Експерт розповів, чому популяризація української науки є надзвичайно важливою

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
У науковців України не сформувалася культура популяризації власних досліджень.

Популяризація української науки є дуже важливою, оскільки вона дозволяє краще відрізняти факти від дезінформації та фейків, а також розумітися у складних наукових питаннях. Окрім цього, це також є важливим для самих українських вчених. Чим більше буде увага з боку суспільства до науки, тим більше в ній буде зацікавлена наша держава та міжнародні партнери. Зокрема, збільшиться підтримка науковців та з'являться нові грантові можливості, розповів кандидат політичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Національного університету біоресурсів і природокористування України Богдан Грушецький у статті "Як сформувати в Україні культуру популяризації науки".

Автор наголошує, що в Україні мають діяти різні стимули у вигляді  недержавних і державних програм сприяння популяризації науки. За кордоном це є звичною практикою. 

"Важливим внеском у популяризацію науки може бути посилення комунікаційної складової тих проєктів, які подаються на розгляд експертів Національного фонду досліджень України в рамках вже діючих конкурсів. Відомо, що вчені у переважній більшості випадків не є успішними піарниками, тому їм навряд чи прийдуть в голову креативні ідеї з донесення результатів власних наукових досліджень до ширшої авдиторії, окрім як провести наукову конференцію чи зробити допис на сайті власної установи", - зазначає Грушецький.

Експерт вказує, що для вирішення цього питання потрібно залучати  до проєктів спеціалістів із комунікацій.

За його словами, могла б бути перспективною організація спільних конкурсів під егідою кількох інституцій.

"Науковцям, наприклад, було б корисно повчитися умінню діячів культури доносити свою творчість до ширшої аудиторії або ж навичкам молодіжних працівників об’єднувати людей заради спільної мети. Однак говорити про такі кроссекторальні проєкти можна буде тільки після відбиття російської агресії, бо в умовах війни кожна установа думає передусім про виживання власних програм", - пише він.

Грушецький відзначає, що в умовах воєнного стану та попри відсутність стабільної приватної чи державної підтримки, нині в Україні сфера популяризація науки демонструє і позитивні моменти.

"Після початку російської агресії у 2014 році, а особливо після повномасштабного вторгнення у 2022-му українське суспільство почало вивільнятися з пут російських популяризаторів науки (насправді часто популяризаторів імперської ненависницької ідеології) і стало більш зацікавленим в українській науково-популярній продукції", - додає він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі