Знизити ставки за кредитами банкам заважає дорожнеча «старих» депозитів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Більш повільне, у порівнянні з темпами зменшення депозитних ставок, зниження відсотків за кредитами викликано тим, що банкам зараз доводиться виплачувати відсотки за «старими», дорогими «кризовими» вкладами.

Важливий фактор нинішньої активізації кредитування - це надлишок коштів, накопичених у банківській системі, які, за словами голови правління «Укрсоцбанку» Бориса Тимонькіна, фінустанови просто змушені «випихати» з себе.

У свою чергу в НБУ відзначають, що у банківській системі на сьогодні цілком достатньо коштів, щоб активізувати кредитування. Однак гроші переважно спрямовуються на видачу не іпотеки, а короткострокових споживчих позик населенню, а також - у безризикові інструменти НБУ та уряду.

На думку директора департаменту НБУ з управління валютним резервом Олександра Дубихвоста, головна причина такого стану справ - відсутність платоспроможного попиту на житло через високі ціни. Причому як на саму нерухомість, так і на іпотечні кредити, які є основним інструментом придбання квадратних метрів.

Водночас і самих клієнтів, готових взяти дорогу позику у банку, сьогодні дуже мало, і банкіри це усвідомлюють. «На рік-два кредити під 15-20% - це ще нормально, але хто в своєму розумі погодиться брати іпотеку на 20 років під 16% річних? - ставить риторичне запитання Б.Тимонькін. - Реально таку ставку може потягнути той, у кого є 50-70% на придбання житла, і в кредит він бере тільки невелику частину вартості нерухомості».

Нацбанк зі свого боку обіцяє робити все, щоб ставки по кредитах стали нижчими - О.Дубихвост каже, що вже найближчим часом регулятор і агентство «Рейтерс» подадуть спільно розроблений індекс депозитних ставок, який буде базою для визначення параметрів коливання плаваючих кредитних ставок.

Цей індикатор допоможе і банкам, і позичальникам визначати вартість кредитів, виходячи з реальної ринкової ситуації, а не фінансового становища того чи іншого банку.

Ще одним механізмом підвищення попиту на житло і відновлення інтересу банків до фінансування будівельного сектору має стати компенсація позичальникам частини відсоткової ставки за кредитом за рахунок держбюджету. У Нацбанку вважають, що таким чином можна було б «розігріти» споживчий попит на кредити.

Детальніше читайте у статті "Недобудівництво і недокредування" Олександра Дубинського та Василя Пасочника у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі