Задля подолання проблем наповнення бюджету не виключається ймовірність запровадити військовий збір для ФОПів, пише старша експертка Команди підтримки реформ Мінекономіки Аліна Бойко в статті «Звідки державі брати гроші під час війни?» на сайті ZN.UA. Наразі військовий збір становить 1,5%. Фізичні особи-підприємці його не сплачують. Водночас уряд розробляє законопроєкт про запровадження обов'язкової сплати військового збору платниками єдиного податку. Хоча така новація щодо приватних підприємців (ФОП) суперечить самій концепції спрощеної системи оподаткування, яка передбачає мінімальні податки та звітність, в умовах воєнного стану це потенційний сценарій розвитку подій.
Реформування спрощеної системи оподаткування — питання чутливе. Мікро- та малий бізнес — це основа підприємництва й економічної стійкості країни. В Україні зареєстровано понад 2 мільйона ФОПів. Лише за останні 12 місяців — з 1 лютого 2023-го по 1 лютого 2024-го, українці створили рекордну кількість ФОПів за останнє десятиліття — близько 315 тисяч.
Система оподаткування ФОП проста і зрозуміла. Фізичні особи-підприємці сплачують зі своїх доходів єдиний податок, ЄСВ (у період воєнного стану та 12 місяців після його завершення сплата ЄСВ добровільна за умови, що стаж за цей період не буде нараховано при несплаті) і ПДВ у разі, якщо платник єдиного податку перебуває на загальній системі оподаткування.
Водночас є проблема з використанням цього статусу великим бізнесом для податкової оптимізації. І у цьому напрямі уряд визначив такі кроки, як реформування застосування спрощеної системи оподаткування шляхом виключення юридичних осіб, запровадження запобіжників для зменшення зловживань, підвищення порогу реєстрації платників ПДВ і збільшення ефективних ставок податків до рівня загального режиму.
Раніше ми писали про те, що під час війни з Росією міжнародні лідери оголошують про підтримку України, але обсяг підтримки зменшується. Схвалення 56-го пакета допомоги Конгресом США відкладали місяцями. Для України шестимісячне очікування коштувало занадто дорого. З огляду на це та на розмір дефіциту державного бюджету України (а це понад 400 млрд грн), уряду доведеться йти на непопулярні кроки.