Нова редакція закону «Про вищу освіту» міститиме пункт про автономію вищих навчальних закладів, повідомив в інтерв’ю «ДТ» міністр освіти і науки України Іван Вакарчук. Відповідний законопроект МОН зобов’язалося до 1 червня подати на розгляд профільного комітету Верховної Ради.
Автономія передбачає незалежність вищих навчальних закладів від держави у прийнятті рішень щодо їх внутрішнього адміністрування, фінансового управління та здійсненні своєї освітньої політики, наукових досліджень тощо.
Автономію ВНЗ Вакарчук назвав одним із п’яти найближчих пріоритетів міністерства. Інші чотири — зовнішнє незалежне оцінювання, якісний підручник, фінансування університетської науки та посилення участі громадськості в управлінні освітою — мають, за його словами, забезпечити «рівний і справедливий доступ до освіти».
«Формула, яку ми закладатимемо у всі позиції, буде така: не державне, а державно-громадське управління освітою, — зазначив міністр. — Громадськість має право знати, що робиться у цій сфері, давати пропозиції стосовно коригування, контролювати. Бо люди, які платять податки і хочуть, щоб їхні діти мали добру середню чи вищу освіту, мають природне право на контроль».
Вакарчук також заявив, що рівень освітніх послуг має відповідати державним стандартам, і пообіцяв, що вищим навчальним закладам будуть поставлені «безкомпромісні вимоги щодо підвищення якості освіти».
Він уточнив, що ВНЗ не підлягатимуть «чистці», але міністерство здійснюватиме контроль якості: «Я хочу діяти методами переконання і контролю. Позбавлятимемо ліцензії, якщо ВНЗ не відповідає стандартам. І все. Це не покарання, це — функція міністерства щодо дотримання стандартів якості освіти».
Докладніше читайте в інтерв’ю Аліни Бажал та Лідії Суржик з Іваном Вакарчуком у свіжому номері «ДТ».