У 2023 році українська економіка продемонструвала ознаки пожвавлення. В Мінекономіки України вважають, що темпи зростання реального ВВП у минулому році на рівні близько 5%, хоча в 2022 році реальний ВВП знизився на 28,8%. Такі цифри озвучила перший віцепрем'єр-міністр - міністр економіки Юлія Свириденко під час обговорення «Економіка у 2023 році: огляд головних цифр», яке організував Центр економічної стратегії спільно з German Economic Team.
У помісячному вимірі найвищі темпи зростання ВВП відносно такого ж місяця попереднього року було зафіксовано у березні 2023 року (+30% відносно березня 2022 року) та у червні (+16,4% відносно червня 2022 року). За оцінками Мінекономіки реальний ВВП у грудні 2023 року був на 3,8% більшим, ніж у грудні 2022 року.
Подальшого зниження реального ВВП в умовах продовження військових дій на території країни вдалося уникнути завдяки посиленню протиповітряної оборони України (насамперед, енергетичної інфраструктури країни), адаптації підприємств до роботи в екстремальних умовах, частковій релокації виробництва на захід і в центр країни, а також відновленню Чорноморського експортного коридору.
Основним драйвером зростання ВВП у макроекономічному контексті стало збільшення внутрішнього попиту та, зокрема, інвестицій у відновлення виробничих об’єктів та об’єктів інфраструктури, пошкоджених агресором. Внутрішній попит підтримувався масштабною зовнішньою допомогою та зростанням реальної заробітної плати в економіці. У 2023 році до бюджету було залучено 42,5 млрд доларів зовнішніх кредитів і грантів, що спрямовували на виплату пенсій, соціальної допомоги і зарплат у бюджетній сфері. В той же час номінальна заробітна плата у всіх секторах економіки зросла на 24% за 9 місяців 2023 року при зростанні середніх цін за цей же період на 16%.
Раніше ми писали про те, в 2023 році фіскали провалили плановий збір грошей з бізнесу. Державна митна служба виконала річний план зі збору платежів на 93,9 % (-25,7 млрд гривень), а податкова перевиконала його на 100,7 % (+4,9 млрд грн).