителі приділяють цариці наук дедалі менше і менше уваги. Сьогодні єдиний шкільний обов’язковий екзамен із математики (він називається державною атестацією) проводиться у дев’ятому класі з алгебри. Екзамену з геометрії взагалі не складають жодного разу за весь період навчання. Серед інших причин — скасування вступного іспиту з математики на природничо-наукові факультети університетів.

До речі, наш шановний земляк, ректор МДУ, у своєму університеті відповідних екзаменів не скасував.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі