Знакове рішення: Єврокомісія зарахувала атомну енергетику та газ до «екологічно стійких»

Поділитися
Рішення викликало багато суперечок у Євросоюзі та може спровокувати його оскарження.

Єврокомісія вирішила тимчасово включити атомну енергетику та природний газ у класифікацію екологічно стійких видів діяльності для інвесторів – до Зеленої таксономію ЄС. Першочергове завдання – відмовитись від вугілля. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

«Газ та атомна енергія могли б сприяти тяжкому переходу до кліматичної нейтральності. Ми розробили суворі умови для їхнього включення в таксономію. Для них будуть встановлені чіткі обмеження та терміни для поетапного виведення з експлуатації», - заявила єврокомісар з фінансових питань Мейрід Макгіннесс.

Єврокомісар зазначила, що ЄС необхідно відмовлятися від таких вкрай шкідливих енергоресурсів, як вугілля, «на яке досі припадає 15% електрогенерації в Європі, і ми маємо це змінити».

Макгіннес акцентувала увагу на тому, що таксономія не є обов'язковим інструментом для країн-членів ЄС: її роль полягає в тому, щоб підвищити прозорість на фінансовому ринку для приватного сектора, який зацікавлений у стійкому інвестуванні.

«Таксономія не є інструментом енергетичної політики ЄС, вся відповідальність за визначення свого власного енергоміксу лежить на країнах-членах. Таксономія також не санкціонує інвестиції у той чи інший сектор та не забороняє інвестувати в інші. Важливо пам'ятати, що таксономія є добровільним інструментом», — зазначила вона.

Як зазначається у повідомленні Єврокомісії, основні обмеження для газових енергопроектів полягають у тому, що вони мають продукувати не більше 100 г СО2/кВт*год та стати низьковуглецевими або відновлюваними активами до кінця 2035 року.

Для атомних енергопроектів вводяться обмеження щодо мінімізації радіоактивних відходів.

Рішення про прийняття делегованого акта для формалізації норм таксономії залишається за Європарламентом та Європейською радою, які мають упродовж чотирьох місяців його ретельно вивчити. Таксономія може бути відкинута Європейською радою, якщо як мінімум 20 країн-членів виступлять проти її норм, або Європарламентом за як мінімум 353 голосами проти.

За відсутності зауважень делегований акт про прийняття таксономії набуде чинності з 1 січня 2023 року.

Питання включення атомної енергії та газу до таксономії раніше викликало гострі дискусія в Євросоюзі.

Головними опонентами атомної енергетики є Німеччина, Австрія, Іспанія та Люксембург.

З іншого боку, Франція, Фінляндія та більшість країн Центральної та Східної Європи, навпаки, виступають за включення атомної енергетики в таксономію, вказуючи на те, що сектор потребує «зеленого» фінансування для досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року.

Найбільш затятими прихильниками включення газових проектів у таксономію виступають залежні від вугільної генерації країни ЄС, серед яких Польща та Чехія, які розглядають газ як перехідне паливо до чистих видів енергії. Головні противники такого рішення: Австрія, Данія, Нідерланди та Швеція.

Раніше повідомлялося, що газ цього року матиме в Європі значно менший попит, ніж у попередні роки. Оскільки ціни на нього занадто високі і це робить вугілля привабливішим для використання у виробництві електроенергії в регіоні.

Наразі запаси газу в Європі не досягають 40%. У першій половині січня "Нафтогаз" експортував у дальнє зарубіжжя на 40% менше за газ. Є прогноз щодо збереження такої тенденції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі