Як покращити якість освіти в Україні? Експертка назвала п’ять кроків

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Аби щось змінити на краще в освітній галузі, потрібні не лише нові стратегії, а й політична воля для непопулярних, але важливих рішень.

Чиновники називають різні причини, з яких в Україні є проблеми з освітою, але ніколи не говорять про освітню політику в нашій державі. Хоча є речі, які може врегулювати лише влада, пише Оксана Онищенко у статті «Не провал, а обрив. Чому падає якість шкільної освіти», та наводить п’ять кроків, необхідних для покращення ситуації.

«Я дуже давно пишу про освіту, й на неофіційних та офіційних зустрічах із чиновниками чула різні причини того, чому в нас є проблеми з якістю. Традиційні пояснення: вчителі консервативні (звучить найчастіше), діти не хочуть / не можуть / не мають можливості, немає коштів, дистанційка винна. Звісно, тут багато різних чинників — об'єктивних і суб’єктивних. Але чомусь ніколи не згадується ще один важливий чинник — освітня політика нашої країни. Є ключові питання, які можна врегулювати тільки рішеннями згори», – пише авторка.

За словами Онищенко, аби покращити якість освіти в Україні, варто зробити п’ять речей:

  • По-перше, негайно ухвалити Державну програму моніторингу якості освіти. Зокрема, розробити методологію, визначити терміни проведення досліджень, відповідальних, джерела фінансування.
  • По-друге, слід підтримати вчителів. Бо на клітинному рівні реформа саме в школі, руками вчителів.
  • По-третє, треба визнати, що у школі, принаймні в старшій і середній, відбувається імітація навчання. А потім змінити це.
  • По-четверте, не опускати планки тестів ЗНО, або ж НМТ, яке проводять з початку повномасштабної війни. Школа зорієнтована на тести ЗНО, і якщо тестові завдання будуть легкими або репродуктивними (перекажи підручник), то й школа на це зорієнтується. 
  • По-п’яте, припинити розглядати освіту як пільгу і приймати до вишів потрібно виключно за знаннями.

«Очевидно, що в освіті нам потрібні нові ефективні рішення, причому швидкі. Війна, криза – це важкий період, але також і шанс для стрибка вперед, для реальних змін. Однак для цього в тих, хто керує освітою, має бути не лише нова стратегія, а й сміливість, політична воля, готовність вдаватися до важливих, але непопулярних кроків. Іншого виходу в нас немає», – підсумувала Онищенко.

В Україні всі проблеми у сфері освіти останніми роками заведено списувати на пандемію коронавірусу та повномасштабну війну. Однак, Онищенко пояснила, що насправді ці проблеми в освіті почалися вже давно, і ковід та напад РФ вдарили по вже хворій системі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі