Зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) в третьому кварталі 2019 року може сповільнитися до 3,4%-3,5% рік до року в порівнянні з 4,6% у другому кварталі. Про це розповіли експерти, опитані агентством "Інтерфакс-Україна".
"Ми очікуємо, що в третьому кварталі 2019 року зростання реального валового внутрішнього продукту сповільниться, приблизно, на 1 процентний пункт порівняно з другим кварталом і складе близько 3,5% рік до року", - сказав начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Олексій Блінов.
Він зазначив, що рекордний показник попереднього кварталу був скоріше результатом накладання один на одного ряду приватних статистичних ефектів, а не новим стандартом зростання. Оперативна статистика поточного кварталу вже вказує на уповільнення динаміки таких галузей, як транспорт, промисловість, сільське господарство, роздрібна торгівля.
Блінов вважає, що зростання ВВП в Україні залишається інерційним за своєю природою, і темп близько 3% все ще є "нормальним" показником цієї інерції.
"На перший погляд позитивна статистика за другий квартал піднесла досить тривожна звістка про уповільнення інвестиційної активності: динаміка відповідної компоненти ВВП сповільнилася до 7,9% рік до року, найнижчого значення за останні 13 кварталів. В умовах проблемної демографії та гіпертрофованої ваги приватного споживання у ВВП як раз різка активізація інвестиційних процесів є практично єдиним способом вивести динаміку економіки на більш високий і при цьому систематичний рівень", - сказав він.
За прогнозом старшого аналітика Райффайзен Банку Аваль Михайла Ребрика, зростання реального ВВП у третьому кварталі 2019 року може сповільнитися до 3,4% рік до року.
"У третьому кварталі 2019 року ми очікуємо зниження темпів зростання реального ВВП до 3,4% р/р на тлі падіння промислового виробництва, уповільнення зростання в сільському господарстві, будівництві, а також в роздрібній торгівлі, тобто секторах, які виступили ключовими драйверами динамічного зростання у другому кварталі 2019 року", - сказав він.
За оцінкою Ребрика, висока динаміка реального зростання ВВП у другому кварталі поточного року була обумовлена, в основному, високим споживчим попитом, сприятливими умовами зовнішньої торгівлі і рекордним урожаєм зернових.
"Таким чином, зростання (ВВП) залишається залежним від вкрай нестабільних факторів - споживчих настроїв, ринкової кон'юнктури, погодних умов, а тому для прискорення росту і забезпечення його стійкості необхідно проведення ефективної судової реформи, позбавлення правоохоронних органів впливу на економічні процеси, проведення структурних реформ у сфері боротьби з корупцією та вжиття заходів з детінізації економіки України", - сказав аналітик.
При цьому він додав, що лише швидке збільшення прямих іноземних інвестицій, зростання корпоративного кредитування та детінізація економіки можуть розблокувати більш високі темпи економічного зростання і допомогти подолати негативні наслідки можливої глобальної економічної рецесії.
За оцінкою Ребрика, зростання реального ВВП в 2020-2021 роках буде незначно перевищувати 3%.
"Практична імплементація структурних реформ потребує часу і зусиль, а отже, навіть у разі успіху відобразиться на темпах економічного зростання з деяким часовим лагом. Таким чином, у нашому базовому сценарії передбачається, що зростання реального ВВП в 2020-2021 роках буде лише незначно перевищувати 3%, що набагато нижче цільових 5-7%, заявлених урядом", - сказав він.
Зростання ВВП України в квітні-червні 2019 року склав 4,6% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року, тоді як в першому кварталі темп зростання був нижче – 2,5%.
Нацбанк в середині липня поліпшив макропрогноз на 2019-2021 рр.: оцінка реального зростання економіки в поточному році підвищена з 2,5% до 3%, в наступному – з 2,9% до 3,2%.
У той же час ряд експертів підвищили прогнози зростання української економіки на поточний рік більш істотно: Міжнародне рейтингове агентство Fitch – до 3,4%, Інститут міжнародних фінансів (Institute of International Finance, IIF) – до 3,5%, а JP Morgan – до 4,3%.
Докладно про потенціали зростання ВВП України та міжнародних інвестиціях читайте у статті Павла Гайдуцького, академіка НААН, директора Інституту стратегічних оцінок при Президентському фонді Леоніда Кучми "Україна", "Зростання ВВП на 40%: як неможливе зробити можливим?" для "Дзеркала тижня. Україна".