Зріджений газ США покарає Росію - NYT

Поділитися
Зріджений газ США покарає Росію - NYT Американський зріджений газ може змінити світовий енергетичний ринок. © Артем Куюн
Експерти чекають, що до 2022 року на американський газ буде припадати значна частина світового ринку.

Видобування сланцевого газу впродовж останніх 10 років перетворило США з енергетичного імпортера на експортера. Країна зробила велетенський стрибок до цілі добитися енергетичної незалежності, проголошеної її президентом півстоліття тому.

Тепер підйом внутрішнього енергетичного сектору переходить на глобальний рівень. Потік зрідженого газу з Техасу і Луїзіани заповнює глобальні ринки, збільшуючи перенасичення і обвалюючи ціни на енергоносії.

Про це пише лояльне до Демократичної партії видання New York Times, нагадуючи, що США завжди були світовим імпортером зрідженого газу, а не одним з великих експортерів. Однак, скажене буріння на родовищах сланцевого газу в країні змінило це за останні 10 років, створивши значно більші запаси енергоносіїв, ніж диктує внутрішній попит. Компанії, які витратили мільярди доларів на побудову інфраструктури для імпорту, раптом зрозуміли, що без побудови орієнтованих на експорт споруд вони занають краху.

Видання пише, що ця зміна переформатує глобальний ринок газу на багато десятиліть. Експерти передбачають, що трансформація ослабить Росію і її домінування в Європі, допоможе очистити повітря в містах Китаю і Індії, замінивши вугілля на дешевше і більш чисте паливо.

Експерти вказують на Мексику як на приклад того, до яких змін може призвести газ за кілька років. На тлі пришвидшення американського сланцевого буму, Мексика вирішила імпортувати якомога більше дешевого газу. Вона почала заміняти свої станції на вугіллі газовими, а також збільшила частку газу на рівні автомобільного пального. Таким чином, більше чверті електрики в Мексиці сьогодні виробляється за допомогою американського газу.

За наступні два роки чотири додаткові міжнародні ГТС будуть збудовані, а ще більше зараз на стадії проектування. Імпорт газу покращив якість повітря і допоміг Мексиці досягти мети зі скорочення швідливих викидів за Паризькою угодою. Крім того, країна змогла заощадити гроші для розробки нафтових родовищ, оскільки "чорне золото" зараз дорожче на світових ринках.

Оскільки Мексика межує з нафтовими і газовими родовищами у Техасі, трубопроводи зробили трансформацію простішою. Експортувати і імпортувати ж зріджений газ значно складніше. У такій формі його дорожче транспортувати закордон. Його потрібно охолодити до критичної температури, яка буде підтримуватися в танкерах. А потім зріджене паливо потрібно знову повернути в газоподібний стан, щоб його можна було транспортувати по трубах. Втім, видання пише, що попри високу ціну, попит на американський зріджений газ все одно зростає.

"Росія програє найбільше. Ми бачимо її вплив на газовому ринку в Європі, також те, як розпадаються спроби Москви встановити вплив в Китаї", - сказала експерт з енергетичної безпеки в Раді з закордонних справ Емі Маєрс Джеффі.

До 2022 року інфраструктура, яка будується зараз, може збільшити вісоток експорту зрідженого газу з 33% до 40% від загальної торгівлі "блакитним паливом" у світі. І це попри те, що можливості експорту газу через трубопроводи теж зростають. Видання пише, що близько 60% всіх нових експортних потужностей для зрідженого газу будується саме в США. Хоча Вашингтон вже почав експртувати газ минулого року, що дає йому новий інструмент в зовнішній політиці.

Видання нагадує, що Росія влаштувала військову агресію проти України і втрутилася в демократичні процеси інших країн. І не має кращого способу пократи її, ніж скоротити її доходи від продажу енергоносіїв, на які припадає майже половина бюджету Кремля.

"Якщо змусити Росію конкурувати на газовому ринку Європи і дати європейським споживачам альтернативне джерело поставок, це скоротить геополітичний вплив Росії у Європі", - переконаний головний енергетичний радник президента Барака Обами і директор Центру глобальної енергетичної політики в Колумбійському університеті Джейсон Бордофф.

Раніше британське видання The Times писало, що зріджений газ може стати зброєю США проти Росії. Міністр енергетики Рік Перрі, який раніше був губернатором штату Техас, у своїй промові хоч і плутав імпорт з експортом, але оголосив про майбутнє "енергетичне домінування США, яке зміцнить наше світове лідерство і вплив". На практиці ж це буде означати збільшення експорту американського зрідженого газу в Європу. І це хороша новина для всіх, крім Володимира Путіна, для якого газ став політичним козирем.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі