«Мы наш, мы… русский мир построим»?

Поділитися
Росія закінчується там, де закінчується російська мова.

Росія закінчується там, де закінчується російська мова. Ці слова дружини одного з екс-президентів Росії наочно ілюструють, наскільки принципове для росіян просування «великого и могучего» в суспільне життя та освітній простір інших країн. В інтерв’ю фонду «Русский мир» академік В. Костомаров розмірковує про долю російської мови: «Вплив руської, російської мови на пострадянському просторі можна порівняти з впливом британської культури в Індії. Ну, а наше завдання, очевидно, в тому, щоб допомогти тим, хто хоче зберегти ці зв’язки…

Не всі, але більшість еліт країн Співдружності терпимо ставляться до домінування російської мови, оскільки вони розуміють, що титульні мови розвиваються повільно й поки що не можуть впоратися з низкою своїх функцій…» Отож, на думку шановного науковця, влада Росії повинна не марнуючи часу вжити заходів для забезпечення достойного статусу російської мови в усіх пострадянських країнах, бо втрачається «час і цілі покоління, які скоро не говоритимуть російською».

Ну, а наші діти завдяки такій політиці, природно, скоро розучаться говорити українською. І помічників у цій справі в російської влади серед наших політиків більш ніж достатньо. Не говоритимемо про засуджений Венеціанською комісією проект закону про мови, про введення тестів ЗНО російською... Звернімо увагу на менш резонансні, але від того не менш значимі кроки з «повзучої русифікації» нашої освіти.

Наприкінці березня у Києві відбувся завершальний етап Всеукраїнської олімпіади з російської мови. Ну то й що? - зауважить хтось, - учнівські олімпіади проводяться з багатьох предметів, які вивчаються у школі. Так-то воно так, але не зовсім.

Цікаво, що ця олімпіада, на відміну від інших аналогічних заходів, відбувалася не лише за сприяння нашого Міністерства освіти, а й за підтримки (у тому числі фінансової) Посольства Росії в Україні та фонду «Русский мир». Патронат Міносвіти тим цікавіший, що недавно головне освітнє відомство вийшло з числа організаторів конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика.

Переможці отримали цінні подарунки і грамоти, а одинадцятикласники - сертифікати на безкоштовне навчання у вузах Росії.

До речі, однією з переможниць олімпіади стала учениця 191-ї київської гімназії з поглибленим вивченням іноземних мов Валерія Суліма, донька першого заступника міністра освіти Є.Суліми. «Я планировала идти на международные отношения или международное право. …Даже не знаю касательно обучения в Российской Федерации. Еще нужно посоветоваться с родителями. Но все-таки мне хотелось бы попробовать», - цитує школярку одне з інтернет-видань.

Бальзаму на душу російським колегам додала днями керівник міського управління освіти і науки Віра Горюнова, яка запевнила учасників та гостей олімпіади, що в усіх районах Києва буде відкрито російські класи, а школа «Інтелект» повністю перейде на російську мову навчання. З приводу російських класів - заперечувати важко, потрібно відкривати і російські, й угорські, і румунські класи, якщо на те є бажання батьків. А ось із приводу школи «Інтелект» - не все так просто. Це одна з найкращих шкіл України, 57 її випускників стали переможцями міжнародних конкурсів. Зрозуміло, що такий навчальний заклад - дуже привабливий шматок інтелектуального пирога для сусідньої держави.

Коли ми зателефонували до школи, там пояснили, що питання переходу на російську мову навчання перебуває на розгляді, з такою ініціативою до столичного управління освіти звернувся сам директор школи С.Романовський. І тепер чекає відповіді «згори». «Та навіть якщо школа не стане російською, у нас буде вестися навчання трьома мовами - російською, українською і англійською», - «заспокоїли» нас, сприйнявши за стурбованих батьків учнів. Але, наскільки нам відомо, є лише два варіанти навчальних планів для шкіл - навчання рідною мовою і навчання мовою національних меншин. Жодної суміші з трьох мов наказами Міносвіти не передбачено. Окрім того, для зміни мови навчання необхідна згода всіх батьків. Хоча, з іншого боку, ми розуміємо, що при великому бажанні директорові нічого не варто буде її отримати.

Ну, а для тих, хто все-таки сумнівається в імперських амбіціях Росії і вірить у казочки про «братство всех народов» в «русскам мире», хочеться навести такі факти.

Захисники російської мови в Україні вимагали введення тестів ЗНО мовами національних меншин, зокрема російською. Але вони, очевидно, не знають, що у самій Росії з 1 грудня 2007 року набув чинності федеральний закон №309 «О внесении изменений в некоторые акты Российской Федерации (в части изменения понятия и структуры государственного образовательного стандарта)», який забороняє складати ЄДЕ і підсумкову атестацію мовами інших народів, котрі живуть у Росії. Цікаво, що чиновники сусідньої країни послуговуються при цьому тими ж аргументами, що й українські захисники рідної мови. «Міністр не погодився з пропозиціями представників регіонів надати випускникам шкіл право складати обов’язкові предмети у формі ЄДЕ рідною мовою. Такий підхід порушив би права дітей, які, наприклад, скінчивши школу на Камчатці, хочуть отримати вищу освіту у вузах Татарстану. Адже ЄДЕ - це не тільки випускний іспит за курс середньої школи, а й іспит для вступу до вузів по всій країні», - пояснює авторитетний російський журнал «Вестник образования».

Табачник та іже з ним багато говорили про необхідність вивчення російської мови всіма школярами України. А в Росії, згідно з тим самим законом №309, із державного стандарту освіти вилучено національний компонент. Такий підхід позбавив законодавчого захисту збереження і розвиток національних мов та культур у сфері шкільної освіти. І все це називається «створенням єдиного освітнього простору Росії».

Яке місце приготували нам у цьому просторі?..

Lenta.ru цитує укладений ООН Атлас мов, котрі зникають: у Росії 20 мов визнані мертвими і 136 перебувають у небезпеці. Дуже не хочеться, щоб наша українська мова поповнила цей сумний список. І безглуздо тут сподіватися на якісь братні преференції для нас із боку старшого брата. Це очевидно вже сьогодні. Незважаючи на численні прохання діаспори, українських шкіл і класів досі не відкрито. Не може нормально функціонувати Бібліотека української літератури у Москві. Ліквідовано Федеральну національно-культурну автономію українців (ФНКАУ). Що далі?

За незбагненною логікою захисників російської мови, той, хто захищає рідну мову, - той проти Росії. Ми - не проти. Ми - за право кожного обирати мову навчання чи спілкування. Та, окрім цього, є ще право держави. Право і обов’язок захищати й підтримувати державну мову. Бо інакше - яка ж це держава?

«Наша борьба за наше майбутнє, яку ми зараз ведемо, буде виграна або програна в шкільних класах», - пише у своїй статті, розміщеній на сайті школи «Інтелект», С.Романовський. Зрозуміло, шановний директор і відомий науковець має на увазі ґрунтовну підготовку учнів. Утім, у світлі останніх ініціатив цей вислів набуває трохи іншого значення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі