Зростання нацвалюти до долара в 16,5% у співвідношенні також знизило цінність доходів від експорту, на які розраховував уряд. Бюджет-2019 було сформовано з урахуванням середнього обмінного курсу 28,2 грн/долар, згодом курс скорегували до 26,4 грн/долар.
У понеділок, 30 грудня, нацвалюта досягла позначки у 23,8 грн/долар, таким чином, розрив між прогнозованими і реальними доходами бюджету становить 39 млрд гривень або 1,6 млрд доларів.
Минулого місяця уряд попросив Міністерство фінансів скоротити низку витрат на розвиток, тим часом державну компанію НАК "Нафтогаз України" зобов'язали виплатити 13 млрд гривень дивідендів та інших платежів, запланованих на 2020 рік, зазначає "УНН".
Міністр фінансів Оксана Маркарова запевнила парламент у "повному контролі" нестачі і тому, що вона не призведе до скорочення державних витрат. Однак існують сумніви щодо того, що цього вдасться уникнути через фіскальні зобов'язання Києва перед Міжнародним валютним фондом (МВФ).
Своїм зростанням національна валюта багато в чому зобов'язана "іноземному апетиту до вкрай дохідного державного боргу". Так, у вересні реальна дохідність гривневих ОВДП сягала безпрецедентно високого рівня – близько 8%. На початку грудня Мінфін без проблем продав чотирирічні облігації на 3 млрд гривень з прибутковістю в 11,6% річних.
Сильне зміцнення гривні турбує орієнтовану на експорт промисловість, сільське господарство та металургію.
У президента Володимира Зеленського звинувачують Національний банк України у збереженні високої процентної ставки замість того, щоб стримувати нацвалюту. Хоча в останні місяці вартість кредитів знизилася, в регуляторі попереджають: занадто швидке скорочення ставки призведе до нестійкого економічного зростання.
Крім того, в НБУ неодноразово акцентували на підтримці гнучкої валютної політики.
За версією прем'єр-міністра Олексія Гончарука, інформація про критичну ситуацію з бюджетними доходами – фейк, і справедливо говорити лише про "певні недонадходження". За інформацією DT.UA, обсяг цих недонадходжень до кінця року перевищить 51 млрд грн і можна казати про кризу в держфінансах.
Докладніше про проблеми з наповненням бюджету читайте у матеріалі Юлії Самаєвої "У держбюджеті немає грошей, але не це страшно" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".