Відкриття зони вільної торгівлі ЄС та України, що відбулося 1 січня 2016 року, поки не принесла відчутного ефекту через структурні слабкості української економіки, заявив в ході міжнародної конференції, що відбулась в Києві, глава представництва ЄС в Україні Ян Томбінський.
Як зазначив представник ЄС, зона вільної торгівлі не використовується сторонами так, як того очікували в Євросоюзі. Передусім – яерез складнощі системного характеру, від яких потерпає українська економіка.
Так, ключові позиції українського експорту займає сировина. Томбінський зазначив, що структура українського експорту схожа на структуру польського експорту багато років тому.
"На європейський ринок змогли зайти лише деякі українські виробники, які готувалися до такої експансії. І вони отримали свої вигоди. Але де решта?", - задався питанням дипломат.
Посол ЄС, при цьому, підкреслив, що європейська сторона готова надати українському капіталу допомогу в пошуку ринкових ніш, затребуваних в Європі. В ЄС готові надати українським експортерам систематичну, інституційну допомогу. За його словами, вихід на європейські ринки повинен супроводжуватися продуктивної політикою українського уряду щодо підтримки експортерів, а також чесністю і сумлінністю українських бізнесменів.
"Ніщо не буде надане просто так, європейський ринок дуже конкурентний. Використовуйте ту підтримку, яку отримала Україна, включаючи матеріальну підтримку, яку отримує країна", – резюмував Томбінський за підсумками своєї заяви.
Як повідомлялося раніше, негативне сальдо торгівлі України товарами в перший місяць 2016 року зросла в 7,6 рази в порівнянні роком раніше. "Мінус" зовнішньої торгівлі України товарами в січні 2016 року збільшився в рази і склав $ 295 млн порівняно з $ 38,8 млн в січні 2015-го, свідчать дані Державної служби статистики.
У той же час за інформацією Держстату, Україна вийшла на "плюс" зовнішньої торгівлі товарами в 2015 році: позитивне сальдо склало $ 630 млн, тоді як в 2014 році воно було негативним у розмірі $ 530 млн. Відомство зазначало, що в минулому році експорт товарів скоротився порівняно з 2014 роком на 29,3% – до $ 38,14 млрд, імпорт – на 31,1%, до $ 37,5 млрд.