При розробці законопроекту №8152 "Про валюту" не враховувалося, що інституційні і макрофінансові фактори у вітчизняній економіці спрацьовують як чинники виштовхування національного капіталу з України.
Про це в статті для DT.UA пише Тетяна Богдан, доктор економічних наук, зав.відділом державних фінансів Експертно-аналітичного центру "Оптіма". На її думку, зняття регуляторних перешкод для закордонних інвестицій резидентів з високою вірогідністю призведе до масштабного відтоку національного капіталу, який буде шукати "тихі гавані" в розвинених країнах на тлі політичної та економічної нестабільності в Україні, недостатнього ступеню захисту прав власності, сталої недовіри до дій влади, надвисокого рівня корупції, вузького внутрішнього ринку, високої частки тіньової економіки та нерозвиненості фондового ринку.
"Недавні дослідження економіки добробуту вказують на те, що обмеження мобільності міжнародних капіталів може знизити негативний дестабілізуючий вплив бумів і спадів потоків капіталу, що носять системний характер. Адже значні притоки іноземного капіталу в багатьох випадках підживлюють внутрішній кредитний бум і надування бульбашок " цін на активи, а в разі раптової зупинки або зворотного руху капіталу можливі банківські, боргові та валютні кризи, - зазначає експерт. - Поспішна лібералізація транскордонного руху капіталу без урахування існуючих передумов і зон уразливості в фінансових системах стала одним з факторів фінансових криз у Мексиці в 1994-1996 рр., Таїланді в 1997-1998 рр., Ісландії в 2008 р."
За словами автора, фахівці МВФ довели, що країни можуть скористатися перевагами вільного руху капіталів лише при виконанні наступних умов:
- подолання інституційних перешкод для осідання внутрішніх заощаджень усередині країни;
- наявність стійкої та здорової банківської системи;
- розповсюдження на внутрішньому фінансовому ринку сучасних інструментів хеджування і управління ризиками.
Детальніше про спрощення валютних операцій в Україні читайте в матеріалі Тетяни Богдан "Вільний вихід капіталів з невільної економіки" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".