Учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також певній категорії цивільних осіб, які проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії повинні надаватися зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Роз'яснення цього питання надало Міністерство юстиції у зв'язку зі справою, яку виграли в суді адвокати одного з центрів з надання безоплатної правової допомоги, що входять до структури Мін'юсту.
"Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Це передбачено ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»", - наголосили в Міністерстві юстиції.
Як вказують в Мін'юсті, органи Пенсійного фонду подекуди хибно трактують норми даного закону. Учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС мають право вийти на пенсію на 5−10 років раніше, у залежності від періоду роботи або проживання на території зони відчуження. Зокрема:
- на 10 років — якщо вони працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, з липня 1986 року до 31 грудня 1986 року — не менше 5 календарних днів;
- на 8 років — якщо вони працювали у 1987 році в зоні відчуження не менше 14 календарних днів;
- на 5 років — якщо вони працювали з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році — від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році — не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їхньому будівництві — не менше 14 календарних днів у 1986 році.
Відповідно до закону, постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи вважаються й особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років (категорія 4). Їм також надається право дострокового виходу на пенсію.
Нагадаємо, нещодавно постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС, з-поміж осіб з інвалідністю, підвищили рівень пенсійного забезпечення.
Так, 1 липня 2021 року набрав чинності Закон України від 29.06.2021 № 1584-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині визначення мінімальних розмірів пенсій по інвалідності та розмірів мінімальних пенсійних виплат. Відповідно до Закону, з 1 липня 2021 року підвищено мінімальний розмір пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи. Також з 1 липня 2021 року встановлено мінімальні розміри пенсійних виплат для осіб з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії.
Окрім того, з 1 січня 2022 року обчислення пенсії громадян з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи буде проводитися з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.