Навчальний рік 2023: Як психологічно підготувати до школи першокласника

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Навчальний рік 2023: Як психологічно підготувати до школи першокласника © freepik/freepik
Є низка факторів, які варто враховувати перед початком навчання.

Попри війну цього року в українські школи вперше підуть тисячі дітей. Як психологічно підготувати до школи майбутніх першачків читайте у статті Анни Смолько «Як підготувати першачка до школи: поради експертів» – спільному проєкті ZN.UA та інтерактивного додатка для учнів 1–4 класів «Вивчаю – не чекаю». 

В рамках проєкту когнітивно-поведінкова терапевтка Юліани Маслак пояснила, як дізнатися, що дитина психологічно готова до школи, а також, як її до цього підготувати.

Експертка відзначила важливість наявності у дитини мотивації до навчання. Вона пояснила, що саме мотивація є основою успіху в навчанні. Зокрема, важливо виявити, що саме цікавить дитину у процесі навчання та чого вона хоче досягти. Це, як підкреслила Маслак, допоможе зміцнити її бажання здобувати нові знання та розвивати свої вміння.

Розвинути мотивацію терапевтка радить такими вправами та методами:

  • «Моя мета». Спільно з дитиною складіть список її мрій і бажань, пов'язаних зі школою та навчанням. Допоможіть їй розробити план дій для досягнення цих цілей та підтримуйте її в цьому процесі.
  • «Вікторина про професії». Зацікавте дитину пізнанням різних професій та їх впливом на суспільство. Розкажіть про видатних представників різних професій, що здобувають нові знання протягом усього життя.
  • Застосунок «Вивчаю - не чекаю». Це інтерактивна навчальна гра, яка створена за шкільною програмою. Вона не лише розповість дитині про різноманітні професії та ознайомить із базовими правилами математики та читання. А ще й за допомогою спеціальних метод в основі застосунку буде підтримувати мотивацію дитини до навчання. Завантажити додаток можна на Play Market та App Store абсолютно безкоштовно.

Також Маслак звертає увагу на можливості для соціальної адаптації

«Соціальна адаптація – це навичка успішно взаємодіяти з оточуючими людьми та адаптуватися до нових ситуацій. Важливо, щоб дитина вміла спілкуватися з однолітками, знала правила гри в колективі та могла контролювати свою поведінку», – пояснила авторка.

Аби ще більше розвинути цю навичку, можна скористатися такими порадами:

  • «Тренінг ролей». Розіграйте разом з дитиною різні ситуації, які можуть виникнути у школі (конфлікт з товаришем, спілкування з вчителем тощо). Допоможіть їй розвинути навички ефективної комунікації та пошуку компромісних рішень. 
  • «Тренінг емоцій». Вчіть дитину розпізнавати та виражати свої емоції, навчіть її стримувати негативні реакції та шукати позитивні виходи із складних ситуацій.

Ще однією важливою складовою є емоційна готовність дитини. Зокрема, за словами терапевтки, емоційна стійкість та здатність контролювати свої емоції допоможуть дитині легше адаптуватися до навчального середовища та успішно здолати навчання.

Аби навчити дитину виявляти свої почуття, можна звернутися до таких вправ:

  • «Мандрування почуттями». Розповідайте дитині різні історії, у яких головний герой переживає різні емоції. Під час читання обговорюйте разом з дитиною, як було б краще вчинити у подібних ситуаціях.
  • «Скарбничка емоцій». Запропонуйте дитині створити свою «скарбничку» емоцій, де вона зможе записувати свої почуття, думки та реакції на різні події. Це допоможе розкрити її емоційний світ та зрозуміти самого себе.

Маслак зауважила, що дитині також потрібно допомогти адаптуватися до нового середовища не лише перед початком школи, а й протягом навчального року. Крім того, варто допомогти першачку мінімізувати стрес.

Для цього Юліана Маслак підготувала кілька лайфхаків:

  • Сон. Це дуже важлива складова протидії стресовим факторам, як для батьків, так і для дітей. Наш мозок дуже чутливий до зменшення кількості якісного сну. Забезпечуйте регулярний режим сну для дитини, виділяйте достатньо часу для відпочинку та відновлення організму. І хоч з повітряними тривогами часто це досить складно, але за будь-якої змоги це бажано реалізовувати.
  • Не затягуйте уроки до вечора. Регулюйте час, коли дитина займається домашніми завданнями. Часті перевантаження можуть призвести до стресу та погіршення навчальних результатів. Підтримуйте баланс між активністю та відпочинком для збереження продуктивності.
  • Використання гаджетів впродовж тижня є нормальною практикою. Однак рекомендується обмежувати їх використання під час виконання домашніх завдань. Це допоможе дитині краще зосередитися на навчанні та уникнути розсіювання уваги.
  • Неідеально вивчене домашнє завдання – це нормально. Особливо під час війни. Звісно, діти мають право на помилки та допуски. Важливо допомагати дитині бачити помилки як можливість для вдосконалення та розвитку. Підтримайте дитину, коли вона розчарована через помилки, але акцентуйте на її сильних сторонах.
  • Використовуйте мотивацію та винагороди. Дітям часто важко розвивати навички самомотивації та самоорганізації. Тому важливо мотивувати їх там, де виникнуть труднощі. Винагороджуйте їх за досягнення та стимулюйте до навчання та розвитку.
  • Будьте найбільшими вболівальниками дитини. Регулярно хваліть  її за докладання зусиль та маленькі перемоги. Підтримка та похвала батьків є дуже важливим чинником для підтримки дитини у навчанні та розвитку.
  • Будьте прикладом для дитини. Ведіть активний спосіб життя, турбуйтесь про своє психічне та фізичне здоров'я. Це допоможе їй легше переживати стресові ситуації, адже вона відчуватиме у вас опору.
  • Інколи залишайтеся вдома. Зробіть додатковий день вихідним для дитини, яка має напружений навчальний графік. Це допоможе їй розслабитися фізично та емоційно та відновити енергію.
  • Створюйте дошку досягнень. Допоможіть дитині бачити пункти, куди вона прямує, ставте маленькі цілі та показуйте їх у час, коли сама дитина вже їх не бачить. 

«І варто пам’ятати: кожна дитина унікальна та має свій власний темп розвитку, тому важливо підтримувати її, розвивати її сильні сторони та допомагати у подоланні викликів. Ваша любов та підтримка – це те, що допоможе дитині перейти у світ шкільного навчання з радістю та впевненістю», - підсумувала Маслак.

Що варто знати та вміти першачкам розповіла фіналістка премії Global Teacher Prize Ukraine 2021 та вчительки початкових класів Оксана Хомич. Чеклист обов’язкових умінь першокласника, читайте за посиланням

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі