ДВІ МОВИ ЗАМОЛОДУ — ЯСНИЙ РОЗУМ У СТАРОСТІ

Поділитися
Як запевняє канадка Елен Бялісток, люди, котрі виросли в двомовному середовищі й розмовляють двома мовами, краще захищені від появи вікових змін у мозку...

Як запевняє канадка Елен Бялісток, люди, котрі виросли в двомовному середовищі й розмовляють двома мовами, краще захищені від появи вікових змін у мозку.

Експеримент, поставлений доктором Бялісток, вважається класичним. Для участі в ньому добирали людей із порівняними показниками соціально-економічного й інтелектуального розвитку. Правда, в одній групі виявилися ті, хто вільно володів двома мовами, а в інший — лише одною. Ті, кого випробовували, стежили за екраном монітора, на якому справа чи зліва хаотично з’являлися червоні й сині квадрати. У разі появи синього квадрата треба було натиснути ліву клавішу «Shift», а на появу червоного, відповідно, відреагувати натисканням правої клавіші. Для правильної реакції при появі синього квадрата на правій половині екрана й червоного на лівій було потрібно більше часу, ніж при появі синього квадрата в лівій половині екрана й червоного в правій.

З’ясувалося, двомовні з найпростішими когнітивними завданнями справлялися набагато краще, ніж ті, хто з дитинства звик спілкуватися лише однією мовою. Вони швидше реагували як на «правильні» квадрати, так і на «неправильні». Припустивши, що ця відмінність пояснюється здатністю двомовних придушувати активність вибірних ділянок мозку (передусім тих, що відповідають за «зайву» в даний момент мову, а в експерименті — за просторове розташування квадратів), експериментатор ускладнила завдання, застосувавши квадрати чотирьох різних кольорів, які «випадають» у центрі поля. Але й у цьому випадку двомовні досягли кращих результатів. Більше того, дивовижні результати показали літні люди зі знанням двох мов, тоді як їхні одномовні однолітки продемонстрували симптоми старечого недоумства…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі