Експерти: Українці схильні перебільшувати корумпованість системи освіти

Поділитися
Думка про тотальну корумпованість процесу вступу до ВИШу суттєво перебільшена в порівнянні з реальним станом справ...

Думка про тотальну корумпованість процесу вступу до ВИШу суттєво перебільшена в порівнянні з реальним станом справ. При цьому число випускників і батьків, схильних виправдовувати корупцію під час вступу, росте, а половина опитаних визнає свою відповідальність за її існування.

Про це в своїй статті для «ДТ» пишуть генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто і консультант Київського міжнародного інституту соціології Євгеній Большов.

«В умовах гострого політичного протистояння і взаємних обвинувачень у корупції думка про рівень корумпованості тих чи інших соціальних інститутів може більше залежати від напруги політичної боротьби, ніж від реального стану справ», — переконані дослідники.

Так, переважна більшість українців (близько 70%) вважають, що корупція поширена при вступних іспитах до вишу. 44% вважають, що вона поширена на випускних іспитах в школі, і лише 27% — що при проходженні ЗНО. Серед батьків випускників школи 2009 року думка про те, що система вступу до вишів корумпована, поширена ще більше: так вважають 78% опитаних (у 2008 році цю думку розділяли 68%).

Проте, за словами експертів, дослідження показують, що думку про корумпованість шкільних іспитів знаходить мало підтверджень в досвіді респондентів.

«Тільки 3% батьків випускників повідомили про вимагання хабара, 2% сказали, що самі пропонували гроші або подарунки, і 1% — що використовували зв’язки та блат (навіть зважаючи на те, що відповіді можуть бути не зовсім щирими, це дуже низькі показники, особливо щодо вимагання хабара). Що стосується студентів, то близько 20% з них стикалися з корупцією під час вступу», — відзначили соціологи.

«Очевидно, велика реальна поширеність корупції під час вступу до вузів робить думку про корумпованість системи вступних іспитів ще більше поширеною. Забігаючи наперед, зазначимо, що після повноцінного запровадження ЗНО (2007 року ЗНО пройшли тільки 26% випускників) частка тих, хто зіштовхувався з корупцією під час вступу до вузів, зменшилася», — пишуть експерти.

Експерти також відзначили постійне зростання числа випускників і батьків, які схильні виправдовувати корупцію під час вступу, допускати її (хоча і з різним ступенем упевненості) як модель поведінки для себе — в 2009 році таких було вже 37% серед випускників і 39% серед батьків.

«До честі українців, багато їх схильні звинувачувати в існуванні корупції саме себе: 50% випускників і 42% батьків дотримуються думки, що корупція під час вступу до вузів квітне завдяки спробам абітурієнтів та їхніх батьків дати хабар за вступ» — заявили дослідники.

Дані були отримані в рамках трьох щорічних опитувань випускників шкіл і їх батьків, які проводилися КМІС в 2007—2009 рр. (за замовленням Management Systems International (MSI) в рамках програми сприяння активній участі громадян України в протидії корупції «Гідна Україна»), і двох загальнонаціональних досліджень, проведених КМІС методом інтерв'ю в березні і квітні 2010 року (погрішність вибірки не перевищує 3,5%).

Докладніше про це читайте в статті Володимира Паніотто і Євгенія Большова «Якому політикові тести заважають» в свіжому номері «ДТ»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі