Асоціація випускників, викладачів і друзів Харківського національного університету ім. В.Каразіна існує вже шостий рік. Члени цієї громадської організації знані в Україні та за кордоном. Серед них член-кореспондент НАНУ, проректор ХНУ Ілля Залюбовський, професор Пенсільванського університету (США) Олександр Лєсков, відомий математик, академік НАНУ і РАН Володимир Марченко, директор НДІ регіональної політики Олексій Логвиненко, голова правління компанії «Арктикспецмонтажбуд» Юрій Сапронов, директор Радіоастрономічного інституту НАНУ Леонід Литвиненко, гендиректор ТОВ «Студбуд» Юрій Лебедін. Усі вони досягли професійного успіху в різних сферах діяльності та, із вдячністю згадуючи alma mater, допомагають університету реалізувати різноманітні проекти.
…До каталогу позасонячних планет астрономи внесли вже 210 небесних тіл, що обертаються навколо далеких зірок. Сучасні інструменти ще не дозволяють побачити екзопланети розміром із земну кулю, проте вчені переконані, що це справа часу, оскільки астрономія є нині однією з наук, що бурхливо розвиваються. За їхніми розрахунками, у найближчих зоряних системах можуть існувати до півсотні планет, за умовами подібних до Землі. Можливо, шанс виявити в далекому космосі «сестру» Землі випаде Ользі Захожай, п’ятикурсниці Харківського національного університету ім. В.Каразіна. Студентка відділення астрономії фізичного факультету займається науковими дослідженнями з проблеми існування позасонячних планет, і за роки навчання виступала з доповідями на дев’яти міжнародних конференціях молодих учених.
Ольга стала одним із лауреатів стипендії імені І.Тарапова у сфері фундаментальних галузей науки — математики (інформатики), фізики та хімії для студентів і молодих учених. Професор Тарапов 33 роки очолював кафедру механіки в Харківському державному університеті та 18 років (1975—1993) був його ректором. За його ініціативи у вузі було відкрито нові факультети, спеціальності та спеціалізації, засновано філії кафедр університету в найбільших науково-дослідних вузах міста. Іван Євгенович ініціював видання науково-популярного журналу Universitates і був його першим головним редактором, а також написав цикл публіцистичних книжок про долю науки й освіти в Україні у кризовий період її новітньої історії.
Разом із Ольгою Захожай іменну стипендію одержать іще два студенти ХНУ: четвертокурсник мехмату Сергій Богомолов — кількаразовий переможець і лауреат Всеукраїнських студентських олімпіад з інформатики різних років (нині він є членом журі й допомагає студентам готуватися до участі в цих змаганнях), а також аспірант хімічного факультету Дмитро Лях (сфера його наукових інтересів пов’язана з розвитком квантовохімічних методів дослідження електронних особливостей молекулярних систем і моделювання хімічних реакцій). Кілька статей Дмитра вже опубліковано в таких міжнародних виданнях, як Journal of Chemical Physics і Theoretical Chemistry Accounts.
Стипендіатом у номінації «Молодий учений» став доцент фізико-технічного факультету Валерій Сліпко. Працюючи у складі наукової теоретичної групи, що займається дослідженнями фізичних особливостей квантових рідин разом із експериментальною групою університету Ексетера (Великобританія), він одержав низку результатів світового рівня. Тільки цього року молодий харківський учений опублікував свої роботи в таких відомих наукових журналах, як Physical Review Letters, Physical Review B, Journal of Physics: Condensed Matter.
— Започаткування стипендії імені І.Тарапова у сфері фундаментальних галузей науки — новий проект Асоціації випускників, викладачів і друзів Харківського національного університету ім. В.Каразіна, — сказав ректор університету професор Віль Бакіров. — Це один зі способів виявити й підтримати талановиту молодь, яка незабаром визначатиме науковий і технологічний прогрес нашого суспільства. Із харківським університетом пов’язані імена трьох Нобелівських лауреатів, які тут навчалися або працювали, — фізіолога Іллі Мечникова, економіста Саймона Кузнеця та фізика Льва Ландау. Ми сподіваємося, що в майбутньому цей почесний ряд поповнять наші стипендіати.
На рахунку асоціації чимало й інших важливих проектів. Зокрема з нагоди святкування 200-річного ювілею університету надали матеріальну допомогу на реконструкцію головного корпусу, а також на переобладнання Музею історії. Тут було виконано ремонтно-будівельні та електромонтажні роботи, розроблено ескізи оформлення приміщень, придбано меблі та музейне устаткування, виготовлено та змонтовано саму експозицію. Ця громадська організація випустила власним коштом три томи наукової монографії І.Тарапова, яка використовується зараз як підручник при підготовці студентів. А на створеному сайті асоціації можна відшукати всю інформацію про її діяльність, довідатися про останні новини з життя університету, а також знайти в базі даних відомості про випускників минулих років.
Один із найцікавіших проектів зазначеної громадської організації — випуск науково-популярного журналу «UNIVERSITATES. Наука і просвітництво», який поширюється нині в Україні та за кордоном. На сторінках цього чудово виданого і щедро ілюстрованого журналу публікуються оригінальні статті авторів із різних країн про результати новітніх досліджень, про стан науки й освіти в Україні та світі, про яскраві особистості вчених, зокрема випускників Харківського університету. Передплата на це видання буде одним із призів усеукраїнського конкурсу науково-популярних статей, фотографій і науково-фантастичних оповідань «Галілей».