Де навчатися під час війни? Поради школярам і студентам

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Де навчатися під час війни? Поради школярам і студентам
Практичні поради експерта

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну кардинально змінило життя мільйонів, включно зі школярами та студентами, які опинилися в окупації, під обстрілами чи вимушено виїхали зі своїх домівок.

Зважаючи на унікальність ситуації, в якій опинилася кожна родина, не варто очікувати на «магічну пігулку», що вирішить усі проблеми. Проте є кілька більш загальних порад, котрі допоможуть отримати доступ до якісної освіти.

Як повернутися за шкільну парту?

Дітям на новоокупованих територіях доведеться продовжити навчання дистанційно. Окупанти намагаються замінити уроки рідної мови, літератури та історії на російські дисципліни. Звісно, жителям Луганської й Донецької областей давно відомо, що таке навчання залишає дітей без шансу на майбутнє, адже дипломів «Л/ДНР» ніде не визнають. Найкраще рішення — це продовжити навчання в українських школах дистанційно. Батьки можуть звернутися до шкіл, які вже були визначені Міністерством освіти і науки (МОН) для надання освіти жителям Донбасу та Криму (перелік за посиланням).

Учні, які вимушено залишили домівки, можуть продовжити навчання у своїх школах онлайн або перейти до закладу освіти на новому місці проживання. Школи відчинили двері для переміщених учнів — як в Україні, так і за кордоном. Наприклад, п'ятикласник Максим разом із мамою вимушено поїхав до Румунії. Він має право безкоштовно навчатися в місцевій школі, але, на жаль, не знає румунської мови. Проте його українська школа запропонувала дистанційне навчання, тож він продовжує здобувати освіту онлайн. Тимчасом чимало українських школярів уже розпочали навчання в загальноосвітніх школах Польщі, Чехії та Словаччини.

Для тих, хто не може відвідувати дистанційні заняття у своїй школі або не має можливості навчатися в закордонній, відкрили свої заняття приватні школи. Міносвіти оприлюднило їх перелік:

  • Дистанційна школа «Атмосферна школа» надає безкоштовний доступ до пакета «Слухач» із готовими навчальними матеріалами, які можуть використовувати й учителі.
  • Дистанційна школа «Оптіма» відкрила безоплатний доступ до річних матеріалів для 1–11 класів. Після реєстрації всі охочі отримають посилання та паролі для входу.
  • Дистанційна школа DAR відкрила навчальну платформу для всіх учнів 7–11 класів.
  • Академія сучасної освіти А+ створила онлайн-проєкт для всіх дітей України, які можуть доєднатися до занять у Zооm.
  • Команда Jamm School організувала дистанційну школу для учнів 5–11 класів.
  • Платформа сучасної освіти ThinkGlobal Online доєднує до живих уроків, надає навчальні матеріали та проводить додаткові активності для діток. Стежте за розкладом.
  • Дистанційна школа Liko Education Online відкриває безплатний доступ до навчання на платформі Liko Education Online для всіх охочих. Інструкція для реєстрації на навчання (2–11 класи) за посиланням.
  • Alterra School відкриває екстернат-платформу. Користувачі зможуть отримати доступ до матеріалів і тестів. Подробиці тут.
  • Освітня платформа OkStudy розпочала безоплатні щоденні онлайн-зустрічі з дітьми від 6 років: танці, ігри, англійська, перегляд фільмів тощо. Розклад щодня оновлюється у Telegram-каналі.
  • Комп’ютерна Академія ШАГ організувала безкоштовну серію онлайн майстер-класів і тематичних зустрічей для дітей 7–14 років: безпека в Інтернеті, створення та перші кроки для заробітку на NFT, розробка ігор із допомогою Construct. За оновленнями стежте на сайті.
  • Науковий ліцей Клима Чурюмова відкрив реєстрацію на онлайн-уроки та регулярні щоденні зустрічі дітей із психологом. Програма дає дітям можливість слухати предмети шкільної програми, науково-популярні лекції, авторські курси від вчених, митців, цікаві інтерактиви неформальної освіти та долучатися до мовного клубу. Протягом дня плануються регулярні включення психологів.
  • Центр дистанційної освіти «Джерело» надасть вільний доступ до повного пакета «Слухач» (1–11 класи) для самонавчання. Реєстрація за посиланням.
  • Проєкт School Navigator надасть доступ до записів уроків, а також уроків у режимі реального часу українською, англійською та російською мовами. Реєстрація тут.
  • Математична онлайн-платформа GIOS відкрила безкоштовне підключення до платформи, реєстрація за посиланням.
  • Науково-дослідницька школа «Базис» спільно з Viber-спільнотою «Школа_інфо» проводять освітню ініціативу для учнів початкової та середньої школи України.

Навчання для студентів, які постраждали від військових дій

На жаль, багато закладів вищої освіти (ЗВО) стали мішенями окупантів і не мають можливості продовжити освітній процес, але їхні студенти можуть продовжити навчання. Університети інших міст — від Дніпра до Чернівців — відчинять свої двері для студентів, котрі не можуть відвідувати заняття у своїх ЗВО через війну. Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти повідомляє, що доєднатися до онлайн-навчання можна в таких закладах:

НТУ «Дніпровська Політехніка»

Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника

Луцький національний технічний університет

Кам'янець-Подільський університет ім. І.Огієнка

Черкаський національний університет ім. Б.Хмельницького

Буковинський державний медичний університет

Національний університет «Острозька академія»

Волинський національний університет ім. Лесі Українки

Дніпровський національний університет ім. О.Гончара

Львівський національний університет ім. Івана Франка

Львівська національна академія мистецтв

Національний лісотехнічний університет України

Львівський національний університет природокористування

Університет Григорія Сковороди в Переяславі

Хмельницький національний університет

Західноукраїнський національний університет

Івано-Франківський національний медичний університет

Внутрішньо переміщені особи, які перебувають в Ужгороді, можуть скористатися можливістю навчатися в Ужгородському національному університеті. Тернопільський національний педагогічний університет ім. В.Гнатюка пропонує студентам навчатися за програмами академічної мобільності або ж повністю перевестися на навчання до цього ЗВО. Студенти, які вимушено переїхали до Львова, можуть подати заяву на зарахування до складу слухачів Національного університету «Львівська політехніка».

Можна також вступити на навчання до закордонних університетів. Вони відкривають стипендійні програми для українських студентів і вступників. Проте пошук програми для навчання буде непростим, адже централізованої бази даних з усіма можливостями немає. Вони просто з'являються занадто швидко, щоби бути впорядкованими в одній системі.

Перш ніж розпочати пошук університету, подбайте про свої документи. Варто зробити електронні копії якомога більшої кількості документів: табелів, атестатів, сертифікатів ЗНО, залікових книжок, дипломів та додатків до них. Усі ці документи цікавитимуть приймальні комісії закордонних ЗВО, тож їх потрібно зберігати на той випадок, якщо архіви закладів освіти не зможуть надавати копії. Університет Каліфорнії в Девісі пропонує безпечне сховище для документів на їхній платформі «Рюкзак», яка незабаром стане доступною українською мовою.

Чіткий алгоритм дій допоможе визначити потенційні заклади вищої освіти для вступу чи переведення. По-перше, визначте, якою мовою ви готові навчатися, — це дасть змогу звузити коло країн для навчання. По-друге, оберіть у визначених країнах університети, які пропонують цікаві для вас спеціальності. Вже в адміністрацій цих університетів дізнавайтеся про можливості фінансування навчання українців, вступні вимоги та можливі дати для початку навчання. Чимало ЗВО готові робити винятки для українських вступників і розглядати документи у пришвидшеному темпі або навіть після офіційних дедлайнів.

Визначивши кілька закладів вищої освіти, які можуть прийняти на навчання, готуйте документи. Різні університети можуть ставити різні вимоги до результатів тестів та знання мови, документів щодо здобутої попередньо освіти, академічних, творчих чи спортивних досягнень. Головне — пам'ятайте: всьому світу відомо, через що проходять українці, тож якщо ви не маєте можливості скласти тест або надати якісь документи, кажіть про це членам приймальної комісії. Вони можуть зробити виняток саме для вас, зважаючи на всі особисті обставини, з якими вам довелося зіштовхнутися.

Забезпечити українську молодь можливістю повернутися до навчання критично важливо для майбутнього нашої держави, тож деякі ЗВО та організації почали формувати списки доступних стипендій і програм для українських студентів. З окремими з них можна ознайомитися в матеріалах Києво-Могилянської академії (деталі за посиланням). Корисну інформацію для навчання у країнах Європи знайдете й на сайті Стипендії для українців. Консультації щодо вступу та отримання фінансової допомоги в університетах США проводять радники мережі EducationUSA. І з кожним днем можливостей для української молоді стає дедалі більше!

Усі статті Єлизавети Щепетильникової читайте за посиланням

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі