Значна частина українських енергоактивів знаходиться під корпортавним контролем іноземців - дослідження

13 лютого, 2023, 17:49 Роздрукувати
Відправити
Відправити

Але часом навіть в державних реєстрах щодо цього міститься невірна інформація.

Значна частина українських енергоактивів знаходиться під корпортавним контролем іноземців - дослідження

Названо імена власників бізнесу, яким належать найбільші енергетичні компанії критичної інфраструктури в Україні. Це питання дослідили аналітики платформи відкриих даних YouControl.

Номінально дослідження показало, що більшість компаній в Україні належать державі або ж вітчизняним приватним власникам.

Проте виявилося, що суттєва частка цих активів знаходиться під прямим чи опосередкованим корпоративним контролем іноземців.  Підприємствами критичної інфраструктури енергетичного сектору України володіють акціонери з 18 країн світу.

Аналітики YouControl сформували вибірку з 367 енергокомпаній, що входять до двадцятки найбільших підприємств кожної області за обсягом чистого доходу та мають основний КВЕД в секції D “Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря”. Із 367 компаній у складі 61 енергетичної (16,6%)  присутні іноземні засновники або кінцеві бенефіціари. Тобто кожен шостий об’єкт критичної інфраструктури енергетичної сфери виявився з участю іноземного капіталу

Найбільша кількість компаній має власників з Кіпру (23), Німеччини (6), Китаю (5) та Латвії (5). Також до списку потрапила одна компанія з Росії. 

Проте, часом навіть в державних реєстрах міститься невірна інформація. Так, наприклад, якщо здійснити поглиблений аналіз розгалужених ланцюжків корпоративної власності, то, наприклад, виявиться, що аж у 10 компаній (а не 5, як це випливає з даних Єдиного державного реєстру) кінцевий бенефіціарний власник (контролер) та/або учасник контрагента є громадянином Китайської Народної Республіки та/або зареєстрований на її території. 

Так, 9 компаній в Україні, що працюють у сфері альтернативної енергетики, входять до CNBM International Corporation (CNBM International), що є частиною «Китайської національної групи корпорацій з будівельних матеріалів» (China National Building Materials Group Corporation, CNBM). CNBM International створена в 1984 році та знаходиться під безпосереднім контролем Комітету з контролю і управління державним майном при Держраді КНР.

Інший приклад. Юрисдикції Кіпру, Швейцарії, Нідерландів, Австрії – один із найпопулярніших способів структурування бізнес-груп. Але в більшості випадків за номінальними власниками-нерезидентами стоять бізнес-інтереси представників інших країн.

“Російський слід”

За ширмою номінальних власників можна зустріти й замаскований корпоративний контроль з боку представників країни-агресора. Про це свідчить як приналежність/зв’язок з такими неформальними утвореннями, як фінансово-промислові бізнес-групи (частина з яких інколи бувають близькими до російських бізнес-інтересів), так і виявлений за допомогою Експрес-аналізу YouControl “російський слід” в історії окремих енергетичних компаній.

Наприклад, з'ясувалося, що одна українська компанія належить до холдингу (групи), інший учасник якого працює за законодавством РФ. Ще одна - має зв’язок з фінансово-промисловою групою із Російської Федерації. 

Загалом у 15 компаніях з вибірки при перевірці в аналітичній системі YouControl спрацював ризик-фактор: “російський слід в історії”. Інструмент Експрес-аналіз показав у досьє зазначених компаній, що контрагент має історичний зв'язок із особою, пов'язаною з Російською Федерацією. Частину з них, потенційно, могли продати після 2014 року і наразі ці фірми дійсно можуть належати українським та неросійським іноземним власникам. Втім, не виключено, що низка нових власників є лише номінальними підставними тримачами акцій, обслуговуючи той самий російський бізнесовий чи геополітичний інтерес.

“Білоруського сліду” серед досліджуваних компаній не виявлено.

Розподіл власників за бізнес-групами

Найбагатша людина України за версією журналу Forbes, власник групи компаній SCM  Рінат Ахметов, є бенефіціаром 18-ти компаній, що потрапили до вибірки досліджуваних компаній. Ще одна енергокомпанія має у складі акціонерів підконтрольну Ахметову компанію, що володіє майже 25% акцій. Понад 70% акцій цього підприємства контролюються групою VS Energy, що посідає 4-ту сходинку за кількістю компаній зі сфери енергозабезпечення.

До складу групи VS Energy, зокрема, входять 9 компаній, що працюють в енергетичному секторі. Офіційно бенефіціарами енергокомпаній значаться громадяни Євросоюзу: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина). Проте ЗМІ, цю групу пов’язують з російськими олігархами (Олександр Бабаков, Євген Гінер та Михайло Воєводін), які знаходяться під санкціями в Україні. 

Партнером Ріната Ахметова з металургійного холдингу Метінвест є група Smart Holding, що до січня 2023 року належала народному депутатові України 8,9 скликань Вадиму Новинському. Наразі всі активи групи передані у безвідкличні трасти. У своєму складі група має 3 компанії зі сфери енергозабезпечення. У грудні 2022 року РНБО застосувало санкції щодо Вадима Новинського.

Третьою за кількістю пов’язаних компаній, що працюють в енергетичній сфері, є бізнес-група “Енергетичний стандарт”, підконтрольна Костянтину Григоришину. Однак лише у третині із них “Енергетичний стандарт” контролює понад 50% від статутного капіталу. Інші компанії належать групі частково та мають інших досить впливових співвласників. Партнером Костянтина Григоришина по шести енергокомпаніям є екс-співвласник “Приватбанку” та один із співвласників ФПГ “Приват” Ігор Коломойський. Акціонери цих компаній кілька кіпрських офшорів, що з великою вірогідністю підконтрольні обом підприємцям. 

Ще одним партнером групи “Енергетичний стандарт” по компанії, що належить до критичної інфраструктури, є Анатолій Бойко. Це син Юрія Бойка колишнього члена фракції Опозиційна платформа – За життя” (припинила свою діяльність у травні 2022 року). Нині ж Юрій Бойко – голова депутатської групи “Платформа за життя та мир”. Загалом родина Бойко контролює 3 енергокомпанії. Акціонером однієї з них є кіпрський офшор, який пов’язують зі згаданим політиком. 

Сестра колеги Юрія Бойка по депутатській групі “ПЗЖМ” Сергія Льовочкіна Юлія Льовочкіна, яка наприкінці 2022 року склала мандат народної обраниці, є бенефіціаркою трьох компаній, що працюють у сфері виробництва та розподілення електроенергії. Її бізнес-партнером по двох компаніям є Ігор Тинний співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики та акціонер ПАТ “Київспецтранс”, що спеціалізується на вивезенні, захороненні та переробці твердих та рідких побутових відходів у місті Києві.

Брат ще одного колишнього члена фракції “ОПЗЖ” Григорія Суркіса Ігор Суркіс є бенефіціаром двох компаній із розподілення електроенергії. Їхнім бенефіціаром також виступає Геннадій Боголюбов, який разом із Ігорем Коломойським контролюють так звану групу “Приват”. Кілька кіпрських фірм, що є акціонерами зазначених вище компаній, також є акціонерами ще однієї енергорозподільчої компанії.

Співвласницею офшорних компаній-акціонерів ще трьох обленерго, згідно з останньою оприлюдненою декларацією за 2020 рік екснародного депутата Віктора Медведчука, значиться його дружина Оксана Марченко. 

Найбільша кількість компаній (31), основний КВЕД яких входить до секції D “Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря” та потрапили до вибірки, належать до Груп ДФ (Group DF) Дмитра Фірташа, який з 2014 року перебуває в Австрії. Основним видом діяльності зазначених компаній є транспортування та торгівля газом. Також до вибірки потрапили 5 компаній з транспортування газу, що входять до групи компаній “Содружество”, підконтрольної ексдепутату Херсонської обласної ради 6 скликання (2010-2015 рр.) від Партії Регіонів Віктору Попову.

Розподіл енергокомпаній за чистим доходом

Сумарний чистий дохід досліджуваних компаній за 2020 рік складав 333,1 млрд грн, 26% якого припадало на компанії Центрального регіону України. По 21% виручки генерували компанії критичної енергетичної інфраструктури Заходу та Півночі. Найменше доходів, а отже й енергоспоживання, припадало на компанії зі Сходу (15,6%) та Півдня (15,7%). 

Related video

Зі слів заступника директора YouControl з правових питань Данила Глоби, законодавство передбачає, що в Україні має бути створений реєстр найбільш важливих для життєдіяльності суспільства та держави об’єктів критичної інфраструктури. Наразі такого реєстру не існує, лише загальний секторальний перелік та критерії віднесення. Проте, його створення та наповнення необхідне для здійснення аналізу ризиків і загроз та завчасно їх попередження. В умовах війни доступ до певних даних такого реєстру може бути обмежено, але лише в порядку, визначеному законом.

За матеріалами: youcontrol.com.ua / Підготував/ла : Лія Ільченко
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК