Двієчники чи трієчники?

Поділитися
Є думка, що, мовляв, у незалежному зовнішньому оцінюванні (НЗО) не зацікавлені викладачі вузів та їх керівництво...

Є думка, що, мовляв, у незалежному зовнішньому оцінюванні (НЗО) не зацікавлені викладачі вузів та їх керівництво.

— На мій погляд, зовнішнє незалежне тестування — це наближення українських стандартів навчання до світових, — вважає директор Інституту сцинтиляційних матеріалів НАН України, академік НАНУ, завідуючий кафедрою фізики кристалів фізичного факультету Харківського національного університету ім. В.Каразіна Борис Гриньов. — Це можливість прибрати при вступі до вузів корупційну складову минулих років.

Але, як завжди, роблячи кроки в потрібному напрямку, ми не доводимо розпочате до кінця. Викликає незадоволення рівень тестів, непрозорий процес їх перевірки, невиправдано велика кількість пільговиків і сама система організації тестування, зокрема щорічні зміни правил його проведення.

Як свідчить мій досвід співпраці із закордонними науковими центрами, у більшості розвинених країн тестування є природним і звичним елементом освітнього процесу, хоча організоване воно по-різному.

Наприклад, у Великобританії після 11 років навчання юнаки й дівчата отримують диплом про загальну середню освіту — General Certificate of Secondary Education. Ті, хто хоче вступати до вузів, продовжують навчання в школах упродовж ще двох років за програмою Advanced Level. Тут вони складають випускні іспити, що зараховуються як вступні для всіх університетів. Щоб вступити в англійський вуз, треба скласти кілька іспитів A-Level з різних предметів. Наприклад, якщо ви хочете навчатися за напрямом «Бізнес», треба скласти три з таких дисциплін: бухоблік, менеджмент, економіка, ІТ, математика, психологія. Дітей з України, які туди приїжджають навчатися, за інших рівних умов теж тестують.

У Німеччині аналогом нашого тестування є іспит Abitur з чотирьох предметів — залежно від обраного фаху. Abitur також є одночасно випускним і вступним іспитом у більшість вузів, окрім медичних. У Франції диплом про закінчення школи — Baccalaureate — буває трьох видів, і тільки два з них приймають вузи. Технічні вузи вимагають Baccalaureate свого спрямування, а гуманітарні — свого. Інколи вузи встановлюють власні вступні іспити або, крім тестування, проводять співбесіду. Причому абітурієнт може перебувати в будь-якому місці земної кулі — з ним можуть зв’язатися і провести співбесіду, наприклад, із допомогою комп’ютера.

На жаль, за ажіотажем навколо умов проведення тестування на другий план відступила проблема якості освіти в Україні — як середньої, так і вищої. Чи поліпшилася ця якість останніми роками? Чи конкурентоспроможні українські випускники на європейському ринку? Чи потрібні вони роботодавцям у власній країні? Це і є головний показник рівня освіти. Ми ж боремося з корупцією в одній ланці освітнього процесу, насправді заганяючи її в інші місця.

Як директор науково-дослідного інституту я зацікавлений у високому рівні навчання в наших вузах. Ми цілеспрямовано готуємо для себе фахівців на кафедрі фізики кристалів фізичного факультету Харківського національного університету ім. В.Каразіна і щорічно беремо на роботу близько десяти випускників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі